Send Lette
Насильницькі зникнення

В ООН вперше зафіксують проблему цивільних заручників, яких незаконно утримує Росія: що це дасть  

Сьогодні пізно ввечері за київським часом на голосування Генеральної асамблеї ООН винесуть резолюцію про ситуацію з правами людини на тимчасово окупованих територіях України, в тому числі в Криму. Її ключова відмінність від попередніх резолюцій полягає в тому, що в документі вперше заявлять про свавільні затримання і утримання Росією цивільних заручників, що суворо заборонено міжнародним правом. До цього ООН не згадувала про цивільних заручників у контексті збройної агресії Росії проти України. В проєкті резолюції також вперше зазначено імʼя Маріано Гарсія Калатаюд, волонтера і громадянина Іспанії, про якого писала МІПЛ. Навесні 2022 року російські військові викрали чоловіка в Херсоні і згодом вивезли в окупований Крим.

Якщо резолюцію проголосують, це розширить можливості для адвокації питання звільнення цивільних заручників та залучення третіх держав до перемовин на рівні ООН. МІПЛ впродовж року активно просуває цю тему на різних міжнародних майданчиках. За підтримки Коаліції “Україна. Пʼята ранку” ми, зокрема, розробили можливі механізми звільнення цивільних заручників, серед яких чимало потенційних міжнародних інструментів.

Звертаємо також увагу на те, що в тексті резолюції, попри численні дискусії серед правозахисників, використано саме термін “цивільні заручники” в контексті свавільних затримань і утримання Росією українців. Обґрунтування, чому це не суперечить Міжнародному гуманітарному праву і використовувати цей термін доречно, МІПЛ виклала в згаданих потенційних механізмах звільнення цивільних заручників. Один із наших аргументів полягає в тому, що затриманих примушують звеличувати президента Російської Федерації та його політику, часто пропонують узяти російське громадянство, перейти на бік Росії в обмін на свободу. Все це свідчить про наявність достатніх підстав вважати, що їх утримують із політичних мотивів, а отже вони підпадають під визначення заручників.

Нагадаємо, що згідно з міжнародним правом, в умовах окупації обовʼязок забезпечувати права людини на окупованих територіях покладається на країну-окупанта, в нашому випадку на Росію.

Проєкт резолюції читайте тут:

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Насильницькі зникнення
До України повернули десятьох цивільних українців, затриманих на ТОТ: хто вони та за що опинилися за ґратами окупантів

Ввечері 28 червня стало відомо, що до України повернули 10 цивільних українців. Дехто із них чекав на звільнення понад шість років. Медійна ініціатива за права людини розповідає історії їхнього затримання та увʼязнення. 

1 Липня 2024

Росія застосовує нову практику переслідування українців в окупації. Тепер їх не завжди одразу везуть на підвал, а спершу бʼють вдома

Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні у березні 2024 року опублікувала звіт про російську окупацію. У ньому сказано, що люди, які живуть в окупації, стикаються із постійною загрозою насильства, затримання і незаконного покарання. МІПЛ задокументувала нові свідчення потерпілих в окупації.

28 Червня 2024

Аналітика
Насильницькі зникнення: національна практика v. міжнародні стандарти

Проблема насильницьких зникнень набула нового значення для України через умови триваючого збройного конфлікту на її території. Починаючи з 2014 року, з окупації Кримського півострова та збройного протистояння у межах окремих районів у Донецькій та Луганській областях, правоохоронні органи України фіксували випадки зникнень та затримань осіб на території, яка перебувала під контролем РФ. Такі ж випадки продовжують документувати і після повномасштабного вторгнення РФ на територію України.

15 Червня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
Родини полонених медиків вимагають посилити санкції проти російської медицини

Міжнародний комітет Червоного Хреста підтвердив утримання щонайменше 60 українських медиків у російському полоні. Натомість в обліку Медійної ініціативи за права людини наразі нараховується понад сто медиків, ув’язнених Росією. Загалом же правозахисники припускають, що таких бранців може бути понад 500. На цьому наголосили учасники пресконференції “Як визволити українських медиків з російського полону”.

26 Липня 2024

Війна і правосуддя
Російські паспорти, розстріл військовополоненого і херсонські депутати: 43 справи війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

26 Липня 2024

Військовополонені
Вихід із Азовсталі, теракт в Оленівці і одруження онлайн. Історія азовця Сергія Алєксєєвича

16 травня 2022 року азовець Сергій Алєксєєвич склав зброю, скинув амуніцію та разом із сотнею побратимів покинув територію Азовсталі, останнього оплоту захисників Маріуполя. У липні 2022 року в колонії, де утримували Маріупольський гарнізон, прогримів вибух. Пів сотні загиблих, понад сотня поранених — усі азовці. Сергій Алєксєєвич вижив, але отримав поранення і досі залишається у полоні. 

26 Липня 2024

Більше публікацій