Send Lette
Насильницькі зникнення

В ООН вперше зафіксують проблему цивільних заручників, яких незаконно утримує Росія: що це дасть  

Сьогодні пізно ввечері за київським часом на голосування Генеральної асамблеї ООН винесуть резолюцію про ситуацію з правами людини на тимчасово окупованих територіях України, в тому числі в Криму. Її ключова відмінність від попередніх резолюцій полягає в тому, що в документі вперше заявлять про свавільні затримання і утримання Росією цивільних заручників, що суворо заборонено міжнародним правом. До цього ООН не згадувала про цивільних заручників у контексті збройної агресії Росії проти України. В проєкті резолюції також вперше зазначено імʼя Маріано Гарсія Калатаюд, волонтера і громадянина Іспанії, про якого писала МІПЛ. Навесні 2022 року російські військові викрали чоловіка в Херсоні і згодом вивезли в окупований Крим.

Якщо резолюцію проголосують, це розширить можливості для адвокації питання звільнення цивільних заручників та залучення третіх держав до перемовин на рівні ООН. МІПЛ впродовж року активно просуває цю тему на різних міжнародних майданчиках. За підтримки Коаліції “Україна. Пʼята ранку” ми, зокрема, розробили можливі механізми звільнення цивільних заручників, серед яких чимало потенційних міжнародних інструментів.

Звертаємо також увагу на те, що в тексті резолюції, попри численні дискусії серед правозахисників, використано саме термін “цивільні заручники” в контексті свавільних затримань і утримання Росією українців. Обґрунтування, чому це не суперечить Міжнародному гуманітарному праву і використовувати цей термін доречно, МІПЛ виклала в згаданих потенційних механізмах звільнення цивільних заручників. Один із наших аргументів полягає в тому, що затриманих примушують звеличувати президента Російської Федерації та його політику, часто пропонують узяти російське громадянство, перейти на бік Росії в обмін на свободу. Все це свідчить про наявність достатніх підстав вважати, що їх утримують із політичних мотивів, а отже вони підпадають під визначення заручників.

Нагадаємо, що згідно з міжнародним правом, в умовах окупації обовʼязок забезпечувати права людини на окупованих територіях покладається на країну-окупанта, в нашому випадку на Росію.

Проєкт резолюції читайте тут:

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Квазіправова система
Тероризм і спроба підпалити людину: що росіяни інкримінують Костянтину Зіновкіну з Мелітополя та де його утримують

Мелітополь росіяни окупували в перші дні повномасштабного вторгнення. Відразу ж захопили адмінбудівлі, почали викрадати місцевих жителів. Не оминули вони й Костянтина Зіновкіна, який залишився в Мелітополі, аби доглядати маму і бабусю.

12 Лютого 2024

Насильницькі зникнення
Окупація Новокаїрів: за що росіяни викрали місцевого жителя

Микола Гарбар — мешканець села Новокаїри. Це Бериславський район Херсонщини. Перед початком повномасштабного вторгнення Росії він жив у рідному селі, працював механізатором у фермерському господарстві. Чоловіка викрали росіяни. Можливо, за наводкою призначеного окупантами старости. З того часу рідні не мають про нього жодної звістки.

12 Січня 2024

Насильницькі зникнення
Останній дзвінок із окупації: куди зник Олександр Щербатий з села Шестовиця

Майже місяць тривала окупація села Шестовиця Чернігівської області. 31 березня 2022 року Збройні сили України звільнили населений пункт. Проте досі залишається невідомою доля його мешканця — 48-річного Олександра Щербатого.

9 Січня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Справа Ягідного, Діана Панченко та “російська громада” Полтави: 29 справ щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

24 Лютого 2024

Тимчасовий пункт. Як українські полонені проходили через Шебекіно

На початку повномасштабного вторгнення РФ очікувала, що Шебекіно прийматиме українських біженців і біженок, проте очікуваних масштабів не було, тож росіяни швидко знайшли для міста іншу роль. МІПЛ продовжує документувати свідчення звільнених із полону — цього разу розповідаємо про табір у Шебекіно.

23 Лютого 2024

Аналітика
Загибель українських військових у російському полоні — МІПЛ презентувала аналітику

Мета аналітики — наголосити на неналежному утриманні українців у російському полоні та проблемах із забезпеченням їхніх прав і притягненням до відповідальності винних у тортурах.

22 Лютого 2024

Більше публікацій