Send Lette
Військовополонені

В Росії продовжують катувати українських військовополонених і влаштовують щодо них показові судові процеси — ОБСЄ

Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ) опублікувало четвертий проміжний звіт. У ньому, зокрема, йдеться про жорстоке поводження і тортури щодо українських військових, які потрапили в російський полон.

Фахівці БДІПЛ задокументували свідчення кількох колишніх військовополонених і цивільних заручників, яких Росія утримувала разом. У свідченнях йдеться про жахливі умови перебування в полоні, переповнені камери і ненадання бранцям медичної допомоги. Постраждалі зазначають про жорстокі побиття, імітацію страт, повсякчасне катування струмом і сексуальне насильство.

Здебільшого полонених катують під час допитів. У звіті БДІПЛ посилається на історію українського військовополоненого, якого росіяни били настільки жорстоко, що внаслідок отриманих травм лікарі думали ампутувати йому ногу.

“Через травми та відсутність належного догляду у мене загноїлася нога. В січні 2023 року вона дуже запалилася, у мене піднялася температура. Моє здоров’я швидко погіршилося”, — розповідає військовий.

Іншого військовополоненого росіяни змусили роздягнутися і заявити на камеру про те, що в полоні із ним поводяться добре. Водночас потерпілі свідчать, що бачили, як внаслідок катувань деякі військовополонені українці померли в полоні. Вони також заявляють, що чимало полонених намагаються вкоротити собі віку, оскільки ті не можуть терпіти постійне приниження і фізичне насильство.

У звіті експерти посилаються, зокрема, на аналітику МІПЛ “В російському полоні: що відбувається з українськими військовими за стінами російських тюрем”.

Окремо фахівці БДІПЛ фіксують те, що РФ дуже часто не надає українським комбатантам статусу військовополонених. Замість цього їх судять за статтями про “тероризм”, як це відбувається в Ростові-на-Дону із 22 громадянами України, пов’язаними із полком Нацгвардії “Азов“. А в липні 2023 року в Росії розпочався суд над 18 громадянами України, пов’язаними з батальйоном ЗСУ “Айдар“. “В обох справах фігурантам інкримінують “участь у терористичній організації” та спробі повалення влади так званої “Донецької народної республіки”, — зазначають у БДІПЛ.

Дослідники підкреслюють, що суди над військовополоненими українцями суперечать міжнародному гуманітарному праву, не змінюють статусу військовополонених та не позбавляють їх прав, визначених Женевською конвенцією. “Ці судові процеси сумнівні щодо справедливості та неупередженості, — йдеться у звіті. — Як видається, вони порушують МГП, зокрема норму про те, що комбатантів заборонено притягати до відповідальності за їхню участь у бойових діях”.

Крім того, експерти БДІПЛ наголошують на систематичному порушенні Росією права військовополонених на приватність: їхні персональні дані викладають у публічний доступ, зокрема в медіа. Згідно з нормами МГП, це заборонено, оскільки порушує гідність військових і наражає їх на можливу помсту після виходу з полону.

Нагадаємо, МІПЛ створила інтерактивну онлайнмапу місць, де Росія утримує українських військовополонених. Наразі нами ідентифіковано 42 локації. Онлайнмапу можна переглянути тут.

Повний текст звіту БДІПЛ читайте тут.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Військовополонені
Головна вимога — уникати безмовності. У Києві пройшла акція на підтримку військовополонених і зниклих безвісти

Майдан Незалежності. На невеликій ділянці землі біля скульптури “Козак Мамай” щільно стоять прапорці і портрети загиблих військовослужбовців, які воювали за Україну. Втім про багатьох оборонців немає жодної інформації. Відсутність тіл дає родинам надію, що їхні рідні перебувають у російському полоні. 

1 Липня 2025

Військовополонені
МІПЛ долучилась до створення мапи місць утримання бійців “Азову” в російському полоні 

28 травня у Києві презентували сайт та інтерактивну мапу проєкту Inferno. Це ініціатива Асоціації родин захисників “Азовсталі” та відділення міжнародного співробітництва 1-го корпусу НГУ “Азов”. Медійна ініціатива за права людини стала одним із партнерів проєкту, надавши дані для створення мапи місць утримання.

29 Травня 2025

Військовополонені
Великий обмін: репортаж про те, як Україна повертала 1000 своїх

З автобуса виходять змарнілі чоловіки — колишні військовополонені. На подвір’ї лікарні родини зниклих безвісти тримають фото: шукають погляд, слово, впізнання. Поряд — тиша, сирени і надія, що хтось сьогодні скаже: "Я його бачив". Репортаж з обміну.

25 Травня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Чоловік із шизофренією мав закласти вибухівку на військовому об’єкті — його затримали і судять

Кількість судових справ проти людей, яких звинувачують у воєнних та інших злочинах, повʼязаних із війною, продовжує зростати. МІПЛ відстежує найцікавіші з них, наступного тижня — майже 80.

18 Липня 2025

Війна і правосуддя
МІПЛ після рішення ЄСПЛ пропонує порушити першу в Україні кримінальну справу за ознаками злочину проти людяності

16 липня у Києві відбулася панельна дискусія “Рішення ЄСПЛ у справі “Україна та Нідерланди проти Росії” і його значення для захисту прав потерпілих від російської агресії”. Захід організували Міністерство юстиції України та Центр прав людини ZMINA за підтримки Посольства Чехії в Україні. 

16 Липня 2025

Війна і правосуддя
Через неповагу до суду обвинуваченого в замаху на голову Харківської ОВА видалили з зали до кінця процесу

На засіданні 15 липня суд постановив видалити обвинуваченого Олександра Голуба на весь час процесу через неповагу до суду. Йому інкримінують кілька злочинів, скоєних за вказівкою ФСБ.

16 Липня 2025

Більше публікацій