Send Lette
Військовополонені

В Росії продовжують катувати українських військовополонених і влаштовують щодо них показові судові процеси — ОБСЄ

Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ) опублікувало четвертий проміжний звіт. У ньому, зокрема, йдеться про жорстоке поводження і тортури щодо українських військових, які потрапили в російський полон.

Фахівці БДІПЛ задокументували свідчення кількох колишніх військовополонених і цивільних заручників, яких Росія утримувала разом. У свідченнях йдеться про жахливі умови перебування в полоні, переповнені камери і ненадання бранцям медичної допомоги. Постраждалі зазначають про жорстокі побиття, імітацію страт, повсякчасне катування струмом і сексуальне насильство.

Здебільшого полонених катують під час допитів. У звіті БДІПЛ посилається на історію українського військовополоненого, якого росіяни били настільки жорстоко, що внаслідок отриманих травм лікарі думали ампутувати йому ногу.

“Через травми та відсутність належного догляду у мене загноїлася нога. В січні 2023 року вона дуже запалилася, у мене піднялася температура. Моє здоров’я швидко погіршилося”, — розповідає військовий.

Іншого військовополоненого росіяни змусили роздягнутися і заявити на камеру про те, що в полоні із ним поводяться добре. Водночас потерпілі свідчать, що бачили, як внаслідок катувань деякі військовополонені українці померли в полоні. Вони також заявляють, що чимало полонених намагаються вкоротити собі віку, оскільки ті не можуть терпіти постійне приниження і фізичне насильство.

У звіті експерти посилаються, зокрема, на аналітику МІПЛ “В російському полоні: що відбувається з українськими військовими за стінами російських тюрем”.

Окремо фахівці БДІПЛ фіксують те, що РФ дуже часто не надає українським комбатантам статусу військовополонених. Замість цього їх судять за статтями про “тероризм”, як це відбувається в Ростові-на-Дону із 22 громадянами України, пов’язаними із полком Нацгвардії “Азов“. А в липні 2023 року в Росії розпочався суд над 18 громадянами України, пов’язаними з батальйоном ЗСУ “Айдар“. “В обох справах фігурантам інкримінують “участь у терористичній організації” та спробі повалення влади так званої “Донецької народної республіки”, — зазначають у БДІПЛ.

Дослідники підкреслюють, що суди над військовополоненими українцями суперечать міжнародному гуманітарному праву, не змінюють статусу військовополонених та не позбавляють їх прав, визначених Женевською конвенцією. “Ці судові процеси сумнівні щодо справедливості та неупередженості, — йдеться у звіті. — Як видається, вони порушують МГП, зокрема норму про те, що комбатантів заборонено притягати до відповідальності за їхню участь у бойових діях”.

Крім того, експерти БДІПЛ наголошують на систематичному порушенні Росією права військовополонених на приватність: їхні персональні дані викладають у публічний доступ, зокрема в медіа. Згідно з нормами МГП, це заборонено, оскільки порушує гідність військових і наражає їх на можливу помсту після виходу з полону.

Нагадаємо, МІПЛ створила інтерактивну онлайнмапу місць, де Росія утримує українських військовополонених. Наразі нами ідентифіковано 42 локації. Онлайнмапу можна переглянути тут.

Повний текст звіту БДІПЛ читайте тут.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Військовополонені
184 українців померли у російському полоні від початку великої війни — Коордштаб

Медійна ініціатива за права людини отримала інформацію про офіційно підтверджену кількість українців, загиблих у російському полоні. Більшість із них — військовополонені, однак є і цивільні. МІПЛ також дослідила найпоширеніші причини смерті в полоні.

23 Грудня 2024

Військовополонені
Правозахисники надіслали МКС повідомлення із закликом розслідувати вбивство українських полонених в Оленівці

Регіональний центр прав людини разом із партнерами — Медійною ініціативою за права людини, Українською Гельсінською спілкою з прав людини, Yahad-In Unum, OSINT FOR UKRAINE та Спільнотою Оленівки — надіслали повідомлення до Міжнародного кримінального суду із закликом розслідувати масове вбивство та катування українських військовополонених в Оленівці.

11 Грудня 2024

Військовополонені
На Львівщині родини зниклих безвісти та військовополонених зустрілися із ТЦК і Коордштабом

В Україні офіційно зниклими безвісти вважаються 55 тисяч людей. За кожною з цих цифр — трагедія родини. Й не всі вони знають алгоритм, як шукати рідних. Аби допомагати одне одному, родини  безвісти зниклих і полонених почали об'єднуватися. Одна з таких спільнот є у Сокалі. Її створила Соломія Луковецька. Жінка вже півтора року чекає на свого чоловіка, бійця 93-ої бригади Холодний Яр. Він зник у травні 2023 року поблизу Бахмуту.

9 Грудня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
“Ліпше б у голову вистрілили”: журналісти дізналися, хто причетний до катувань і суду над херсонцем Романом Третьяковим

Одним із учасників херсонського руху опору був Роман Третьяков. Четвертого серпня 2022 року чоловік прокинувся від того, що в його квартирі випилювали двері. Втекти не вдалося. Третьякова змушували зізнатися в диверсійній діяльності. У полоні провів 19,5 місяців. Пережив тортури струмом і голод.

24 Грудня 2024

Cards
Олександр Слісаренко

Дата зникнення: 3 серпня 2022 року Місце зникнення: с. Горностаївка, Херсонська область Олександр Слісаренко — очільник Територіального […]

24 Грудня 2024

Війна і правосуддя
Полонений росіянин, шпигунство за ЗСУ та військовополонений з Криму: 64 справи щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з цього матеріалу.

23 Грудня 2024

Більше публікацій