Війна і правосуддя

Рубіжанського псевдомера Хортіва нарешті почнуть судити у Кропивницькому

Кіровський районний суд Кропивницького 28 лютого ухвалив рішення про спеціальне судове провадження у справі Сергія Хортіва, колишнього очільника міста Рубіжне Луганської області, обвинуваченого у колабораціонізмі. Таким чином справа псевдомера зрушилася з місця. Про це повідомляє журналістка МІПЛ.

На судове засідання до суду прибула адвокатка Яна Бойко, залучена з Центру безоплатної правової допомоги. Андрій Ткачук, прокурор Луганської обласної прокуратури, участь у засіданні брав онлайн із міста Кам’янське Дніпропетровської області, де зараз базується прокуратура Луганської області. Обвинувачений до суду не з’явився. Впродовж жовтня — лютого його сім разів повідомляли про судове засідання повістками в “Урядовому кур’єрі”.

Прокурор Ткачук подав клопотання про здійснення спеціального судового провадження – заочного судового розгляду справи. За його словами, Хортіва обвинувачують за двома частинами ст. 111-1 ККУ (ч. 1 — публічне заперечення збройної агресії РФ та ч. 5 — добровільне зайняття посади в окупаційних органах влади).

“Досудове розслідування встановило, що Сергій Хортів добровільно зайняв посаду, пов’язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій в окупаційній адміністрації міста Рубіжне Луганської області. Також здійснював публічне заперечення збройної агресії РФ проти України. Доказами у справі є протоколи допитів свідків, протоколи огляду відеозаписів, які поширювались в інтернеті. У вказаних відео зафіксовано, що Хортів співпрацює з окупантами, виконує функції керівника окупаційної адміністрації”, — йдеться у клопотанні.

На одному з таких відео зафіксовано, як Хортів із російськими військовими незаконно увірвався до житла жителя Рубіжного під час так званої зачистки. При цьому він розповідав, що цей чоловік є “бійцем батальйону “Чернігів”, брав активну участь у бойових діях з 2014 року, нагороджений Турчиновим медаллю”.

За інформацією прокурора, на досудовому слідстві справу також розслідували заочно, а обвинуваченого оголосили в розшук.

“Хортів переховується на тимчасово окупованих територіях. Стаття, за якою він обвинувачується, дозволяє проводити спеціальне судове провадження. ЄСПЛ не визначає порушенням прав людини розгляд справи без обвинуваченого у випадку, якщо це закріплено у законодавстві та забезпечено право на захист. Хортів забезпечений захистом та дотримано процедури”, — наголосив прокурор Ткачук.

Адвокатка Яна Бойко виступила проти клопотання прокурора, наполягала, що не може ефективно представляти інтереси клієнта, оскільки навіть не бачила його.

“Діє презумпція невинуватості. У випадку такого розгляду в суді ми слухатимемо доводи прокурора. Але це буде гра в одні ворота, адже я не поспілкувалася зі своїм підзахисним, жодним чином не зможу спростовувати доводи прокурора. У такому випадку порушується низка прав мого підзахисного. Достовірно не відомо ні мені, ні суду, чи ці дії, зазначені в обвинувальному акті, здійснені Хортівим у результаті якогось впливу, фізичного чи морального примусу, чи ні. Це просто буде обвинувачення, а захист не має змоги захищатися”, — заявила Яна Бойко.

Заслухавши сторони, суддя Руслан Бурко задовольнив клопотання прокурора. В ухвалі суд зазначив, що відповідно до ст. 323 КПК судовий розгляд можна здійснюватися за відсутності обвинуваченого (in absentia), який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України. Наступне засідання призначене на 16 березня.

Адвокатка Яна Бойко заявила, що подаватиме апеляційну скаргу.

За інформацією з пропагандистських російських медійних ресурсів, Хортів перебуває в тимчасово окупованому Рубіжному. Зокрема, у листопаді минулого року він виступав на російському телебаченні з нагоди “Дня народного єдінства”.

Як писала МІПЛ, обвинувальний акт щодо Хортіва передали до суду ще в червні минулого року, проте через порушення підслідності розгляд справи спочатку затягнувся, а потім взагалі зупинився.

 

Анастасія Зубова, МІПЛ

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
У США чотирьох російських військових звинуватили у воєнних злочинах

США оголосили звинувачення чотирьом військовим армії РФ у воєнних злочинах: тортурах, незаконному ув’язненні та нелюдському поводженні. Вони скоїли це проти американця під час окупації Херсонської області.

7 Грудня 2023

Війна і правосуддя
“Добровільно здатися в полон”. Мешканця Харківщини судять за “здачу” росіянам українського військового 

Село Бабенкове на Харківщині, що за 20 хвилин їзди від Ізюма, пробуло в російській окупації пів року. У цей час місцевих катували. Слідство вважає, що одним із тих, хто здавав людей окупантам, був Віктор. Йому 59 років, жив у Бабенковому, після звільнення села переховувався.

5 Грудня 2023

Війна і правосуддя
У Тростянці за обстріл лікарні судять російського командира танку. Ось що розповіли свідки

Покази свідків ідентичні, хоча вони не чули свідчення одне одного: в Тростянецькій лікарні не було військових, там були тяжко поранені цивільні, розпізнавальні знаки лікарні було видно здалеку і росіяни, обстрілюючи приміщення, знали про це.

4 Грудня 2023

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
“Треба змінити споживацький підхід до жертв війни і їхніх трагедій”, — Ольга Решетилова

Складається враження, що правосуддя дуже часто не встигає за запитом на справедливість. Воно складне. Воно іноді залежне від політики. Разом із тим, уявлення про справедливість також не мають бути інфантильними. Прагнучи справедливості, ми повинні брати на себе відповідальність.

7 Грудня 2023

Війна і правосуддя
У США чотирьох російських військових звинуватили у воєнних злочинах

США оголосили звинувачення чотирьом військовим армії РФ у воєнних злочинах: тортурах, незаконному ув’язненні та нелюдському поводженні. Вони скоїли це проти американця під час окупації Херсонської області.

7 Грудня 2023

Насильницькі зникнення
Вбивства в Гостомельському аеропорту: перша ексгумація тіла 

31 березня 2022 року російські війська залишили Бучу. Після так званого “жеста доброї волі” світ побачив справжнє обличчя рашизму — впродовж 33 днів окупації росіяни вбивали, катували, ґвалтували і мародерили. Ми розповідаємо історію місцевої жительки Юлії Баіш-Луцик і її чоловіка, якого викрали та вбили росіяни.

7 Грудня 2023

Більше публікацій