Send Lette
Війна і правосуддя

Суд визнав ексмера Рубіжного Хортіва винним у колабораціонізмі

Кіровський райсуд Кропивницького 16 травня виніс вирок Сергію Хортіву, колишньому міському голові Рубіжного Луганської області. 

Суд визнав його винним у колабораціонізмі та призначив покарання у вигляді позбавлення волі на 10 років із конфіскацією майна. Також суд заборонив йому впродовж 15 років обіймати посади в органах влади. Журналісти МІПЛ були на судовому процесі.

Як з’ясувало слідство, в березні 2022 року Хортів самоусунувся від виконання своїх повноважень очільника міста й згодом добровільно очолив адміністрацію окупантів.

Впродовж березня Рубіжне обстрілювала і штурмувала російська армія, тривали позиційні бої, інфраструктура зазнала руйнувань. 4 березня голова Луганської ОВА поклав обов’язки керівника міста на Романа Власенка, голову Сєвєродонецької РДА, оскільки Хортів не виходив на зв’язок.

31 березня вийшов указ президента про створення Рубіжанської міської військової адміністрації. Відтак повноваження Хортіва були припинені.

Станом на кінець березня значну частину міста окупували російські війська. 1 квітня сайт “РИА Новости” поширив відео, на якому Хортів заявив, що перебуває на підконтрольній росіянам території міста, і що українські сили нібито намагалися його вбити. Він представився очільником міста, роздавав гуманітарну допомогу. Також в мережі з’явився запис, де Хортів назвав українських військових “фашистами”, закликав їх скласти зброю. Дії Росії він назвав порятунком, а у війні звинуватив Європу й США.

12 травня українські сили оборони відступили з міста. Хортів лишився в Рубіжному, де під орудою окупантів виконував функції, притаманні очільнику міста.

Слідство кваліфікувало його дії за двома частинами статті 111-1 ККУ (ч. 1 — публічне заперечення збройної агресії РФ та ч. 5 — добровільне зайняття посади в окупаційних органах влади).


Як тривав судовий розгляд

28 лютого 2023 року Кіровський райсуд Кропивницького ухвалив розглядати справу за процедурою in absentia. Обвинувачений на судові засідання не з’являвся, хоча його належним чином повідомили через “Урядовий кур’єр”, як того вимагає Кримінальний процесуальний кодекс. Хортів оголошений у розшук.

30 березня у справі допитали свідків, а 16 травня відбулися дебати обвинувачення і адвоката. Яна Бойко, захисниця, залучена Центром безоплатної правової допомоги, була в залі суду, Андрій Ткачук, прокурор Луганської обласної прокуратури, підключився через онлайн-зв’язок.

Прокурор Сергій Ткачук. Фото: МІПЛ

Під час судових дебатів Ткачук нагадав зміст відеороликів із Хортівим, які лягли в основу обвинувачення.

“Хортів публічно закликав до підтримки дій Росії як “визволителя” та стверджував, що Україна здійснює агресію до українців. Також говорив, що не Росія, а США та Європа винні у війні, а в Україні панує “фашизм”. Закликав ЗСУ скласти зброю. Таким чином Хортів публічно визнав підтримку дій РФ”, — розповів прокурор про перший епізод обвинувачення.

Зайняття Хортівим посади керівника адміністрації окупантів підтверджується відеозаписом, де зафіксовано, як він роздає в місті гуманітарну допомогу в супроводі російських військових та говорить, що є міським головою Рубіжного.

Також доказом у справі є відео, де Хортів бере участь в обшуку помешкання українського військового.

Прокурор Ткачук послався на свідчення двох свідків — Олексія Гайдидея, який обіймав посаду очільника Рубіжанського відділу Сєвєродонецької окружної прокуратури, та Аніти Буянової, яка працювала в Секторі дізнання Рубіжного. Опитані судом свідки зазначили, що неодноразово зустрічались із Хортівим по роботі, були в міській раді Рубіжного та підтвердили, що на згаданих відеороликах — колишній міський голова.

“Свідок Буянова впізнала місце з відео, де Хортів перебуває біля школи в Рубіжному. Характеризувала його скандальною людиною. Його неодноразово викликали на допити щодо вчинення ним бійок і конфліктів з активістами. Ігнорував виклики, зневажливо ставився до правоохоронних органів. Свідок вважає, що обвинувачений міг вчинити правопорушення. Їй відомо з дописів у соцмережах, що Хортів перебуває в тимчасово окупованому Рубіжному”, — зазначив прокурор.

Ткачук наголосив, що згідно з протоколом огляду указу президента, 31 березня 2022 року створена Рубіжанська міська військова адміністрація. За українським законодавством, з моменту утворення ВЦА повноваження міського голови припиняються.

Крім цього, прокурор навів у якості доказів протоколи огляду: сторінок сайту так званого “глави ЛНР”, де є “указ” про створення адміністрації в Рубіжному; сторінок в соцмережах із відеосюжетом телеканалу, в якому начальник Луганської ОВА Сергій Гайдай підтвердив, що більша частина Рубіжного перебуває під окупацією; сайту “Інституту вивчення війни”, де поширено інформацію про хід бойових дій та онлайн-карти, які підтверджують захоплення Рубіжного окупантами.

