Send Lette
Адвокація

ОБСЄ підтримала заклик МІПЛ запустити Московський механізм щодо українських цивільних заручників

Сьогодні ОБСЄ запустила Московський механізм щодо свавільного позбавлення свободи українських цивільних громадян Російською Федерацією. Це означає, що вже найближчим часом група незалежних міжнародних експертів розпочне розслідування злочинів, які вчиняє Росія щодо цивільних українців. У широкому мандаті місії — встановити факти позбавлення свободи на окупованих територіях і дослідити супровідні злочини, такі як катування чи нелюдське поводження. Підготовлений за результатами розслідування звіт стане важливим інструментом документування і доведення злочинів Росії на міжнародному рівні.

Запуск Московського механізму щодо переслідуваних Росією цивільних українців — це в тому числі результат зусиль півторарічної адвокаційної роботи МІПЛ і українських дипломатів в ОБСЄ. Перший захід із цього приводу ми провели 27 червня 2022 року. Уже тоді МІПЛ разом із партнерами з Коаліції “Україна. Пʼята ранку” акцентувала увагу ОБСЄ на системності злочинних практик, які Росія застосовує до цивільних українців на окупованих нею територіях, що за сукупністю ознак може свідчити про злочин проти людяності.

Твіти міжнародних партнерів та МІПЛ після наших заходів в ОБСЄ

Відтоді ми провели близько десяти спеціальних заходів в ОБСЄ, зокрема щодо масової фільтрації, полонених жінок, свавільних затримань і катувань цивільних. Під час зустрічей із делегаціями країн-учасниць ОБСЄ ми разом із потерпілими розповідали про міжнародні злочини, які вчиняє Росія, і ділилися з ними задокументованими свідченнями.

До кожного заходу МІПЛ готувала аналіз і оновлення задокументованих даних. Однією зі знакових стала презентація в травні 2023 року звіту про місця утримання Росією цивільних українців. У ньому систематизовано дані про понад 100 пунктів незаконного утримання українців у Росії, Білорусі і на тимчасово окупованих територіях України. МІПЛ також створила інтерактивну онлайн-мапу цих місць.

Рік тому разом із організаціями Коаліції “Україна. П’ята ранку” ми розробили потенційні механізми звільнення цивільних заручників, яких утримує РФ. Одним із них є запуск Московського механізму ОБСЄ. З того часу команда МІПЛ провела десятки публічних і непублічних зустрічей на національному і міжнародному рівнях, де наголошувала на важливості Московського механізму як інструменту незалежного документування злочинів Росії проти цивільних українців. Паралельно ми запустили інформаційну кампанію Release Hostages: A Demand for Freedom Campaign, аби привернути увагу світу до проблеми утримання Російською Федерацією цивільних громадян України.

Портрети цивільних заручників, опубліковані в рамках кампанії МІПЛ Release Hostages: A Demand for Freedom Campaign

Важливим етапом адвокаційної роботи МІПЛ стало проведення сайдівенту під час 30-го щорічного засідання Ради міністрів ОБСЄ в Скопʼє. Так, 1 грудня 2023 року разом із 41 країною-членом ОБСЕ МІПЛ організувала захід, який називався “У тіні російської окупації: як забезпечити притягнення до відповідальності та повернення цивільних заручників”. На цій зустрічі Ольга Решетилова, голова МІПЛ, заявила:

— Немає жодного механізму, як отримати доступ до місць, де перебувають цивільні заручники. Ми закликаємо міжнародну спільноту знайти інструмент звільнення цих людей або, щонайменше, забезпечити моніторинг місць утримання. Ми також закликаємо ОБСЄ запустити Московський механізм щодо переслідування та захоплення цивільного населення Росією на окупованих територіях України.

Саме тоді, у Скопʼє, про можливий запуск Московського механізму щодо переслідування Росією цивільних українців вголос заговорила не лише МІПЛ, а й представники десятків країн-учасниць ОБСЄ, зокрема Буяр Османі, міністр закордонних справ Північної Македонії, який на той час головував в ОБСЄ. Він сказав:

— Справа викрадених цивільних осіб залишається пріоритетом для головування Північної Македонії в ОБСЄ. І ми повністю підтримуємо розробку нових міжнародних інструментів для забезпечення безпечного повернення цивільних осіб, а також притягнення винних до відповідальності у разі порушення міжнародного права.

