Send Lette
Інші воєнні злочини

Сполучені Штати закликають Росію негайно припинити систематичну «фільтрацію» та примусові депортації на окупованих Росією територіях України

Про це 13 липня 2022 року заявив держсекретар США Ентоні Блінкен. «Незаконна переміщення і депортація осіб, які перебувають під захистом, є серйозним порушенням Четвертої Женевської конвенції про захист цивільного населення та воєнним злочином. Російська влада повинна звільнити затриманих і надати українським громадянам, яких примусово вивезли або змусили залишити свою країну, можливість швидко та безпечно повернутися додому», — сказав Блінкен.

Він також закликав Росію надати зовнішнім незалежним спостерігачам доступ до так званих «фільтраційних» таборів і місць розміщення примусово депортованих українців у Росії.

«За оцінками різних джерел, у тому числі уряду Росії, російська влада допитала, затримала та примусово депортувала від 900 000 до 1,6 мільйона громадян України, в тому числі 260 000 дітей до Росії — часто до ізольованих регіонів на Далекому Сході», — підкреслив держсекретар США. 

Зазначені у заяві факти про тотальну фільтрацію і масову депортацію українців на тимчасово окупованих територіях України підтверджені численними свідченнями, зібраними Медійною ініціативою за права людини. Журналісти МІПЛ встановили, що Росія створила фільтраційні табори в Безіменному, Оленівці, Докучаєвську, Новоазовську, Мангуші, Волновасі, Старобешевому, Донецьку та інших населених пунктах. У них утримують українських військових, правоохоронців, а також цивільних.

«Це найпринизливіше, через що я проходила, — згадує Катерина, яка пройшла фільтрацію в селі Безіменному, що за 30 км від Маріуполя. — Нас роздягали. Когось до трусів, когось догола. Вибірково, я не знаю, чому так. Чоловіків відводили окремо. Там їх набагато довше тримали. Що шукали — невідомо. Перевіряли також рюкзаки — усе вивертали. Перевіряли телефони, листування читали. Жінкам, які мали родичів чи друзів військових чи поліцейських, погрожували. Казали, що їх знайдуть. Обіцяли надіслати голови чоловіків у коробках».

Інший потерпілий, волонтер Ігор Талалай, якого російські військові затримали в Мангуші, а потім відправили на фільтрацію в Донецьк, розповідає про те, як його катували: «Розмова там не склалася. Мені зав’язали руки, почали душити. Один узяв мене за шию, піднімає і каже: “Що тобі, боляче?” А я навіть дихнути не можу. Ледь-ледь кажу: “Боляче”. Він відпускає. А потім відчуваю приклад автомата, яким жорстко б’ють». Детальніше про фільтрацію Талалая можна прочитати за цим посиланням.

МІПЛ разом із юристами, які спеціалізуються на міжнародному гуманітарному праві, вбачають у фільтраційних діях Росії ознаки воєнних злочинів. Відзначимо також, що під час фільтрації російська влада збирає і зберігає біометричні та персональні дані українців, піддає цивільних осіб принизливим обшукам і допитам, змушуючи їх підписувати прохання про надання в Росії прихистку і перешкоджаючи їхній можливості вільно повернутися додому.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
Примушують “любити” РФ. Як ворог катує українців і чи вдасться довести, що Росія вчиняє в Україні злочин проти людяності

МІПЛ розпитала Марію Квіцінську, експертку ОМСТ з Європи та Центральної Азії, як організована робота їх організації в Україні, про перспективи постраждалих отримати матеріальну компенсацію від Росії та чим відрізняються кейси катувань під час російсько-українській війні від кейсів у решті держав, де працює ОМСТ.

13 Березня 2024

Інші воєнні злочини
Ставка генерала Лапіна: окупація Чернігівщини очима місцевої жительки

Олена Ковальова завідує Будинком культури в Терехівці. Саме там в окупованому селі жив російський генерал-полковник Олександр Лапін, на той час — командувач військами Центрального військового округу РФ. МІПЛ відвідала Терехівку, аби дізнатися, що там сталося і задокументувати воєнні злочини армійців РФ.

29 Січня 2024

Інші воєнні злочини
Понад 130 українців: правозахисники назвали кількість постраждалих, яких окупанти катували у Куп’янському райвідділі поліції

За пів року окупації Куп’янська через катівню, яку росіяни облаштували в місцевому ІТТ, пройшли щонайменше 130 людей. Про це йдеться у новому звіті Центру прав людини ZMINA, який ґрунтується на опитуваннях 30 потерпілих і свідків.

18 Січня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Вироки лютого: катування на Херсонщині, обстріл Тростянецької лікарні та пограбування на Чернігівщині

МІПЛ продовжує відстежувати вироки щодо воєнних злочинів та аналізувати з експертами їхні особливості і правову якість. Упродовж лютого у реєстрі судових рішень з’явилося ще три вироки за статтею 438 КК України щодо порушень законів і звичаїв ведення війни. Усі судові процеси були заочними

26 Березня 2024

Війна і правосуддя
Воєнні злочини, лист до Путіна та бойовики “ЛДНР”: 27 справ щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

25 Березня 2024

Спільне звернення Коаліції “Україна. 5 ранку” щодо масових обстрілів об’єктів критичної інфраструктури України 22 березня 2024 року

Вночі 22 березня 2024 року Росія завдала масованих ракетних ударів по об’єктах критичної цивільної (в першу чергу — енергетичної) інфраструктури України, яка призвела до руйнування цивільних об’єктів.

22 Березня 2024

Більше публікацій