Send Lette
Військовополонені

У російському полоні азовець Сергій Тарасюк заразився туберкульозом: його стан критичний

Завдяки випадковій фотографії у соцмережах дружина Сергія Тарасюка дізналася страшну правду про полон чоловіка. Більше двох років його утримують у нелюдських умовах. Стан здоров’я 58-річного азовця критичний. За останньою інформацією, Тарасюк перебуває у СІЗО № 2 міста Камишин Волгоградської області.

Потай від дружини вступив до війська

Людмила і Сергій Тарасюки у шлюбі понад 30 років. Мають навіть спільний другий день народження: на одному з побачень, коли вони ще були студентами, у них влучила блискавка. Сергій тоді пережив клінічну смерть, а Людмила отримала опіки 30% тіла. 

Подружжя жило в Авдіївці Донецької області, але у 2014-му в їхнє життя увірвалася війна. Горлівку, рідне місто Людмили, окупували одразу, Авдіївка ж опинилася на лінії розмежування. Тоді Сергій заявив, що піде воювати.

— Я сказала йому, що не пущу і зараз мені за це соромно, — зізнається Людмила Тарасюк. — Він ображався через це, казав: “Я все одно піду. Ти така патріотка, але  не хочеш, щоб я йшов воювати?! Хто захищатиме країну, якщо всі жінки триматимуть чоловіків вдома?”

Потай від дружини Сергій вступив у військо. Поки проходив навчання, Людмила думала, що чоловік разом із другом працює у Києві. Якось він приїхав додому і серед його речей жінка знайшла схожу на військову футболку:

— Він сказав, що йому військові подарували, у яких вони на базі ремонт роблять. От тоді в мене з’явилися перші підозри.

Сергій Тарасюк, військовослужбовець бригади “Азов”. Фото: сімейний архів

Тарасюк вступив до Азову. Як потім розповів Людмилі: його, 45-річного, тільки туди і брали. З тих пір чоловік боронив околиці Маріуполя.

— Багато його друзів за цей час загинули. Траплялося, що показував мені спільні фото з побратимами і казав: “Цього вже немає серед живих, цього теж”.

Незадовго до повномасштабного вторгнення Сергій сказав дружині, що думає про звільнення з армії. Людмила зраділа, оскільки у чоловіка були проблеми із серцем і тиском. До того ж, через військову службу вони замало часу проводили разом. Це був початок 2022-го, Сергій пообіцяв, що навесні піде зі служби, але почалася велика війна.

Довгий час дружина не знала, де саме перебуває Сергій. Перші кілька тижнів він телефонував щодня, але з часом з’вязок почав зникати. Тоді Людмила зрозуміла, що Сергій у Маріуполі. Останній раз вони спілкувалися у травні. Чоловік сказав, щоб вона нічого у нього не запитувала.

— Раніше, коли в нього були вихідні, він розповідав, що їздив у Маріуполь до друзів, а ще купував там ковбасу, бо у магазинах біля їхньої бази смачної не було. От коли ми з ним останній раз розмовляли, він мені нічого не казав. І я запитую: “Ти там, куди по ковбасу їздив?” Та він нічого не відповів. До цього кілька тижнів ще намагався жартувати, але того разу настрою вже не було, — розповідає дружина азовця.

Обороняти Маріуполь українські захисники припинили після 86 днів спротиву. Сергій Тарасюк вийшов із Азовсталі 17 травня 2022 року, сім’я впізнала його на одному з відео. Він йшов, спираючись на палицю, його речі ніс побратим. Які поранення чоловік отримав під час оборони міста, Людмила не знає, їй лише сказали, що у нього уламки в тілі, через що пошкоджено зв’язки на ногах і він кульгає.

На цьому кадрі з пропагандиського сюжету про вихід українських військових з “Азовсталі” Людмила впізнала свого чоловіка Сергія

Шокуюча правда про полон

Перебуваючи в Оленівці, куди Росія помістили військовополонених із Маріуполя, чоловік часом телефонував дружині. Розмови тривали не більше хвилини, про себе він мало що розповідав. Людмила разом із іншими родинами військовополонених їздила у Женеву у штаб-квартиру Міжнародного комітету Червоного Хреста. Однак там повідомили, що окрім як факту полону іншою інформацією вони не володіють.