За кілька тижнів потому Генасамблея ООН ухвалила резолюцію про ситуацію з правами людини на тимчасово окупованих територіях України. І в ній вперше було заявлено про свавільні затримання і утримання Росією цивільних заручників — проблеми, на розвʼязанні якої МІПЛ наголошувала і в ООН, і в ОБСЄ. Показово, що до цього ООН не згадувала про цивільних заручників у контексті збройної агресії Росії проти України.

Сайдівент МІПЛ “У тіні російської окупації: як забезпечити притягнення до відповідальності та повернення цивільних заручників” під час 30-го щорічного засідання Ради міністрів ОБСЄ, Скопʼє

Кожен захід МІПЛ в ОБСЄ супроводжувався потужною підтримкою Постійного Представництва України у Відні, а також Місіями США, ЄС і Великобританії в ОБСЄ. Ми надзвичайно вдячні Представництвам Ірландії, Канади, Франції, Мальти, Швеції, Норвегії, Польщі та всім 45 країнам, які підтримували нас увесь цей час, доклали зусиль та віддали свої голоси за ініціювання Московського механізму щодо переслідування цивільних українців Росією.

Проте потужна адвокаційна кампанія ніколи б не вдалася без мужності потерпілих і свідків, які знаходили у собі сили брати участь у заходах, організованих МІПЛ. Всією командою ми дякуємо вам за співпрацю. 

Із початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну це вже четверта активація цього механізму в контексті порушень Росією прав людини на окупованих нею територіях України. Перші дві стосувалися загальних питань порушення міжнародного гуманітарного права та права прав людини. Третя — про насильницьке переміщенням і депортацію українських дітей до Російської Федерації. Тепер же міжнародні експерти приїдуть в Україну, аби розпочати документування воєнних злочинів РФ проти цивільних українців.

Довідково: Московський механізм це інструмент ОБСЄ, який дозволяє державам-учасницям ОБСЄ звертатися з проханням про створення спеціальної місії незалежних експертів для розслідування конкретного питання або проблеми, пов’язаної з права людини, на своїй території або на території іншої держави-учасниці ОБСЄ. За роки існування Московський механізм активізували 13 разів, осатнній 29 лютого 2024 року для розслідування свавільного позбавлення свободи українських цивільних громадян Російською Федерацією. Московським механізм називається тому, що його затвердили у 1991 році на конференції з людського виміру ОБСЄ, яка проходила саме в Москві.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Адвокація
“Міжнародне право недієве, коли одна зі сторін не дотримується правил”, — Ольга Решетилова в Осло

Ольга Решетилова, голова Медійної ініціативи за права людини, взяла участь в одній із дискусійних панелей конференції Норвезького Гельсінського комітету, яка відбулася в Осло. Разом із Лене Ваттеланд, керівницею Центру документації та притягнення до відповідальності НГК, вони обговорили проблему притягнення до відповідальності винних у воєнних злочинах Росії. 

11 Квітня 2024

Адвокація
У пошуках рідних: МІПЛ організувала тренінг для родин полонених і зниклих безвісти

Медійна ініціатива за права людини провела дводенний тренінг для громадських організацій, спільнот родин військовополонених, цивільних та зниклих безвісти, зокрема підрозділів ЗСУ (в тому числі ВМС України) і Нацгвардії

5 Квітня 2024

Адвокація
В ООН фіксують ієрархію в системі російських служб, які катують українців: чому це важливо 

Міжнародна незалежна комісія ООН з розслідування порушень в Україні оприлюднила черговий звіт, у якому містяться важливі висновки щодо злочинів Росії в Україні. Частина з них ґрунтується на фактах, про які заявляє МІПЛ, ОМСТ і ZMINA.

18 Березня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Коригування по Херсону, обстріл Яворівського полігону і воєнні злочини: 39 справ щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

22 Квітня 2024

Інші воєнні злочини
В Росії до 12 і 11 років суворого режиму засудили двох українців, яких звинуватили у замаху на окупаційного “мера” Бердянська

Південний окружний військовий суд Росії оголосив вирок щодо Віталія Расторгуєва і Володимира Кривцуна. Чоловіків звинуватили у підготовці акту міжнародного тероризму за нібито намір підірвати авто з головою окупаційної військово-цивільної адміністрації в Бердянську.

18 Квітня 2024

Військовополонені
Євген Дідківський: “Вони на повному серйозі розпитували, де в Україні лабораторії бактеріологічної і хімічної зброї”

Утримання в російському Курську, Таганрозі та Борисоглєбську. Щоденне побиття, примушування співати російський гімн і вчити вірші про Леніна. Це друга частина інтервʼю з Євгеном Дідківським, військовослужбовецем 95 бригади, який потрапив у російський полон.

16 Квітня 2024

Більше публікацій