Send Lette
Військовополонені

В Росії продовжують катувати українських військовополонених і влаштовують щодо них показові судові процеси — ОБСЄ

Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ) опублікувало четвертий проміжний звіт. У ньому, зокрема, йдеться про жорстоке поводження і тортури щодо українських військових, які потрапили в російський полон.

Фахівці БДІПЛ задокументували свідчення кількох колишніх військовополонених і цивільних заручників, яких Росія утримувала разом. У свідченнях йдеться про жахливі умови перебування в полоні, переповнені камери і ненадання бранцям медичної допомоги. Постраждалі зазначають про жорстокі побиття, імітацію страт, повсякчасне катування струмом і сексуальне насильство.

Здебільшого полонених катують під час допитів. У звіті БДІПЛ посилається на історію українського військовополоненого, якого росіяни били настільки жорстоко, що внаслідок отриманих травм лікарі думали ампутувати йому ногу.

“Через травми та відсутність належного догляду у мене загноїлася нога. В січні 2023 року вона дуже запалилася, у мене піднялася температура. Моє здоров’я швидко погіршилося”, — розповідає військовий.

Іншого військовополоненого росіяни змусили роздягнутися і заявити на камеру про те, що в полоні із ним поводяться добре. Водночас потерпілі свідчать, що бачили, як внаслідок катувань деякі військовополонені українці померли в полоні. Вони також заявляють, що чимало полонених намагаються вкоротити собі віку, оскільки ті не можуть терпіти постійне приниження і фізичне насильство.

У звіті експерти посилаються, зокрема, на аналітику МІПЛ “В російському полоні: що відбувається з українськими військовими за стінами російських тюрем”.

Окремо фахівці БДІПЛ фіксують те, що РФ дуже часто не надає українським комбатантам статусу військовополонених. Замість цього їх судять за статтями про “тероризм”, як це відбувається в Ростові-на-Дону із 22 громадянами України, пов’язаними із полком Нацгвардії “Азов“. А в липні 2023 року в Росії розпочався суд над 18 громадянами України, пов’язаними з батальйоном ЗСУ “Айдар“. “В обох справах фігурантам інкримінують “участь у терористичній організації” та спробі повалення влади так званої “Донецької народної республіки”, — зазначають у БДІПЛ.

Дослідники підкреслюють, що суди над військовополоненими українцями суперечать міжнародному гуманітарному праву, не змінюють статусу військовополонених та не позбавляють їх прав, визначених Женевською конвенцією. “Ці судові процеси сумнівні щодо справедливості та неупередженості, — йдеться у звіті. — Як видається, вони порушують МГП, зокрема норму про те, що комбатантів заборонено притягати до відповідальності за їхню участь у бойових діях”.

Крім того, експерти БДІПЛ наголошують на систематичному порушенні Росією права військовополонених на приватність: їхні персональні дані викладають у публічний доступ, зокрема в медіа. Згідно з нормами МГП, це заборонено, оскільки порушує гідність військових і наражає їх на можливу помсту після виходу з полону.

Нагадаємо, МІПЛ створила інтерактивну онлайнмапу місць, де Росія утримує українських військовополонених. Наразі нами ідентифіковано 42 локації. Онлайнмапу можна переглянути тут.

Повний текст звіту БДІПЛ читайте тут.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Військовополонені
“Ці свідчення писав не я”, — правозахисник Максим Буткевич виголосив останню промову в окупаційному суді в Луганську

16 липня 2024 року українському правозахиснику Максиму Буткевичу, який вже понад два роки перебуває в російському полоні, виповнюється 47 років. У цей день ми публікуємо повний текст його виступу під час касаційного розгляду його справи російським судом, який записав один із відвідувачів.

16 Липня 2024

Військовополонені
Морпіхи 36-ї бригади: два роки знущань у полоні

Кілька тисяч українських морських піхотинців перебувають у російському полоні. Більшість із них — з перших місяців війни. На обміни вони потрапляють рідко, останнім часом їх майже не віддають. Морпіхів утримують компактно у кількох колоніях. Над ними знущаються і піддають незаконному судовому переслідуванню. Стан здоровʼя багатьох морпіхів критичний, деякі помирають у полоні.

27 Червня 2024

Військовополонені
Родичі військовополонених 36 бригади закликали зробити все можливе, аби повернути рідних: випадки смерті в полоні стали постійними

Кількість смертей у російському полоні значно збільшилася через нелюдські умови утримання, катування, побиття, відсутність належного харчування і медичної допомоги. Особливо це стосується захисників Маріуполя, зокрема морпіхів 36 бригади.

20 Червня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Мер Полтави, херсонські колонії і вітчим із “ДНР”: 34 справи щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

22 Липня 2024

Війна і правосуддя
“Я не асоціююся з підзахисним — я потрібна для балансу правосуддя і справедливості”, — адвокатка російських військових

Юлія Шуляк — українська адвокатка, яка представляє в суді російських військових, яких обвинувачують у воєнних злочинах. В інтерв’ю МІПЛ адвокатка розповідає про досвід роботи з воєнними злочинами, виклики заочного процесу, вплив міжнародного освітнього проєкту на її бачення власної роботи та суспільний осуд.

19 Липня 2024

Війна і правосуддя
Роздроблені справи як системна проблема. МІПЛ проаналізувала останні судові вироки росіянам за воєнні злочини

Порівняно з попередніми вироками, у червневих судді скорочували контекстуальну частину, яка підтверджує, що злочин скоїли в умовах війни. Читати та розуміти такі вироки значно простіше. Водночас помітна системна проблема — кожен вирок здебільшого присвячений одному обвинуваченому, хоча злочин вчинили кілька людей. Детальніше — в аналітиці МІПЛ. 

18 Липня 2024

Більше публікацій