Send Lette
Інші воєнні злочини

У приміщенні поліції Каховки катують та б’ють цивільних

Російські військові продовжують затримувати цивільних людей на окупованій частині Херсонщини, тижнями утримувати їх у неволі. Зокрема, у приміщенні Каховської поліції нині перебуває понад 10 затриманих цивільних, переважно чоловіків молодого віку. 

Як відомо, ще наприкінці лютого більшу частину області, зокрема, й Херсон, окупували російські війська. «Медійна ініціатива за права людини» вже повідомляла про викрадення людей у Новій Каховці та Каховці, а також у самому Херсоні

Нині МІПЛ фіксує чергові воєнні злочини у Херсонській області. Родичі одного зі звільнених чоловіків, які з міркувань безпеки попросили про анонімність, розповіли деталі того, що відбувається в Каховці. У приміщенні каховської поліції заручників катують електричним струмом та б’ють. 

Затримують з надуманих причин 


Останнім часом російські військові вирішили навідуватися до будинків жителів у Каховці та найближчих населених пунктах, шукаючи чоловіків для подальших перевірок.

«Вони дивляться у телефони, питають сусідів. Якщо знаходять щось «підозріле», або просто їм щось не сподобається, забирають без причини», — розповідає родичка затриманого хлопця. 

При цьому солдати рф затримують не лише активістів чи учасників АТО/ООС, а й чоловіків, які не мають жодного відношення до військової служби, і не виходили на мітинги проти окупації. Для їх затримання шукають формальний привід, як то «порушення правопорядку» або «порушення комендантської години». У чому суть порушення, ніхто не пояснює. 

За словами співрозмовників, нині у приміщенні поліції більшість молодих солдатів рф, однак є і ті, хто називаються слідчими. Вони при цьому у військовій формі. 

Після затримання хлопців та чоловіків, їх рідним говорять приходити до відділення та приносити їжу й одяг. Декого згодом відпускають, але більшість родичів ідуть без своїх рідних.

«Там стільки людей стоїть біля того відділку. Чекають, щоб хоч щось повідомили: чи жива ця людина чи ні. Але відпускають по одному і дуже рідко», — розповіла співрозмовниця.

«Б’ють по нирках, катують струмом»


Чоловік, який зміг звільнитися з незаконного ув’язнення, через своїх рідних повідомив, що в приміщенні каховської поліції понад 10 цивільних людей. Є серед них і ті, хто утримуються там вже кілька тижнів.

«Їх катують електрошокерами, жорстоко б’ють, особливо по нирках», — розповіли родичі чоловіка. 

Найжорстокіше, за їх словами, росіяни ставляться до тих, хто має відношення до силових структур — бійців ТрО, колишніх учасників АТО/ООС. Хоча катування, за їх свідченнями, не мають системного характеру — б’ють тих, хто трапляється під руку. 

Тим людям, яких військові рф відпускають з незаконного ув’язнення, «рекомендують» залишити територію міста та не потрапляти на очі військовим. 

У світі є приклади довічного ув’язнення за катування цивільних під час війни

Як зазначав експерт Регіонального центру прав людини Роман Мартиновський, у ситуації з викраденням та катуванням людей є два склади злочину: незаконне позбавлення волі ст. 8(2)(а)(Vіі) та нелюдське поводження з людьми ст. 8(2)(а)(іі) Римського статуту.

Радниця з прав людини Всесвітньої організації проти катувань (World Organisation against Torture) Євгенія Андреюк говорить, що світ знає приклади, коли воєнні злочинці отримують довічне ув’язнення за катування цивільних. 

Один з найбільш показових прикладів, за її словами, — винесені німецьким судом вироки сирійському офіцеру Анвару Раслану та розвіднику Еяду аль-Гарібу за злочини проти людяності під час війни в Сирії. Зокрема, Анвара Раслана засудили до довічного ув’язнення. Він був наглядачем над заручниками в одному з місць їх утримання, де людей катували та вбивали. 

«Цей процес по Сирії відбувався у Німеччині в рамках універсальної юрисдикції. Була зроблена величезна робота багатьох організацій, які опитали десятки жертв. Коли сирійські біженці почали виїжджати в Європу, вони подавали скарги до правоохоронних органів Німеччини. І коли ці люди (тоді ще підозрювані, — ред.) потрапили до Німеччини, їх відразу заарештували. У суді свідчили жертви, яких вони катували», — розповіла Євгенія.