Зранку 29 липня 2022 року у російських телеграм-каналах з’явилися повідомлення про вибух в одному з бараків на території Оленівської колонії. До вечора зʼясувалося, що там були самі азовці.

Воєнний злочин в Оленівці: реконструкція подій масового вбивства полонених азовців

Людмила переглядала оприлюднені міноборони РФ списки полонених азовців, які нібито були у бараку. Прізвища Тарасюка серед них не було. А вже у вересні від Сергія прийшло коротке повідомлення “+” — усе добре.

Згодом у координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими дружині повідомили, що багатьох полонених з Оленівки перевели у СІЗО № 2 Таганрогу Ростовської області. З того часу інформації про Сергія Тарасюка було обмаль. Звільнені в результаті обмінів військові повідомляли лише: “Чули прізвище  на перекличці. Тримається”.

— Про стан здоров’я Сергія ніхто нічого не казав. І звільнені, і в Координаційному штабі мені говорили, що він тримається, — каже Людмила. — Розуміти це можна по-різному. Навіть той, хто помирає, він теж тримається.

13 і 14 вересня 2024 року відбулися обміни військовополоненими, загалом додому повернулося 152 людини. Вперше за довгий час в обміні були представники бригади Азов (до цього востаннє їх обмінювали 6 травня 2023 року). Серед звільнених були ті, хто певний час перебував із Сергієм Тарасюком в одній камері. Інформація, яку повідомили його дружині, шокувала.

— Спершу мене шукали у спільній групі родин захисників Азовсталі, а потім із невідомого номеру надіслали фотографію, на якій зображені два чоловіки, один із них — мій Сергій. Я одразу зателефонувала цій людині, це була дружина побратима мого чоловіка, — розповідає Людмила Тарасюк.

Сергій Тарасюк (праворуч) з побратимом. Фото: сімейний архів

Це фото дуже потішило жінку, тож вона надіслала його в іншу групу родин, аби поділитися радістю. Так це фото побачив звільнений 14 вересня азовець.

— Ми з його дружиною спілкувалися два роки і навіть не знали, що наші чоловіки товаришували, — пояснює Людмила. З’ясувалося, що він разом із Тарасюком був в Оленівській колонії. І саме в тому бараку, де стався вибух.

— Але того чоловіка у той же день забрали і повезли у Донецьке СІЗО, а мій Сергій залишився там. Так я вперше дізналася, що чоловік був у підірваному бараку, — каже Людмила.

У ніч вибуху в бараку перебувало 193 азовця. Цю інформацію згодом підтвердили звільнені з полону постраждалі. Міністерство оборони РФ одразу оприлюднили списки: загиблих — 40 людей (насправді загинуло понад 50 азовців), поранених — 73 людини. Імена решти азовців були невідомі. Ті, хто вижив і кого згодом обміняли, розповіли, що в лікарню відвезли не всіх поранених. Тих, хто отримав незначні травми, перевели у дисциплінарний ізолятор на території колонії, тому їх не було в жодному списку.

Коли час — ворог

Новина про Сергія була не останнім потрясінням для Людмили.

— Раніше, коли я спілкувалася зі звільненими, які бачили Сергія у полоні, ніхто детально не описував стан його здоров’я. Тож я сподівалася, що з ним усе відносно добре, — каже дружина військовополоненого. — І тут інший звільнений, який був із Сергієм уже у тюрмі в Росії, сказав, що розповість правду без прикрас.

Виявилося, що у полоні Сергій Тарасюк заразився туберкульозом. До того ж, у нього швидко прогресує псоріаз почалися проблеми з зубами, чоловікові важко їсти. Через обмежений раціон він сильно схуд. Як кажуть колишні полонені, навіть їм було важко дивитися на нього: лишилися самі кістки, вкриті шкірою.

— Плюс проблеми зі спиною. Мені цей хлопець розповів, що коли їх кудись водять, то змушують дуже низько нахилятися. А Сергій у мене високий, 1,86 м, йому важко. Якщо ж не підкорятися, то бʼють. Всі, хто розповідав мені про Сергія, робили це з повагою до нього. Це дуже приємно. Вони ж молоді, а Сергій уже в віці, він їм допомагав, давав поради, — зізнається жінка. — Але стан його здоров’я мене дуже лякає.

