Send Lette
Аналітика

Путін наслідує Сталіна: як Росія використовує радянські методи знищення українців

Катування електрострумом, примусове заучування російського гімну і вироки за “тероризм” українським військовополоненим — усе це не просто воєнні злочини, а частина цілеспрямованого переслідування Росією українців. МІПЛ презентувала аналітичний звіт “Знищення української ідентичності як державна політика СРСР і Росії”. Дослідження підтверджує: ФСБ та інші силові структури РФ використовують ті ж методи переслідування українців, які впродровж 70 років так само проти українців застосовувала радянська влада.

Висновки авторів звіту ґрунтується на вивченні та порівнянні понад 20 архівних документів радянського періоду із понад 20 сучасними свідченнями військовополонених і цивільних українців, які пройшли через російські тюрми.

— Радянський Союз, а тепер і Росія, ніколи не визнавали українців як окремий народ, підкреслює Владислав Гаврилов, аналітик МІПЛ, один із авторів звіту. — Натомість вони витрачали величезні ресурси, щоб нас знищити, знищити українську суб’єктність та національну ідентичність. Парадокс у тому, що росіяни весь час говорять, буцімто нас, українців, не існує. При цьому методи знищення українців є. То скажіть, як можна знищити те, чого, як вважають росіяни, не існує?!

Владислав Гаврилов, аналітик МІПЛ. Фото: Медіацентр Україна

За його словами, як за радянських часів, так і зараз, найперше Росія переслідує тих, хто може очолити український спротив: інтелігенцію, науковців, діячів культури, військових. Тих, кого одразу знищити не вдалося, намагаються русифікувати. Це підтверджує азовець Дмитро Канупер, колишній полонений, якого Росія засудила до 29 років ув’язнення:

— У СІЗО Таганрогу нас змушували щодня слухати російські пісні від 6 ранку до 10 вечора. Це були військові марші, радянський гімн, пісні з текстами про „вбивай хохлів“. Всі військовополонені мали їх вивчити напам’ять. Коли хтось забував, того  били. Пропонували також увзяти російське громадянство і приєднатися до “Вагнера”. Дуже наполегливо схиляли до співпраці — обіцяли, що це допоможе пришвидшити обмін.

Дмитро Канупер, колишній полонений, якого Росія засудила до 29 років ув’язнення. Фото: Медіацентр Україна

Презентований аналітичний звіт демонструє сторічну тяглість радянських репресивних практик і доводить, що примус ідеологічного “перевиховання” українських бранців — це системна політика агресора. Для цього Росія не гребує ані психологнічними, ані фізичними тортурами.

— Немає жодного військовополоненого, який би сказав, що в камері на стіні не висів текст російського гімну, — розповідає Тетяна Катриченко, виконавча директорка МІПЛ. — І немає жодного, кого б не змушували його вчити. Багатьох бранців бʼють просто за те, що вони розмовляють українською мовою.

Тетяна Катриченко, виконавча директорка МІПЛ. Фото: Медіацентр Україна

Опрацьовані свідчення тих, хто був у полоні під час нинішньої війни Росії проти України, мають спільне з архівними документами НКВС і КДБ, які МІПЛ дослідила в рамках цього звіту. Як і за радянських часів, нинішніх бранців-українців змушують зрікатися рідної мови і визнавати, що Україна — частина “великого російського/радянського народу”.

— Що робила Російська імперія? Вона казала: “Українців немає”. Що робив Радянський Союз? Він казав: „Є тільки радянська людина“. Що робить Російська Федерація? Вона говорить: “Українці — це ті ж росіяни”. Тобто їхня головна мета — не просто окупація територій, а нав’язування ідеології, яка знищує українську самобутність. Вони не просто катують наших людей, це їхній спосіб примусу, аби українці підкорилися. Вони хочуть саме покори, — підкреслює Роман Подкур, старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України.

Роман Подкур (крайній праворуч), старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України. Фото: Медіацентр Україна

Автори звіту закликають міжнародну спільноту до жорсткої реакції на систематичне порушення Росією прав військовополонених і цивільних українців. Зібрані під час роботи над звітом документи і свідчення будуть використані для притягнення винних до відповідальності.

Читайте аналітичний звіт “Знищення української ідентичності як державна політика СРСР і Росії” за цим посиланням.

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Адвокація
ВЛК за 2 дні. Як хворі потрапляють на фронт і чим це загрожує

Після початку повномасштабного вторгнення Україна максимально спростила доступ до військово-лікарських комісій (ВЛК), щоб збільшити пропускну спроможність системи та зробити її швидшою для військовозобов'язаних. Для цього, зокрема, минулоріч запустили триетапну реформу ВЛК, запровадивши електронний документообіг. Водночас тепер швидкість впливає на якість висновків комісії, через що у військо потрапляють люди з важкими діагнозами. 

18 Червня 2025

Аналітика
Правозахисники довели, що Росія катує українських військових так само, як це робив СРСР 

Медійна ініціатива за права людини презентувала новий аналітичний звіт, який порівнює методи катувань, що їх сучасна РФ застосовує до українських військовополонених, із практиками радянської доби. Автори звіту довели не лише спадковість використання певних практик тортур, але й політичних мотивів їх застосування. 

29 Квітня 2025

Аналітика
Сповіщають про загибель телефоном: як держоргани порушують права родин захисників

Проблеми комунікації родин військовослужбовців із державними органами та шляхи їхнього вирішення обговорили під час презентації нового аналітичного огляду Медійної ініціативи за права людини. У заході взяли участь родини військовослужбовців, правозахисники, представники Офісу Уповноваженого з питань зниклих безвісти за особливих обставин та Центрального управління цивільно-військового співробітництва Генштабу ЗСУ.

7 Квітня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
ФСБ приховує місце утримання викраденого у Севастополі айтівця Сергія Гріщенкова

В окупованому Севастополі ФСБ викрала 58-річного Сергія Гріщенкова. Чоловіка звинувачують у співпраці з СБУ, вже понад два місяці він перебуває в СІЗО без жодного зв’язку з родиною. Рідні припускають, що Сергія затримали через проукраїнську позицію, яка в окупованому Криму вже стала синонімом слова “злочин”. Про те, що відбувається в Криму та долю батька МІПЛ розповіла його донька Дар’я Гріщенкова.

7 Липня 2025

Адвокація
Україна має підтримати поправки про гармонізацію юрисдикції МКС щодо злочину агресії – заява правозахисників

Ми, представники організацій громадянського суспільства, об’єднань постраждалих, науковці та експерти, вважаємо, що Україна має допомогти подолати безкарність, через яку стала можлива російська агресія, як для нашої держави, так і для суспільств по всьому світу.

4 Липня 2025

Насильницькі зникнення
З російського полону повернувся 70-річний цивільний Микола Медик з Донеччини

4 липня 2025 року в рамках домовленостей у Стамбулі відбувся черговий етап обміну полоненими між Україною та Росією. За повідомленням Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, в Україну повернулася група військовослужбовців ЗСУ, а також кілька цивільних, серед яких Микола Медик, пенсіонер із селища Володимирівка, що на Донеччині.

4 Липня 2025

Більше публікацій