Військовополонені

Нікчемні вироки. Підконтрольні Росії “суди” Донецька і Луганська засудили трьох українських військових

Так звані суди в окупованому Донецьку та Луганську засудили до ув’язнення Максима Буткевича, Віктора Похозея і Владислава Шеля. Стверджують, що ті скоїли воєні злочини у Маріуполі та Сєвєродонецьку.

Від 8,5 до 18,5 років колонії

10 березня 2022 року стало відомо, що українського журналіста, правозахисника та військового Максима Буткевича в окупованому Луганську “засудили” до 13 років колонії суворого режиму. “Вирок” оголосив так званий верховний суд, а повідомив про нього Слідчий комітет РФ (СК РФ). Окрім того, стало відомо про вироки у Донецьку двом іншим українцям – Віктору Похозею та Владиславу Шелю. Вони отримали покарання 8,5 та 18,5 років колонії відповідно. 

За повідомленням слідчого комітету, Буткевича визнали винним у нібито “жорстокому поводженні з цивільним населенням та застосуванні у збройному конфлікті заборонених методів”. Також “суд” вважає Буткевича причетним у “замаху на вбивство двох осіб загальнонебезпечним способом та умисному пошкодженні чужого майна загальнонебезпечним способом”.

Що стосується інших двох, то в повідомленні йдеться, що Віктор Похозей, командир полку “Азов”, 23 березня 2022-го нібито бив ногами та прикладом автомата місцеву мешканку Маріуполя, а Владислав Шель, військовослужбовець “Азова”, у березні нібито “п’ять разів вистрілив із автомата АК-47 у літнього чоловіка з Маріуполя” – той “встиг пригнутися та лягти на підлогу”.

Скріншот з відео, опублікованому росіянами, на якому видно Буткевича

На відео, яке оприлюднили росіяни, зафіксовані всі три особи. Людина, яка називає себе Віктором Похозеєм, говорить (насправді помітно, що читає), що він – старший оператор протитанкового відділення взводу вогневої підтримки роти оперативного призначення батальйону оперативного призначення “Азов” (в/ч 3057 НГУ).

Максим Буткевич свідчить, що він командир взводу окремого батальйону “Берлінго”. Людина, яка називає себе Владиславом Шелем, підрозділ не називає. Вони говорять про “обставини вчинення злочинів”, а також визнають свою “провину”.

Скріншот з відео російського видання “Комсомольська Правда”, на якому видно Владислава Шеля

Відомо, що Буткевич після повномасштабного вторгнення підписав контракт зі Збройними силами України, його підрозділ – 210 спеціальний окремий батальйон “Берлінго” – виконував завдання на Луганщині в районі Гірського, де Максим потрапив у полон у червні 2022 року.

Віктор Похозей та Владислав Шель, ймовірно, потрапили в полон у Маріуполі, де були залучені до оборони міста.

На скріншоті людина, яка називає себе Віктором Похозеєм

Під цілковитим контролем Росії та в умовах тортур

Аліна Павлюк, юристка Ukrainian Legal Advisory Group (організації, яка входить до Коаліції “Україна. 5 ранку”), говорить, що одна з основних гарантій, яка має бути забезпечена в умовах збройного конфлікту відносно захищених категорій осіб, це право на здійснення справедливого судочинства.

“Коли говоримо про затримання військовослужбовців, то вони перебувають під владою супротивної сторони збройного конфлікту. З моменту затримання вони мають статус військовополонених і, відповідно, гарантії, передбачені третьою Женевською конвенцією та першим додатковим протоколом до них, – пояснює вона. – Серед цих гарантій – справедливе судочинство, яке забороняє переслідування комбатантів виключно за участь у бойових діях. Єдина законна можливість таких дій – це переслідування за вчинення ними воєнних злочинів”. 

Виникає питання: чи мали громадяни України – військовополонені гарантії на захист, чи встановлено всі факти, чи об’єктивно здійснена перевірка всіх обставин справи.

“Той факт, що всі три особи, за заявою Слідкому РФ, визнали свою провину, спонукає сумніватися в тому, що такі “зізнання” могли бути допустимими доказами в такому процесі. Тому що військовополонені перебувають у місці несвободи, де, цілком імовірно, піддаються жорстокому поводженню. Крім того, велике питання виникає щодо об’єктивності таких процесів, законодавства, яке застосовано. Бо якщо мова йде про суди, які відбуваються на території так званих “ЛДНР”, то вони застосовують власне “законодавство”, яке не відповідає демократичним принципам і, відповідно до норм Женевських конвенцій, не має застосовуватись у цьому випадку”.

На думку юристки, подібні факти “засудження” можна розглядати як порушення здійснення справедливого судочинства відносно захищених категорій осіб.

Не перші вироки

Нагадаємо, що такі “вироки” українським військовослужбовцям не перші, підконтрольні Росії квазісуди на території ОРДЛО виносять їх з 2014 року. Так, раніше на окупованих територіях “засудили” військовослужбовців Сергія Глондара та Олександра Корінькова, захоплених у Дебальцевому в лютому 2015 року. Так званий верховний суд у Донецьку призначив їм до 30 років колонії, а танкіст Богдан Пантюшенко, який провів у полоні п’ять років, отримав у “ДНР” “вирок” 18 років позбавлення волі.