Понад два роки російського полону негативно позначилися і на психічному здоров’ї Тарасюка. Зрештою, за словами звільненого, Сергія перевели у камеру, де утримують хворих на туберкульоз.

— Сергій дуже виснажений. Йому ставлять якісь крапельниці, але це ж неналежне медичне лікування. А йому вже 58 років. До полону мав багато болячок, у полоні з’явилися нові. Звільнений наголошував, що він у дуже поганому стані і його потрібно витягати.

Почувши цю інформацію, Людмила намагається зібрати себе докупи. Вона й досі не може стримати сліз, коли розповідає про чоловіка. Попри це, жінка продовжує боротьбу за Сергія. Розуміє, що наразі його найбільший ворог — це час.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Військовополонені
Правозахисники надіслали МКС повідомлення із закликом розслідувати вбивство українських полонених в Оленівці

Регіональний центр прав людини разом із партнерами — Медійною ініціативою за права людини, Українською Гельсінською спілкою з прав людини, Yahad-In Unum, OSINT FOR UKRAINE та Спільнотою Оленівки — надіслали повідомлення до Міжнародного кримінального суду із закликом розслідувати масове вбивство та катування українських військовополонених в Оленівці.

11 Грудня 2024

Військовополонені
На Львівщині родини зниклих безвісти та військовополонених зустрілися із ТЦК і Коордштабом

В Україні офіційно зниклими безвісти вважаються 55 тисяч людей. За кожною з цих цифр — трагедія родини. Й не всі вони знають алгоритм, як шукати рідних. Аби допомагати одне одному, родини  безвісти зниклих і полонених почали об'єднуватися. Одна з таких спільнот є у Сокалі. Її створила Соломія Луковецька. Жінка вже півтора року чекає на свого чоловіка, бійця 93-ої бригади Холодний Яр. Він зник у травні 2023 року поблизу Бахмуту.

9 Грудня 2024

Військовополонені
З Росії повернули тіло морпіха з 501 батальйону: чоловіка закатували в полоні

Іван Макаров не єдиний морський піхотинець із 501 батальйону, тіло якого повернули з російського полону. МІПЛ відомо про ще трьох убитих у полоні військових із цього батальйону. Усіх їх утримували у виправній колонії № 1 міста Донське Тульської області. З отриманих нами свідчень відомо, що до них системно застосовували тортури, кілька днів підряд не дозволяли спати, змушували виконувати виснажливі фізичні вправи та відмовляли у їжі. Ймовірно, Макаров також міг бути у Донському.

4 Грудня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Свідчення під катуваннями: як у Таганрозі вибивають зізнання у тероризмі

У Ростові-на-Дону закінчився суд над Олександром Максимчуком, військовополоненим азовцем. Чоловіку дали 20 років ув'язнення за “участь у терористичній організації”, але фактично — за захист України у складі сил безпеки й оборони. Максимчук — ледь не єдиний український полонений, який, перебуваючи за ґратами, публічно заявляє про катування.

21 Грудня 2024

Війна і правосуддя
В Україні почався суд над російським десантником Чаловим, якого звинувачують у розстрілі дітей і дорослих у Бучі

Микита Чалов — оператор бойової машини 104-го десантно-штурмового полку 76-ї десантно-штурмової дивізії, який у 2022 році окупував Бучу. Слідство заявляє, що Чалов розстріляв два цивільних авто, вбивши двох дорослих і двох дітей. Ще троє людей отримали важкі поранення. Чалова обвинувачують у воєнному злочині. Справу почали слухати в Ірпінському міськсуді.

20 Грудня 2024

Адвокація
Правозахисники закликають народних депутатів не ухвалювати законопроєкти № 11538 та № 11539

Представники правозахисних організацій, які тривалий час працюють задля забезпечення відповідальності за міжнародні злочини, вчинені в умовах збройної агресії проти України, вважають, що прийняття законопроєктів № 11538 та № 11539 не тільки не сприяє майбутнім розслідуванням, але й ставить під сумнів перспективу існуючих справ.

20 Грудня 2024

Більше публікацій