Send Lette
Військовополонені

В Росії продовжують катувати українських військовополонених і влаштовують щодо них показові судові процеси — ОБСЄ

Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ) опублікувало четвертий проміжний звіт. У ньому, зокрема, йдеться про жорстоке поводження і тортури щодо українських військових, які потрапили в російський полон.

Фахівці БДІПЛ задокументували свідчення кількох колишніх військовополонених і цивільних заручників, яких Росія утримувала разом. У свідченнях йдеться про жахливі умови перебування в полоні, переповнені камери і ненадання бранцям медичної допомоги. Постраждалі зазначають про жорстокі побиття, імітацію страт, повсякчасне катування струмом і сексуальне насильство.

Здебільшого полонених катують під час допитів. У звіті БДІПЛ посилається на історію українського військовополоненого, якого росіяни били настільки жорстоко, що внаслідок отриманих травм лікарі думали ампутувати йому ногу.

“Через травми та відсутність належного догляду у мене загноїлася нога. В січні 2023 року вона дуже запалилася, у мене піднялася температура. Моє здоров’я швидко погіршилося”, — розповідає військовий.

Іншого військовополоненого росіяни змусили роздягнутися і заявити на камеру про те, що в полоні із ним поводяться добре. Водночас потерпілі свідчать, що бачили, як внаслідок катувань деякі військовополонені українці померли в полоні. Вони також заявляють, що чимало полонених намагаються вкоротити собі віку, оскільки ті не можуть терпіти постійне приниження і фізичне насильство.

У звіті експерти посилаються, зокрема, на аналітику МІПЛ “В російському полоні: що відбувається з українськими військовими за стінами російських тюрем”.

Окремо фахівці БДІПЛ фіксують те, що РФ дуже часто не надає українським комбатантам статусу військовополонених. Замість цього їх судять за статтями про “тероризм”, як це відбувається в Ростові-на-Дону із 22 громадянами України, пов’язаними із полком Нацгвардії “Азов“. А в липні 2023 року в Росії розпочався суд над 18 громадянами України, пов’язаними з батальйоном ЗСУ “Айдар“. “В обох справах фігурантам інкримінують “участь у терористичній організації” та спробі повалення влади так званої “Донецької народної республіки”, — зазначають у БДІПЛ.

Дослідники підкреслюють, що суди над військовополоненими українцями суперечать міжнародному гуманітарному праву, не змінюють статусу військовополонених та не позбавляють їх прав, визначених Женевською конвенцією. “Ці судові процеси сумнівні щодо справедливості та неупередженості, — йдеться у звіті. — Як видається, вони порушують МГП, зокрема норму про те, що комбатантів заборонено притягати до відповідальності за їхню участь у бойових діях”.

Крім того, експерти БДІПЛ наголошують на систематичному порушенні Росією права військовополонених на приватність: їхні персональні дані викладають у публічний доступ, зокрема в медіа. Згідно з нормами МГП, це заборонено, оскільки порушує гідність військових і наражає їх на можливу помсту після виходу з полону.

Нагадаємо, МІПЛ створила інтерактивну онлайнмапу місць, де Росія утримує українських військовополонених. Наразі нами ідентифіковано 42 локації. Онлайнмапу можна переглянути тут.

Повний текст звіту БДІПЛ читайте тут.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Військовополонені
Часу чекати немає: як повернути з полону морпіха, дружина якого хвора на рак

Це історія про родину полоненого морського піхотинця, яка активно бореться за його визволення з російського полону. Лише одна з тисяч подібних. Проте саме в цієї сімʼї часу чекати  майже не залишилось — у дружини рак.

16 Лютого 2024

Військовополонені
Медики на полі бою: їхній статус і ефективність

Медійна ініціатива за права людини взяла участь у брифінгу для іноземних послів в Україні. Головна мета події – проінформувати іноземний дипломатичний корпус про проблеми полонених медиків, умови їх утримання і поводження з ними. 

30 Листопада 2023

Військовополонені
Захисник Маріуполя Сергій Нестеренко: як дружина в один день отримала звістку про полон і смерть чоловіка

З 24 лютого 2022-го Сергій Нестеренко разом із побратимами став на захист Маріуполя, а вже 12 квітня того ж року потрапив у полону на заводі Ілліча. З того часу його дружина Наталія Нестеренко не мала про чоловіка жодної інформації, аж доки один телефонний дзвінок не зруйнував усі надії на повернення Сергія з полону.

29 Листопада 2023

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Справа Ягідного, Діана Панченко та “російська громада” Полтави: 29 справ щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

24 Лютого 2024

Тимчасовий пункт. Як українські полонені проходили через Шебекіно

На початку повномасштабного вторгнення РФ очікувала, що Шебекіно прийматиме українських біженців і біженок, проте очікуваних масштабів не було, тож росіяни швидко знайшли для міста іншу роль. МІПЛ продовжує документувати свідчення звільнених із полону — цього разу розповідаємо про табір у Шебекіно.

23 Лютого 2024

Аналітика
Загибель українських військових у російському полоні — МІПЛ презентувала аналітику

Мета аналітики — наголосити на неналежному утриманні українців у російському полоні та проблемах із забезпеченням їхніх прав і притягненням до відповідальності винних у тортурах.

22 Лютого 2024

Більше публікацій