Інші воєнні злочини

Сполучені Штати закликають Росію негайно припинити систематичну «фільтрацію» та примусові депортації на окупованих Росією територіях України

Про це 13 липня 2022 року заявив держсекретар США Ентоні Блінкен. «Незаконна переміщення і депортація осіб, які перебувають під захистом, є серйозним порушенням Четвертої Женевської конвенції про захист цивільного населення та воєнним злочином. Російська влада повинна звільнити затриманих і надати українським громадянам, яких примусово вивезли або змусили залишити свою країну, можливість швидко та безпечно повернутися додому», — сказав Блінкен.

Він також закликав Росію надати зовнішнім незалежним спостерігачам доступ до так званих «фільтраційних» таборів і місць розміщення примусово депортованих українців у Росії.

«За оцінками різних джерел, у тому числі уряду Росії, російська влада допитала, затримала та примусово депортувала від 900 000 до 1,6 мільйона громадян України, в тому числі 260 000 дітей до Росії — часто до ізольованих регіонів на Далекому Сході», — підкреслив держсекретар США. 

Зазначені у заяві факти про тотальну фільтрацію і масову депортацію українців на тимчасово окупованих територіях України підтверджені численними свідченнями, зібраними Медійною ініціативою за права людини. Журналісти МІПЛ встановили, що Росія створила фільтраційні табори в Безіменному, Оленівці, Докучаєвську, Новоазовську, Мангуші, Волновасі, Старобешевому, Донецьку та інших населених пунктах. У них утримують українських військових, правоохоронців, а також цивільних.

«Це найпринизливіше, через що я проходила, — згадує Катерина, яка пройшла фільтрацію в селі Безіменному, що за 30 км від Маріуполя. — Нас роздягали. Когось до трусів, когось догола. Вибірково, я не знаю, чому так. Чоловіків відводили окремо. Там їх набагато довше тримали. Що шукали — невідомо. Перевіряли також рюкзаки — усе вивертали. Перевіряли телефони, листування читали. Жінкам, які мали родичів чи друзів військових чи поліцейських, погрожували. Казали, що їх знайдуть. Обіцяли надіслати голови чоловіків у коробках».

Інший потерпілий, волонтер Ігор Талалай, якого російські військові затримали в Мангуші, а потім відправили на фільтрацію в Донецьк, розповідає про те, як його катували: «Розмова там не склалася. Мені зав’язали руки, почали душити. Один узяв мене за шию, піднімає і каже: “Що тобі, боляче?” А я навіть дихнути не можу. Ледь-ледь кажу: “Боляче”. Він відпускає. А потім відчуваю приклад автомата, яким жорстко б’ють». Детальніше про фільтрацію Талалая можна прочитати за цим посиланням.

МІПЛ разом із юристами, які спеціалізуються на міжнародному гуманітарному праві, вбачають у фільтраційних діях Росії ознаки воєнних злочинів. Відзначимо також, що під час фільтрації російська влада збирає і зберігає біометричні та персональні дані українців, піддає цивільних осіб принизливим обшукам і допитам, змушуючи їх підписувати прохання про надання в Росії прихистку і перешкоджаючи їхній можливості вільно повернутися додому.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
На Генасамблеї ООН нагадали про вбивство 16-річного Тіграна Оганнісяна

Під час виступу в рамках Генасамблеї ООН Уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець розповів, що просто перед вильотом до Сполучених Штатів мав розмову з матір’ю загиблого підлітка Тіграна Оганнісяна

22 Вересня 2023

Інші воєнні злочини
“Гаряча точка світу” на мапі катувань: Спеціальна доповідачка ООН Еліс Джил Едвардс зустрілась з українськими правозахисниками в Києві

У п’ятницю у рамках свого візиту до України офіс МІПЛ відвідала Спеціальна доповідачка ООН з питань катувань […]

8 Вересня 2023

Інші воєнні злочини
Любов Смачило: Росія зобовʼязана негайно звільнити цивільних українців з полону

Медійна ініціативи за права людини бере участь у конференції щодо українських жінок, яких викрала і утримує в неволі Росія. Захід відбувається в Анкарі.

29 Серпня 2023

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Інші воєнні злочини
На Генасамблеї ООН нагадали про вбивство 16-річного Тіграна Оганнісяна

Під час виступу в рамках Генасамблеї ООН Уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець розповів, що просто перед вильотом до Сполучених Штатів мав розмову з матір’ю загиблого підлітка Тіграна Оганнісяна

22 Вересня 2023

Аналітика
Заручники Росії: МІПЛ презентувала першу аналітику на основі задокументованих в системі iDoc воєнних злочинів РФ

Презентація аналітики “Безпідставні арешти та утримання цивільних заручників на північних територіях України. Аналіз задокументованих свідчень” відбулася в Осло. Співорганізаторами заходу стали МIПЛ і Норвезький Гельсінський Комітет.

21 Вересня 2023

Війна і правосуддя
“Чи може вона зрадити?” У справі Світлани Оголь допитали перших свідків

У Миколаєві судять Світлану Оголь. Жінку обвинувачують у тому, що вона здала окупантам колишнього атовця Сергія Кучерешка і ніби як зрадила Україну. МІПЛ побувала на судовому засіданні, де допитали перших свідків.

18 Вересня 2023

Більше публікацій