Прокуратура зареєструвала 92 кримінальні справи щодо порушення Росією права на справедливий суд
В органах прокуратури зареєстровано 92 кримінальні справи, пов’язані з грубими порушеннями права на справедливий суд щодо українських військовополонених та цивільних затриманих на тимчасово окупованих територіях України і в Росії.
Про це в Гаазі під час організованого Медійною ініціативою за права людини круглого столу “Позбавлення права на справедливий суд у міжнародному кримінальному праві” заявив Генеральний прокурор Андрій Костін.
“Однак ця кількість кримінальних проваджень не відображає повної картини всіх потенційних випадків, які мають місце на ТОТ і в РФ”, — констатував Генпрокурор, зазначивши, що такі дії Росії порушують Женевську конвенцію про поводження з військовополоненими та Женевську конвенцію про захист цивільного населення під час війни, а в Україні — статтю 438 Кримінального кодексу.
Він також додав, що попри те, що Генпрокуратура не має доступу до матеріалів кримінальних проваджень в Російській Федерації та на окупованих територіях, можна зробити висновок, що російські суди виносять вироки українським військовополоненим за сам факт перебування в підрозділах українських Збройних сил, а це заборонено статтею 87 третьої Женевської конвенції.
Що стосується цивільних, то, зі слів Костіна, вони масово піддаються кримінальному переслідуванню за злочини, запроваджені в російське кримінальне законодавство вже після початку збройної агресії проти України. Це відбувається в порушення принципу Nullum crimen sine lege. Окрім того, на окупованих територіях притягати до відповідальності громадян України за державну зраду Російської Федерації в принципі неможливо
Нагадаємо також, що зі слів Генпрокурора, наразі його офіс порушив три кримінальні справи проти суддів, які від імені Росії працюють на окупованих територіях Украхни. Загалом же ОГПУ зафіксовано 130 тисяч воєнних злочинів, вчинених Росією.
Про всі аспекти позбавлення права на справедливий суд з точки зору міжнародного кримінального права можна прочитати у нашому матеріалі.
Ігор Вишневський, журналіст МІПЛ