Send Lette
Військовополонені

В Росії продовжують катувати українських військовополонених і влаштовують щодо них показові судові процеси — ОБСЄ

Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ) опублікувало четвертий проміжний звіт. У ньому, зокрема, йдеться про жорстоке поводження і тортури щодо українських військових, які потрапили в російський полон.

Фахівці БДІПЛ задокументували свідчення кількох колишніх військовополонених і цивільних заручників, яких Росія утримувала разом. У свідченнях йдеться про жахливі умови перебування в полоні, переповнені камери і ненадання бранцям медичної допомоги. Постраждалі зазначають про жорстокі побиття, імітацію страт, повсякчасне катування струмом і сексуальне насильство.

Здебільшого полонених катують під час допитів. У звіті БДІПЛ посилається на історію українського військовополоненого, якого росіяни били настільки жорстоко, що внаслідок отриманих травм лікарі думали ампутувати йому ногу.

“Через травми та відсутність належного догляду у мене загноїлася нога. В січні 2023 року вона дуже запалилася, у мене піднялася температура. Моє здоров’я швидко погіршилося”, — розповідає військовий.

Іншого військовополоненого росіяни змусили роздягнутися і заявити на камеру про те, що в полоні із ним поводяться добре. Водночас потерпілі свідчать, що бачили, як внаслідок катувань деякі військовополонені українці померли в полоні. Вони також заявляють, що чимало полонених намагаються вкоротити собі віку, оскільки ті не можуть терпіти постійне приниження і фізичне насильство.

У звіті експерти посилаються, зокрема, на аналітику МІПЛ “В російському полоні: що відбувається з українськими військовими за стінами російських тюрем”.

Окремо фахівці БДІПЛ фіксують те, що РФ дуже часто не надає українським комбатантам статусу військовополонених. Замість цього їх судять за статтями про “тероризм”, як це відбувається в Ростові-на-Дону із 22 громадянами України, пов’язаними із полком Нацгвардії “Азов“. А в липні 2023 року в Росії розпочався суд над 18 громадянами України, пов’язаними з батальйоном ЗСУ “Айдар“. “В обох справах фігурантам інкримінують “участь у терористичній організації” та спробі повалення влади так званої “Донецької народної республіки”, — зазначають у БДІПЛ.

Дослідники підкреслюють, що суди над військовополоненими українцями суперечать міжнародному гуманітарному праву, не змінюють статусу військовополонених та не позбавляють їх прав, визначених Женевською конвенцією. “Ці судові процеси сумнівні щодо справедливості та неупередженості, — йдеться у звіті. — Як видається, вони порушують МГП, зокрема норму про те, що комбатантів заборонено притягати до відповідальності за їхню участь у бойових діях”.

Крім того, експерти БДІПЛ наголошують на систематичному порушенні Росією права військовополонених на приватність: їхні персональні дані викладають у публічний доступ, зокрема в медіа. Згідно з нормами МГП, це заборонено, оскільки порушує гідність військових і наражає їх на можливу помсту після виходу з полону.

Нагадаємо, МІПЛ створила інтерактивну онлайнмапу місць, де Росія утримує українських військовополонених. Наразі нами ідентифіковано 42 локації. Онлайнмапу можна переглянути тут.

Повний текст звіту БДІПЛ читайте тут.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Військовополонені
Євген Дідківський: “Вони на повному серйозі розпитували, де в Україні лабораторії бактеріологічної і хімічної зброї”

Утримання в російському Курську, Таганрозі та Борисоглєбську. Щоденне побиття, примушування співати російський гімн і вчити вірші про Леніна. Це друга частина інтервʼю з Євгеном Дідківським, військовослужбовецем 95 бригади, який потрапив у російський полон.

16 Квітня 2024

Військовополонені
Два роки у пеклі полону: рідні морпіхів — захисників Маріуполя просять витягти військових з полону

У суботу, 13 квітня, на Майдані Незалежності зібралися рідні морпіхів, медиків та усіх тих, хто впродовж 86 днів стояв на захисті Маріуполя. Дружини, матері, діти вийшли на мирну акцію в центрі столиці, щоб нагадати, що ось уже два роки понад 1500 захисників Маріуполя перебувають у полоні.

14 Квітня 2024

Військовополонені
Євген Дідківський: “Нас запевнили, що з військовополоненими поводитимуться відповідно до Женевської конвенції”

На п’ятий день повномасштабного вторгнення Росії Євген Дідківський, доброволець та військовослужбовець 95 бригади, потрапив у полон. У Київській області на його групу росіяни влаштували засідку. Євген намагався відійти разом із побратимом, але їх помітили та взяли в полон.

9 Квітня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Коригування, воєнні злочини та пособництво: 39 справ щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

3 Травня 2024

Війна і правосуддя
“Всі викладали, чому я не можу?!” На Кіровоградщині суд виніс вирок чоловіку, який зняв для TikTok відео блокпоста

У Бобринецькому районному суді Кіровоградської області розглянули справу, у якій  місцевого жителя обвинувачують у перешкоджанні діяльності ЗСУ. Чоловік зняв та поширив у TikTok відео, на якому видно блокпост. Обвинувачений уклав угоду про визнання винуватості. Суд її затвердив та призначив чоловіку два роки умовно. МІПЛ розповідає, як відбулося судове засідання та що говорив підсудний.

3 Травня 2024

Війна і правосуддя
Перше рішення Верховного Суду у справі про порушення законів і звичаїв війни. Розбір аргументації

Верховний Суд розглянув апеляційну скаргу адвокатки у справі Олександра Кабашного, “військового комісара” з Криму. Його заочно засудили до 8 років ув’язнення за участь у примусових кампаніях з мобілізації кримців до російської армії, що є порушенням законів і звичаїв війни. Станом на квітень 2024 це поки єдине рішення Верховного Суду щодо воєнних злочинів.

2 Травня 2024

Більше публікацій