Send Lette
Насильницькі зникнення

У другій половині березня Росія затримала і засудила 44 українців

Щонайменше 12 українців затримали на окупованих територіях у другій половині березня. Щонайменше 32 засуджено на окупованих територіях і в Росії. 

Про це свідчить підрахунок МІПЛ на основі повідомлень місцевих контрольованих із Москви інформаційних агентств і російського видання “Медіазона”, яке відстежує судові процеси в Росії. 

Найбільше засуджених, 22 людини, — військовополонені. З числа цивільних, про яких відомо, найбільше затримали кримчан (дев’ятеро), а засудили найбільше мешканців Запорізької області.

“Неонацисти, агенти СБУ”

Найбільше цивільних затримали за пости і коментарі у соціальних мережах. Серед них 59-річна і 60-річна кримчанки, Айше Аскерова і Сусана Ісмаїлова, і 61-річний неназваний уродженець Красноярська, який мешкав у Севастополі.

Чоловік, як стверджували в ФСБ, “на постійній основі” поширював у російській соціальній мережі ВКонтакте дописи “Російського добровольчого корпусу” і “Легіону Свобода Росії”, які воюють на боці України.

Також у Криму затримали неназваного 18-річного “неонациста, агента СБУ”, який нібито зберігав і передавав іншим кримчанам коктейлі Молотова і аерозольну фарбу “для нанесення свастики” і адміністрував Телеграм-канал “антиросійського і неонацистського спрямування”.

На Херсонщині затримали неназвану 52-річну жінку, яка у соцмережах “закликала до держзради і дезертирства, а також підтримувала тероризм”.

Додатково серед затриманих кримчани Халіл Зарфеєв, Антон Барський, Владислав Дорошенко, Ренат Сейтаптієв і неназвана 28-річна мешканка Джанкойського району, а також неназвані мешканці Довжанська (до перейменування — Свердловськ) на Луганщині, Маріуполя і Мелітополя.

Маріупольця затримали як підозрюваного у спробі підірвати окупаційну районну адміністрацію в місті, а чоловіків із Довжанська і Мелітополя — за коментарі у соцмережах із нібито закликами до ракетних ударів по російських військових і до збору для ВСУ інформації про місця дислокації російських військ і техніки.

Серед засуджених цивільних — Григорій Сінченко з Макіївки на Донеччині, Олексій Байов із Новоайдара і Артур Краснянський з Мілового на Луганщині, Сергій Попов, Сергій Потинг, Станіслав Руденко і неназваний чоловік із Запорізької області і неназвана 66-річна кримчанка, уродженка Закарпатської області. 

Засуджений цивільний Сергій Попов

Жінка, яку засудили до 16 років ув’язнення, нібито “за власною ініціативою звернулася на гарячу лінію ГУР МОУ і запропонувала допомогу Україні”. За схожими звинуваченнями засудили Байова, Краснянського, Попова і неназваного чоловіка, про якого відомо, що йому 47 років і він Із Бердянська.

Руденка засудили за нібито переказ п’яти тисяч гривень “Азову”.

Ще одне, імовірно, політично мотивоване рішення окупаційного суду у Запорізькій області не стосувалося ув’язнення. Йшлося про позбавлення батьківських прав подружжя, яке проживає в Чехії, на користь бабусі і дідуся дитини. Дідусь нібито стверджував, що батьки не цікавилися життям дитини.

Батьків суд зобов’язав виплачувати аліменти. За практикою, яка склалася на окупованих територіях, за невиплату аліментів батькам загрожують виправні роботи, а за ігнорування виправних робіт — ув’язнення.

Іншими словами, таке судове рішення зводить нанівець їхні шанси домогтися вивезення сина з окупації чи хоча б відвідання його, навіть за умови проходження фільтрації.

Рішення проти “терористів” 

З числа українських військових у Росії засудили 24 “азовців”, але цей моніторинг враховує 12 із них, тому що ще 11 раніше звільнили через обмін і один, Олександр Іщенко, помер в ув’язненні.

Решта засуджених військовополонених — це ті, кого нібито захопили у Курській області. На початку березня президент Росії Владімір Путін оголосив, що до таких українських військовополонених в його країні ставитимуться як до терористів. 

