Send Lette
Війна і правосуддя

“Взагалі-то я за мир”: у Кропивницькому взяли під варту ймовірного “коригувальника”

У Ленінському райсуді Кропивницького взяли під варту 20-річного чоловіка. Його підозрюють у держзраді. Журналістка МІПЛ була на засіданні.

У невелику судову залу в камеру-“клітку” заводять чоловіка в шортах, футболці й шльопанцях. Це — підозрюваний Дмитро Р. Він родом із Торецька Донецької області, але як переселенець живе у Добровеличківці на Кіровоградщині. Раніше мав проблеми із законом — підтвердив, що в нього непогашена судимість.

За версією обвинувачення, чоловік передавав росіянам дані про розташування військових частин, місць дислокації ЗСУ. У травні цього року Дмитро написав у Telegram “Олегу Кузнєцову” з російським номером: “Привет, чего не пишешь? Нема работы?” У відповідь — вказівка лишатися на зв’язку і чекати на завдання.

Завдання були впродовж травня і червня. Їх надсилав представник російських спецслужб — так каже прокурор Володимир Лещенко. Серед завдань — надіслати фото і координати сільської ради Добровеличівки, фото військової частини в Кропивницькому, координати влучання дрону в селі Помічна. У червні чоловік надіслав координати місця дислокації військового підрозділу та приблизну чисельність військових — це було неподалік його житла. 

Дмитро отримував за це гроші, неодноразово просив аванс і надсилав номер банківської картки.

Підозрюваний в держзраді Дмитро Р.

25 липня він сфотографував будівлю, де мали розташовуватися військові. Тоді його й затримали правоохоронці. Дмитру оголосили про підозру за ч. 2 ст. 111 ККУ, тобто вчинення держзради в умовах воєнного стану.

Прокурор Лещенко надав суду докази — скриншоти переписки у Telegram і лист від командира однієї з військових частин, який підтверджує, що на знятих фото місця дислокації військових.

“Ця інформація ніде раніше не розголошувалася і могла сприяти ракетному удару по цих будівлях”, — зазначив Лещенко.

Під час засідання суддя Леонід Плохотніченко запитав, чи Дмитро визнає вину. Він сказав:

— Я не знаю, чому так. Але це не вся переписка. Спочатку він (співрозмовник, — МІПЛ) представився мені як громадянин України. Він сказав, що збирає матеріали і працює на об’єднану організацію, ну, тобто на наших. Після цього він мені запропонував гроші і щоб я сфотографував якийсь об’єкт, що не представляє жодної цінності.

— То ви сфотографували? — уточнив суддя.

— Так, я сфотографував, але ж я не знав…

Скажіть, тобто якщо ви це сфотографували й переслали, як це зрозуміти суду? Тобто ви визнаєте підозру?

Ну, я в той момент не знав, що це російська спецслужба, — відповів Дмитро.

Але зробили? — уточнив суддя.

Ну, я думав, що це не значимий об’єкт, це не інфраструктура, нічого такого.

Зараз тільки досудове розслідування. На цій стадії ви визнаєте підозру? Ви кажете, що не думали, не знали. Але підозру ви визнаєте?

— Так, — врешті каже Дмитро.

Прокурор Лещенко попросив суд обрати запобіжний захід — тримання під вартою на два місяці без права внесення застави.

Дмитро Р. не заперечував. Його адвокатка Ангеліна Дуднік, залучена за контрактом з Центром безоплатної правової допомоги, не сперечалася, адже Дмитро теж погодився. Очікувати рішення суду вона не лишилася.

Дмитро пробуде під вартою до 22 вересня без права внесення застави. Після судового засідання кореспондентка МІПЛ запитала його, чи визнає він провину.

— Взагалі, мені є що сказати. Там не повна переписка, — почав Дмитро.

Його перебив слідчий управління СБУ Кіровоградської області — нагадав, що розголошувати дані за суттю справи не можна. Надалі Дмитро говорив менш охоче. На питання, як він ставиться до Росії, відповідати не схотів.

— Я не можу говорити те, що хочу розповісти. Там багато якої інформації не вистачає. Я взагалі не знаю цю людину (співрозмовника з Telegram, — МІПЛ). Не було ні номера, нічого. І спочатку була інша людина. Цей співрозмовник з’явився, коли першого я заблокував. Але мені й моїм родичам почали погрожувати. Я злякався, — каже Дмитро.

На уточнення, чи справді йому пропонували посаду в ФСБ, він заявив: 

— Він питав, куди б я хотів. Але я сказав, що я за мир взагалі.

Також Дмитро Р. підтвердив, що йому надсилали гроші, але небагато.

Якщо вину доведуть, йому загрожує до 15 років позбавлення волі або довічне ув’язнення.

Анастасія Зубова, журналістка МІПЛ

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Суд над жінкою, яка допомагала росіянам вивезти дітей до Криму. І ще 105 справ наступного тижня

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з листа та з матеріалу з анонсами на сайті.

3 Травня 2025

Війна і правосуддя
У Харкові слухають справу про замах на голову ОВА Синєгубова. Обвинувачений заперечує українське громадянство

Олександра Голуба затримали в електричні 23 жовтня в 2024 році. Його підозрюють у кількох злочинах, вчинених у 2024-му. Тоді в березні він нібито застрелив командира мінометного взводу 125-ї бригади ТрО, у жовтні в Шевченківському районі Харкова підірвав двері будівлі МСЕК і згодом підпалив два авто військових неподалік.

30 Квітня 2025

Війна і правосуддя
У Києві судитимуть звільненого військовополоненого за співпрацю з Росією: ще 100 справ наступного тижня

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з листа та з матеріалу з анонсами на сайті.

25 Квітня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
За останній місяць Росія затримала щонайменше 15 і засудила 39 цивільних українців

Приниження і переслідування вірних Україні мешканців окупованих територій — це щоденна практика, яка має різні форми, але одну мету: залякати, придушити будь-який, навіть символічний, опір окупації. За два останні тижні квітня росіяни затримали щонайменше шість мешканців окупованих через політичні мотиви територій і засудили — 20. Всього за квітень затримали щонайменше 15 і засудили щонайменше 39 цивільних українців.

8 Травня 2025

Адвокація
Українські правозахисники пропонують ОБСЄ нову тактику звільнення викрадених Росією цивільних українців

Катування, ізоляція, вбивства і морок російських тюрем. У Відні українські правозахисники розповіли світові про долю тисяч цивільних, які стали заручниками окупаційного режиму. У центрі уваги — історії незаконно затриманих журналістів, мерів, активістів і нові пропозиції, як їх звільнити.

7 Травня 2025

Військовополонені
Родини загиблих у російському полоні військових мають отримувати 15 мільйонів гривень

Уповноважена президента з питань захисту прав військовослужбовців Ольга Решетилова вважає, що родини загиблих у полоні мають отримувати таку ж допомогу, як і родини військових, що загинули на полі бою. Для врегулювання цього питання у Верховній Раді зареєстрували відповідний законопроєкт. Розповідаємо, чому він важливий.

5 Травня 2025

Більше публікацій