Експертка наголошує, що дії росіян, які вчиняють злочини проти людяності в Херсонській області, також повинні розслідуватися як українськими правоохоронними органами, так і європейськими — у форматі універсальної юрисдикції. 

Коли фігуранти цих справ захочуть виїхати до певної країни, де відомо про їхні злочинні дії, їх мають затримати та віддати під суд.  

Поради Романа Мартиновського та Євгенії Андреюк про те, як правильно фіксувати сліди катувань в умовах незаконного ув’язнення чи після звільнення, можна почитати ТУТ і ТУТ

_______________

Медійна ініціатива за права людини у коаліції з іншими правозахисними організаціями документує воєнні злочини та злочини проти людяності, що вчиняються на території України у зв’язку зі збройною агресією російської федерації.

Відомі вам факти надсилайте на адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com 

Артур Пріхно, МІПЛ

*Публікуючи матеріали МІПЛ, поставте гіперпосилання у тексті, а також тегніть нашу сторінку у соцмережах.

  

 

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
Жертвами сексуального насильства в умовах війни торік стали 85 українців, зокрема двоє дітей — звіт ООН

Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні заявляє, що має дані про 52 чоловіка, 31 одну жінку, а також двох неповнолітніх, які у 2023 році постраждали від сексуального насильства, пов’язаного з війною. Ці злочини скоєні як проти цивільних, так і проти військовополонених.

24 Квітня 2024

Інші воєнні злочини
В Росії до 12 і 11 років суворого режиму засудили двох українців, яких звинуватили у замаху на окупаційного “мера” Бердянська

Південний окружний військовий суд Росії оголосив вирок щодо Віталія Расторгуєва і Володимира Кривцуна. Чоловіків звинуватили у підготовці акту міжнародного тероризму за нібито намір підірвати авто з головою окупаційної військово-цивільної адміністрації в Бердянську.

18 Квітня 2024

Інші воєнні злочини
Херсон — Лефортово — Ростов: херсонців, яких Росія утримує за “тероризм”, почали судити

Сергій Офіцеров, Юрій Кайов, Сергій Ковальський, Костянтин Резнік, Сергій Кабаков, Денис Лялька, Сергій Гейдт, Олег Богданов і Юрій Тавожнянський — цивільні херсонці, яких росіяни викрали влітку 2022 року. Їх звинувачують у “підготовці та скоєнні акту міжнародного тероризму”. Із 20 лютого 2023 року дев’ятьох херсонців тримають у СІЗО № 1 у Ростові і незаконно судять.

3 Квітня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
МІПЛ представила в ОБСЄ результати аналітики про права і мотивацію потерпілих від воєнних злочинів

Медійна ініціатива за права людини продовжує адвокаційний візит в ОБСЄ у рамках Supplementary Human Dimension Meetings. Аналітикиня Любов Смачило і керівниця відділу моніторингу судів у справах щодо війни Оксана Расулова взяли участь у заході “Виклики становлення правосуддя в Україні для потерпілих від воєнних злочинів і їхня мотивація на національному рівні", організований МІПЛ.

24 Квітня 2024

Інші воєнні злочини
Жертвами сексуального насильства в умовах війни торік стали 85 українців, зокрема двоє дітей — звіт ООН

Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні заявляє, що має дані про 52 чоловіка, 31 одну жінку, а також двох неповнолітніх, які у 2023 році постраждали від сексуального насильства, пов’язаного з війною. Ці злочини скоєні як проти цивільних, так і проти військовополонених.

24 Квітня 2024

Адвокація
У Брюсселі показали фільм “20 днів у Маріуполі”: після цього МІПЛ взяла участь у дискусії

У столиці Бельгії показали десять фільмів цьогорічного міжнародного чеського фестивалю “Один світ” — найбільшої правозахисної події документального кіно у світі, організованої People in Need. Переглянули й оскароносну стрічку “20 днів у Маріуполі” українського режисера Мстислава Чернова. Серед глядачів була Любов Смачило, аналітикиня МІПЛ.

23 Квітня 2024

Більше публікацій