Send Lette
Війна і правосуддя

Нелегітимно для світу, але потрібно Росії: навіщо в “ЛДНР” судять українських полонених

Десятого березня стало відомо про “вироки” трьом українським військовополоненим, винесені квазісудами на окупованих Росією територіях Донецької і Луганської областей.

Ці “судові процеси” — далеко не перші, таку практику в ОРДЛО Росія застосовує з 2014 року. Про це Медійна ініціатива за права людини розповіла на брифінгу, організованому Коаліцією “Україна. П’ята ранку” в Медіацентрі Україна — Укрінформ.

Нижче — головне з виступів координаторки МІПЛ Ольги Решетилової, юриста і експерта МІПЛ Андрія Яковлєва, а також Богдана Пантюшенка, колишнього військовополоненого, який пʼять років провів у полоні так званої “ДНР”, де його засудили до 18 років увʼязнення, але згодом обміняли.


Навіщо Росія це робить?

Ольга Решетилова:

Ще до повномасштабного вторгнення руками квазіутворень росіяни робили те, що їм самим не дуже “красиво” робити у себе в Москві. 

Ці судилища відбуваються для того, щоб чинити тиск на українське суспільство. Можливо, це ще й намагання Росії підвищити цінність наших військовополонених, посилити свою позицію в переговорному процесі стосовно майбутніх обмінів.

Чому цього разу Буткевич і азовці? Тому що стосовно звільнення Буткевича триває масштабна всесвітня кампанія. А ім’я полку “Азов” росіяни втоптують у бруд давно.

Андрій Яковлєв: 

Військовополонених держава-супротивник може утримувати до завершення збройного конфлікту. Однак якщо людина вчинила воєнний злочин, її можна тримати довше. Таким чином Росія посилює свою спроможність легально тримати українських військовополонених і після завершення війни.


Як реагувати на такі “вироки”?

Ольга Решетилова:

Ці “вироки” є нікчемними і нічого не означають для подальшої долі військовослужбовців. Хіба що їх нарешті перестануть тягати на так звані допити і шоу під назвою “суди”. “Вироки” також не впливають на процес звільнення. Україна і весь цивілізований світ не надають їм жодного значення. 

Богдан Пантюшенко:

“В “Ізоляції” [вʼязниця у Донецьку] дуже вправно катують. Ти підпишеш і скажеш все, що вони захочуть, — там вибору немає. В СІЗО або в так званій прокуратурі можна спробувати себе захистити, посперечатися, але це не дасть результату. Я не визнав свою вину, і це нічого не змінило — мене засудили до 18 років. “Слідчий” написав справу на багато сторінок. Як письменник — що хотів, те і писав”. 

Андрій Яковлєв:

— Ці так звані “вироки” є воєнним злочином або навіть злочином проти людяності. Женевська Конвенція передбачає механізм доступу спостерігачів до військовополонених у міжнародному конфлікті. Він називається “держава-покровителька”. Але оскільки це застаріле поняття, то ці повноваження може виконувати Міжнародний комітет Червоного Хреста. Проте жодна організація, яка могла б підтвердити, що відбувалося під час “судів”, там не була присутня.

Також зверніть увагу: всі, кого засуджують у “ДНР”, чомусь визнають свою вину. Квазісуди не мають жодних ознак справедливості. Порушення права на справедливий суд є воєнним злочином. А широкомасштабне застосування таких процедур є вже злочином проти людяності.

Ольга Решетилова:

— Ми маємо вимагати від Міжнародного комітету Червоного Хреста активнішої позиції, в тому числі стосовно доступу до українських військовополонених. Ніхто не знає, в яких умовах їх утримують. Багато з них не мають зв’язку навіть із рідними. Деякі листи полонених, передані через Червоний Хрест, до родин доходили за пів року. І листи — це гучно сказано. Фактично, це одна-дві фрази”.

Більше про так зване правосуддя на підконтрольних Росії частинах Донецької і Луганської областей — в аналітичному звіті МІПЛ “Квазіправова система на окупованих територіях: впровадження та розповсюдження практик”.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Контррозвідник ЗСУ, допомога російському генштабу та воєнні злочини: 78 справ щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

20 Жовтня 2024

Війна і правосуддя
Суд намагався заборонити журналістці МІПЛ записувати засідання на диктофон 

За останні два роки моніторингу справ щодо війни МІПЛ вперше намагалися заборонити записувати аудіо у Богунському суді в Житомирі, хоча КПК дозволяє це робити всім слухачам і слухачкам. Справа стосувалася обвинувачення жінки у державній зраді: вона нібито здала росіянам інформацію про місце нагородження військових у Добропіллі на Донеччині.  

17 Жовтня 2024

Війна і правосуддя
Розстріл цивільних, захоплення інтернату у Бородянці та пограбування. За що засудили росіян

У Реєстрі судових рішень оприлюднили ще три вироки російським військовим за злочини, вчинені під час окупації та бойових дій. Двох російський військових засудили до довічного ув’язнення за розстріл цивільних, які намагалися евакуюватися. Один військовий отримав 11 років тюрми за наказ захопити й утримувати як “живий щит” 500 людей у Бородянському психоневрологічному інтернаті. До 12 років ув’язнення засудили російського військового за пограбування будинку.

16 Жовтня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
Росіяни етапували у Владімірський централ херсонця Павла Запорожця, засудженого за “міжнародний тероризм”

У Росії почали виконувати вирок колишньому українському правоохоронцю Павлу Запорожцю. Чоловіка викрали в Україні, депортували, звинуватили в “міжнародному тероризмі” й уже понад два роки утримують у неволі. Аби заплутати сліди Запорожця, його весь час переміщують із одного місця утримання в інше. У жовтні чоловіка помістили у Владімірський централ, де утримують особливо небезпечних злочинців.

21 Жовтня 2024

Війна і правосуддя
Контррозвідник ЗСУ, допомога російському генштабу та воєнні злочини: 78 справ щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

20 Жовтня 2024

Військовополонені
У російському полоні азовець Сергій Тарасюк заразився туберкульозом: його стан критичний

Завдяки випадковій фотографії у соцмережах дружина Сергія Тарасюка дізналася страшну правду про полон чоловіка. Більше двох років його утримують у нелюдських умовах. Стан здоров’я 58-річного азовця критичний. За останньою інформацією, Тарасюк перебуває у СІЗО № 2 міста Камишин Волгоградської області.

18 Жовтня 2024

Більше публікацій