Send Lette
Інші воєнні злочини

Сполучені Штати закликають Росію негайно припинити систематичну «фільтрацію» та примусові депортації на окупованих Росією територіях України

Про це 13 липня 2022 року заявив держсекретар США Ентоні Блінкен. «Незаконна переміщення і депортація осіб, які перебувають під захистом, є серйозним порушенням Четвертої Женевської конвенції про захист цивільного населення та воєнним злочином. Російська влада повинна звільнити затриманих і надати українським громадянам, яких примусово вивезли або змусили залишити свою країну, можливість швидко та безпечно повернутися додому», — сказав Блінкен.

Він також закликав Росію надати зовнішнім незалежним спостерігачам доступ до так званих «фільтраційних» таборів і місць розміщення примусово депортованих українців у Росії.

«За оцінками різних джерел, у тому числі уряду Росії, російська влада допитала, затримала та примусово депортувала від 900 000 до 1,6 мільйона громадян України, в тому числі 260 000 дітей до Росії — часто до ізольованих регіонів на Далекому Сході», — підкреслив держсекретар США. 

Зазначені у заяві факти про тотальну фільтрацію і масову депортацію українців на тимчасово окупованих територіях України підтверджені численними свідченнями, зібраними Медійною ініціативою за права людини. Журналісти МІПЛ встановили, що Росія створила фільтраційні табори в Безіменному, Оленівці, Докучаєвську, Новоазовську, Мангуші, Волновасі, Старобешевому, Донецьку та інших населених пунктах. У них утримують українських військових, правоохоронців, а також цивільних.

«Це найпринизливіше, через що я проходила, — згадує Катерина, яка пройшла фільтрацію в селі Безіменному, що за 30 км від Маріуполя. — Нас роздягали. Когось до трусів, когось догола. Вибірково, я не знаю, чому так. Чоловіків відводили окремо. Там їх набагато довше тримали. Що шукали — невідомо. Перевіряли також рюкзаки — усе вивертали. Перевіряли телефони, листування читали. Жінкам, які мали родичів чи друзів військових чи поліцейських, погрожували. Казали, що їх знайдуть. Обіцяли надіслати голови чоловіків у коробках».

Інший потерпілий, волонтер Ігор Талалай, якого російські військові затримали в Мангуші, а потім відправили на фільтрацію в Донецьк, розповідає про те, як його катували: «Розмова там не склалася. Мені зав’язали руки, почали душити. Один узяв мене за шию, піднімає і каже: “Що тобі, боляче?” А я навіть дихнути не можу. Ледь-ледь кажу: “Боляче”. Він відпускає. А потім відчуваю приклад автомата, яким жорстко б’ють». Детальніше про фільтрацію Талалая можна прочитати за цим посиланням.

МІПЛ разом із юристами, які спеціалізуються на міжнародному гуманітарному праві, вбачають у фільтраційних діях Росії ознаки воєнних злочинів. Відзначимо також, що під час фільтрації російська влада збирає і зберігає біометричні та персональні дані українців, піддає цивільних осіб принизливим обшукам і допитам, змушуючи їх підписувати прохання про надання в Росії прихистку і перешкоджаючи їхній можливості вільно повернутися додому.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
Жертвами сексуального насильства в умовах війни торік стали 85 українців, зокрема двоє дітей — звіт ООН

Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні заявляє, що має дані про 52 чоловіка, 31 одну жінку, а також двох неповнолітніх, які у 2023 році постраждали від сексуального насильства, пов’язаного з війною. Ці злочини скоєні як проти цивільних, так і проти військовополонених.

24 Квітня 2024

Інші воєнні злочини
В Росії до 12 і 11 років суворого режиму засудили двох українців, яких звинуватили у замаху на окупаційного “мера” Бердянська

Південний окружний військовий суд Росії оголосив вирок щодо Віталія Расторгуєва і Володимира Кривцуна. Чоловіків звинуватили у підготовці акту міжнародного тероризму за нібито намір підірвати авто з головою окупаційної військово-цивільної адміністрації в Бердянську.

18 Квітня 2024

Інші воєнні злочини
Херсон — Лефортово — Ростов: херсонців, яких Росія утримує за “тероризм”, почали судити

Сергій Офіцеров, Юрій Кайов, Сергій Ковальський, Костянтин Резнік, Сергій Кабаков, Денис Лялька, Сергій Гейдт, Олег Богданов і Юрій Тавожнянський — цивільні херсонці, яких росіяни викрали влітку 2022 року. Їх звинувачують у “підготовці та скоєнні акту міжнародного тероризму”. Із 20 лютого 2023 року дев’ятьох херсонців тримають у СІЗО № 1 у Ростові і незаконно судять.

3 Квітня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
У справі Медведєва 14 місяців не можуть почати досліджувати докази. Чому унікальна незаочна справа проти росіянина стоїть на місці? 

Андрій Медведєв ― російський військовий, якого судять очно за воєнний злочин. Він один із небагатьох, кого можна побачити на лаві підсудних ― тож процес історичний та унікальний. Але справа в суді вже 14 місяців, а досліджувати докази все ще не почали. МІПЛ пояснює, чому так відбувається. 

17 Червня 2024

Аналітика
Насильницькі зникнення: національна практика v. міжнародні стандарти

Проблема насильницьких зникнень набула нового значення для України через умови триваючого збройного конфлікту на її території. Починаючи з 2014 року, з окупації Кримського півострова та збройного протистояння у межах окремих районів у Донецькій та Луганській областях, правоохоронні органи України фіксували випадки зникнень та затримань осіб на території, яка перебувала під контролем РФ. Такі ж випадки продовжують документувати і після повномасштабного вторгнення РФ на територію України.

15 Червня 2024

Війна і правосуддя
Херсонський діджей-втікач, проієрей з Черкас і корегування по Миколаєву через Telegram: 56 справ щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

15 Червня 2024

Більше публікацій