Всіх дійсно судять за здійснення теракту групою осіб із тяжкими наслідками. За такими звинуваченнями у другій половині березня засудили Олександра Дзьому, Дениса Попова, Олександра Ведернікова, Олексія Пінчука, Євгена Хатенка, Володимира Юрова, Анатолія Смітюха, Сергія Магулу, Івана Золотарьова і Максима Васьковського.

Засуджені Анатолій Смітюх і Сергій Магула

За підрахунками “Медіазони”, в російський суд, який розглядає справи проти українських військових, взятих у полон у Курській області, станом на 5 березня надійшло таких справ щодо 115 військовополонених. Частину з них вже засудили.

Крім цього, як стверджував на початку березня голова російського Слідчого комітету Алєксандр Бастрикін, в Росії засуджено 145 “азовців”. 

Всього, заявив на початку квітня генеральний прокурор Росії Ігорь Краснов, із початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну російські суди винесли вироки 579 бійцям ВСУ.

Зі слів Краснова неясно, чи увійшли у це число полонені у Курській області і бійці “Азова”, яких у Росії вважають терористами. Краснов сказав, що воно враховує “близько двохсот членів націоналістичних формувань”, але не уточнив, що це означає.

До всього іншого, на сім років ув’язнили в Росії 35-річного Віктора Світличного, якого насильно мобілізували на Донеччині у 2022 році. Чоловік не повернувся у частину після відпустки і переховувався у Карелії. У період примусової служби Світличний не мав російського громадянства, повідомив російський журналіст норвезького видання The Barents Observer.

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст необов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Насильницькі зникнення
За останній місяць Росія затримала щонайменше 15 і засудила 39 цивільних українців

Приниження і переслідування вірних Україні мешканців окупованих територій — це щоденна практика, яка має різні форми, але одну мету: залякати, придушити будь-який, навіть символічний, опір окупації. За два останні тижні квітня росіяни затримали щонайменше шість мешканців окупованих через політичні мотиви територій і засудили — 20. Всього за квітень затримали щонайменше 15 і засудили щонайменше 39 цивільних українців.

8 Травня 2025

Насильницькі зникнення
Росія утримує щонайменше 2246 цивільних українців, мінімум 286 із них отримали незаконні вироки

Медійна ініціатива за права людини ідентифікувала щонайменше 2246 цивільних українців, яких Росія викрала в окупації та незаконно утримує в своїх тюрмах. Серед них 321 українець, який був затриманий ще до початку повномасштабного вторгнення і утримується в російській неволі вже 6 — 8 років. 

30 Квітня 2025

Насильницькі зникнення
Били, душили, погрожували розстрілом: у Голій Пристані окупанти катували працівника мерії

Іван Мошенський працював у мерії Голої Пристані. Уже в перші дні великої війни російські війська окупували місто, однак міська рада продовжувала працювати. Все змінилося, коли окупанти призначили на посаду мера свого гауляйтера. Після чоло колеги Мошенського почали залишати місто. Чоловік розумів, що йому теж непогано було б виїхати, але власного транспорту для цього не мав. А за кілька місяців, у свято української Незалежності, росіяни викрали його.

27 Квітня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Заплановано суд над тими, хто хотів вбити Зеленського, Буданова та Малюка. І ще 102 судові справи

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з листа та з матеріалу з анонсами на сайті.

16 Травня 2025

Війна і правосуддя
У справі про держзраду колишнього контррозвідника ЗСУ допитали останніх свідків

Галицький районний суд Львова продовжує повторно розглядати справу колишнього контррозвідника ЗСУ Сергія Говорухи. Його підозрюють у державній зраді. За даними слідства, Сергій із власної ініціативи за 17 тисяч гривень передавав таємну інформацію російським спецслужбам ще до 24 лютого 2022 року. Ці дані стосувалися складів з боєприпасами і військових частин. З початком великої війни — аеродрому, який росіяни згодом обстріляли.

13 Травня 2025

Військовополонені
Три роки без батька: маленький Тимур щодня обіймає фото тата — морського піхотинця 

Артур Рудь — захисник Маріуполя, офіцер 36 окремої бригади морської піхоти ім. контрадмірала Білінського. 12 квітня 2022 року він, як і ще понад тисяча українських військовослужбовців, які тримали оборону на металургійному комбінаті ім. Ілліча, потрапив у полон

13 Травня 2025

Більше публікацій