Send Lette
Насильницькі зникнення

В ООН вперше зафіксують проблему цивільних заручників, яких незаконно утримує Росія: що це дасть  

Сьогодні пізно ввечері за київським часом на голосування Генеральної асамблеї ООН винесуть резолюцію про ситуацію з правами людини на тимчасово окупованих територіях України, в тому числі в Криму. Її ключова відмінність від попередніх резолюцій полягає в тому, що в документі вперше заявлять про свавільні затримання і утримання Росією цивільних заручників, що суворо заборонено міжнародним правом. До цього ООН не згадувала про цивільних заручників у контексті збройної агресії Росії проти України. В проєкті резолюції також вперше зазначено імʼя Маріано Гарсія Калатаюд, волонтера і громадянина Іспанії, про якого писала МІПЛ. Навесні 2022 року російські військові викрали чоловіка в Херсоні і згодом вивезли в окупований Крим.

Якщо резолюцію проголосують, це розширить можливості для адвокації питання звільнення цивільних заручників та залучення третіх держав до перемовин на рівні ООН. МІПЛ впродовж року активно просуває цю тему на різних міжнародних майданчиках. За підтримки Коаліції “Україна. Пʼята ранку” ми, зокрема, розробили можливі механізми звільнення цивільних заручників, серед яких чимало потенційних міжнародних інструментів.

Звертаємо також увагу на те, що в тексті резолюції, попри численні дискусії серед правозахисників, використано саме термін “цивільні заручники” в контексті свавільних затримань і утримання Росією українців. Обґрунтування, чому це не суперечить Міжнародному гуманітарному праву і використовувати цей термін доречно, МІПЛ виклала в згаданих потенційних механізмах звільнення цивільних заручників. Один із наших аргументів полягає в тому, що затриманих примушують звеличувати президента Російської Федерації та його політику, часто пропонують узяти російське громадянство, перейти на бік Росії в обмін на свободу. Все це свідчить про наявність достатніх підстав вважати, що їх утримують із політичних мотивів, а отже вони підпадають під визначення заручників.

Нагадаємо, що згідно з міжнародним правом, в умовах окупації обовʼязок забезпечувати права людини на окупованих територіях покладається на країну-окупанта, в нашому випадку на Росію.

Проєкт резолюції читайте тут:

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Насильницькі зникнення
На Херсонщині росіяни закрили у підвалі онкохворого пенсіонера і пʼять днів морили його голодом

Селище Дніпровське розташоване на правобережжі Херсонщини, трохи більш як за 20 км від Херсона. Коли почалася повномасштабна війна РФ проти України, росіяни його окупували. Загарбники почали вдиратися у домівки місцевих, незаконно обшукували їх, перевіряли документи. Заходили вони й до пенсіонера Павла Мурашева.

19 Листопада 2024

Насильницькі зникнення
Вирізали ножем по тілу і гасили об нього недопалки — страшні подробиці знущань над мешканцем Голої Пристані 

Григорій Головко, 41-річний підприємець із окупованої ворогом Голої Пристані на Херсонщині, у найменших деталях памʼятає події того страшного дня, коли росіяни позбавили його волі. За сім місяців і три дні незаконного утримання його відпустили. Після цього разом із родиною чоловік виїхав на підконтрольну Україні територію.   

18 Листопада 2024

Насильницькі зникнення
Полювання на цивільних: як і чому Росія викрадає українців

“Росія приховує тисячі українців у в'язницях і катівнях. Їхні рідні майже не мають підстав сподіватися на швидку зустріч”, — такими рядками починається стаття впливового німецького видання Frankfurter Allgemeine Zeitung, опублікована у серпні цього року. Вона розповідає історії трьох звичайних українських родин, які або пережили насильнецьке викрадення під час окупації, або ж досі чекають на повернення рідних додому.

14 Листопада 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Військовополонені
Проти України на боці Росії воюють громадяни Ірану, Єгипту, Бразилії, Сомалі, Куби та Шрі-Ланки – Усов

В українському полоні перебувають громадяни дев’яти незахідних країн, які воювали на боці Російської Федерації, і держава-агресорка не зверталася до України, щоб їх повернути. Про це 21 листопада заявив Дмитро Усов, секретар українського Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, під час однієї з панелей конференції Crimea Global 2024.

22 Листопада 2024

Адвокація
Чи можуть незахідні країни сприяти відновленню ефективності міжнародних організацій: результати панельної дискусії Crimea Global 2024

У межах Другої міжнародної конференції “Crimea Global. Understanding Ukraine through the South” відбулася друга панельна дискусія “Подолання кризи: роль країн Азії, Африки та Латинської Америки у відновленні ефективності міжнародних організацій та їхньої гуманітарної місії”.

22 Листопада 2024

Війна і правосуддя
Проведення окупантів на ТЕС, вербування матроса та заклик до геноциду: 77 справ щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

22 Листопада 2024

Більше публікацій