Прокурор Ткачук клопотав про призначення Хортіву покарання за сукупністю обох інкримінованих статей у вигляді 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна та забороною на 15 років обіймати посади в органах влади.

Адвокатка Яна Бойко повторила озвучену на попередніх засіданнях позицію — без участі обвинуваченого повноцінно розглянути справу неможливо.

Адвокатка Яна Бойко. Фото: МІПЛ

“Я не бачила підзахисного та не могла обговорити з ним обвинувальний акт, узгодити правову позицію. Звісно, ми не погоджуємося з обвинувальним актом та пропонованою мірою покарання. Точно не відомо, чи вчиняв він ці дії без примусу. Свідки лише характеризували Хортіва, не називаючи конкретних фактів, які б свідчили про його винуватість. У таких умовах не можна виносити обвинувальний вирок”, — зазначила Бойко.

За результатом розгляду суддя Руслан Бурко ухвалив визнати Хортіва винним за обома частинами інкримінованої статті та призначив покарання у вигляді 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Також на 15 років йому заборонено обіймати посади в органах влади, чи які пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих функцій. Відбувати покарання Хортів буде після затримання. На вирок впродовж 30 днів може бути подана апеляційна скарга.


Минуле Хортіва і на чому ґрунтувалось обвинувачення
 

Нагадаємо, що політичну кар’єру Сергій Хортів будував у партіях проросійського спрямування. Був депутатом від “Партії регіонів” Луганської облради. У 2015 році став мером Рубіжного від “Опоблоку”, а в 2020-му переобрався повторно від партії “Наш край”. У 2014 році після подій Революції Гідності Луганська облрада, до складу якої входив Хортів, проголосувала за невизнання легітимними центральних органів влади та за право звернутися до Росії по підтримку. ЗМІ також повідомляли про підтримку Хортівим сепаратистів. Проте за цими фактами він обвинувачення не отримав.

Щодо судового розгляду за статтею про колабораціонізм, то слухання відбулось швидко. У коментарі журналісту МІПЛ адвокатка Яна Бойко зазначила, що процесуальних порушень під час слідства не було.

Зазначимо, що ключові докази — це відео, де зафіксовано Хортіва в супроводі росіян, який перебуває в Рубіжному, представляється міським головою і підтримує окупантів. Свідки, які опитані судом, виїхали з Рубіжного до окупації. Їхні свідчення базувались на тому, що вони побачили ці відео в соцмережах та опізнали Хортіва, оскільки перетиналися з ним по роботі. Будь-яких інших очевидців, які б не були дотичні до правоохоронної сфери, але бачили Хортіва у Рубіжному після захоплення міста, слідство не залучило.

Анастасія Зубова, журналістка МІПЛ

 

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Здача батька росіянам, полонені росіяни і пропаганда проти ТЦК: 88 справ щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

6 Вересня 2024

Війна і правосуддя
Пенсіонера з Херсона засудили до 9 років вʼязниці за пособництво росіянам, а військових РФ — до 11 і 12 років

Упродовж липня — серпня у Реєстрі судових рішень опублікували три вироки за статтею про порушення законів і звичаїв війни. Їх винесли суди у Харківській, Херсонській та Миколаївській областях. Два вироки суди ухвалили щодо російських військових заочно, один — стосовно українця, якого затримали за пособництво окупантам. Детальніше — у регулярній аналітиці МІПЛ.

2 Вересня 2024

Війна і правосуддя
У Києві судитимуть українського підполковника Чувашова. Його звинувачують у держзражді під час контрнаступу ЗСУ

Наступного тижня в українських судах розглянуть сотні справ про колабораціонізм, державну зраду і глорифікацію Путіна. Судитимуть також російських військових, яких обвинувачують у воєнних злочинах. Більшість із них досі перебувають на свободі. МІПЛ розповідає про найцікавіші справи.

30 Серпня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
Як катують у тюрмі “Ізоляція”: студент із Донецька розповів про пережите у вʼязницях так званої “ДНР”

У рідний Донецьк Даніїл Булгаков повернувся, аби доглядати хвору бабусю. Утім хлопця кинули у вʼязницю. Після звільнення він розповів МІПЛ про те, що відбувається у донецьких тюрмах, про постійні тортури і роботу так званих “адвокатів”, які працюють на “ДНР”.  

6 Вересня 2024

Війна і правосуддя
Здача батька росіянам, полонені росіяни і пропаганда проти ТЦК: 88 справ щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

6 Вересня 2024

Інші воєнні злочини
Мобілізація цивільних, які були у полоні: колишні бранці вимагають справедливості

В оновленому законі про мобілізацію, який діє з 18 травня 2024 року, зазначено, що військові, які були у полоні, мають право звільнитися з військової служби і не бути мобілізованими. Водночас цивільних українців, які також були у російському незаконному увʼязненні, продовжують мобілізовувати. Цивільні, які пережили полон, вважають, що це несправедливо.

5 Вересня 2024

Більше публікацій