“Спочатку ми були полонені. А потім прийшла делегація – “прокурори”, “слідчі” – почали з кожним працювати. Повідомили, що ми “в статусі підозрюваних”. “Слідчий” навіть підготував текст моїх нібито свідчень. Залишалось тільки підписати. Каже: “Підписуй, ти ж хочеш йти на обмін, позбав мене зайвої роботи доводити”. Я подумав і погодився. Свідків не було, все лише “з моїх слів”. Найголовніше: я провину не визнавав у повному обсязі. Як й інші хлопці, сказав, що я військовослужбовець, був у зоні АТО, виконував бойові накази, захищав цілісність країни”, – згадував після обміну Богдан Пантюшенко в розмові з МІПЛ.

Потім був “суд”. “Перше засідання не відбулося – “адвокат” не приїхав. На другому – засудили. Засідання тривало 20 хвилин. Спочатку хотів з “суддею” нормально поговорити – лекцію влаштувати, а потім вирішив, що воно мені не треба. Коли “прокурор” зачитував “обвинувачення”, вона з секретарем говорила про нігті. Потім “суддя” дістала два томи “справи”: “Що, будемо усе читати?” Кажу, що не варто. Вона погодилась: “Якщо адвокат, прокурор не проти, пропустимо”. Далі – дебати. Тоді вже з “прокурором” ми трохи “покусалися”. Я йому кажу, що обов’язок виконував – захищати державу, а він мені про “міжнаціональну ненависть”. Зрештою той попросив для мене по двох статтям пожиттєво, а по одній – 15 років. Адвокат сказав: якщо не визнаю провини, треба “якось пом’якшити”. Від останнього слова відмовився. Знову не хотів включатися у цей цирк. “Суддя” пішла у нарадчу кімнату. Вийшла і “присудила” 18 років за диверсію – підрив Путилівського мосту, спробу повалення влади і підготовку до терористичної діяльності”, – згадував Пантюшенко.

Після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну під час виходу з Маріуполя в полон потрапили троє іноземних громадян – військовослужбовців Збройних сил України. Їх “засудили” до смертної кари. Згодом вони, як і Пантюшенко, Глондар, Коріньков, потрапили в обмін та повернулися або на підконтрольну уряду України територію, або в треті країни.

Нагадаємо, ще до початку повномасштабного вторгнення Медійна ініціатива за права людини почала досліджувати квазіправову систему, створену Росією на окупованих частинах Донецької та Луганської областей, і готувати звіт “Квазіправова система на окупованих територіях: впровадження та розповсюдження практик”. Аналітики МІПЛ вивчали діяльність псевдоправоохронних органів, псевдосудів та псевдоадвокатури за допомогою опитувань звільнених заручників та військовополонених, інформації у відкритому доступі та з власних джерел із регіонів, що перебувають під тимчасовим контролем РФ.

0 Коментарів
  • Людина, яка називає себе Віктором Похозеєм являється моїм братом! Це дійсно він!
    Чому влада не дотримується обіцянок і не обмінює?! Чому обміняли лмше тих, про кого «гудів» інтернет і громадкість? Не потрібно вказувати на оркостанську сторону, що вони зривають! Впевнена, шо це проста бездіяльність
    Повернули командирів і все????? Всі задоводені???! Пірл хаває як то кажуть!

    Коментар очікує модерації.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Військовополонені
“Замкнене коло”: де Росія утримує оборонця Херсона Андрія Горшкова

Рік тому, 30 березня 2022 року, російські військові викрали херсонця Андрія Горшкова з його власного будинку. Його звинуватили у підготовці нападу на колишню прокурорку Криму Наталію Поклонську, яка тоді приїздила в Херсон.

Вчора

Військовополонені
Заява Коаліції “Україна. П’ята ранку” щодо незаконного засудження українських військовополонених квазісудами на окупованих територіях України

10 березня на офіційному сайті Слідчого комітету Російської Федерації була оприлюднена інформація щодо “засудження” трьох українських військовополонених. Коаліція “Україна. П’ята ранку” переконана, що ці судилища спрямовані на внутрішню російську аудиторію та не мають жодної юридичної сили з точки зору стандартів правосуддя.

10 Березня 2023

Військовополонені
Зниклі безвісти 16 моряків: куди поділися військові з затонулих катерів “Словʼянськ” і “Станіслав”

Навесні минулого року в боях із російськими окупантами в Чорному морі загинули два українські військові катери — “Словʼянськ” і “Станіслав”. З кожного судна врятували лише частину екіпажу. Доля 16 моряків залишається невідомою. Їхні рідні вважають, що вони живі, і для цього мають підстави.

9 Березня 2023

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Військовополонені
“Замкнене коло”: де Росія утримує оборонця Херсона Андрія Горшкова

Рік тому, 30 березня 2022 року, російські військові викрали херсонця Андрія Горшкова з його власного будинку. Його звинуватили у підготовці нападу на колишню прокурорку Криму Наталію Поклонську, яка тоді приїздила в Херсон.

Вчора

Лише в Димері і Козаровичах росіяни викрали понад 100 людей — дружина цивільного заручника з Київщини

У березні минулого року в Димері на Київщині росіяни викрали 34-річного Василя Волохіна. На момент затримання його […]

30 Березня 2023

Насильницькі зникнення
Домовленості щодо цивільних не працюють. Представник Омбудсмена зустрівся з рідними українських заручників

Голова української розвідки Кирило Буданов заявляє, що майже 40% тих, хто перебуває в російському полоні — цивільні. МІПЛ відомо про понад 900 викрадених росіянами цивільних. Їх утримують у тюрмах РФ та на окупованих територіях України. Утім реальна цифра — значно більша.

28 Березня 2023

Більше публікацій