Насильницькі зникнення

Як Олену Завальну затримали за пости у Twitter та назвали шпигункою в ОРДЛО

“Всяка тварюка до всього звикає і ти звикнеш”, – казали представники незаконних збройних формувань так званої “ДНР” 58-річній касирці з Макіївки Олені Завальній. Її окупаційна влада Донецька звинуватила у шпигунстві, і кинула до таємної в’язниці Донецька “Ізоляції”.

Понад два роки заручництва, обвинувальний акт на 154 сторінки та термін у 13 років ув’язнення. А все через те, що пані Олена після початку збройної агресії РФ почала вести сторінку у Twitter. Там жінка розповідала про все, що відбувалося в рідному місті. Зокрема, і про пересування військової техніки бойовиків. В подальшому світлини, які розміщувала Завальна в інтернеті, були використані українською прокуратурою для документальної фіксації фактів присутності російської військової техніки на Донбасі.

“Чоловік, який мене затримував, сказав: “Ну що, дописалася?” Я тоді одразу зрозуміла, що це про Twitter, про мою позицію”, – розповідає колишня цивільна заручниця.

Олена Завальна підозрювала, що за нею стежать. Вона неодноразово бачила підозрілих людей біля свого будинку, але не могла припустити , що за лайки, репости чи розміщення світлин може опинитися за гратами.

Після затримання 3 жовтня 2017 року, на жінку відразу почали чинити психологічний тиск. Її залякували розправою з сином, погрожували відвести на військову базу терористів, пропонували вистрибнути з вікна… “Ми, напевно, зараз посадимо тебе в машину і відвеземо на базу “Гіві”, і віддамо військовим. І все. Навіть справи відкривати не будемо. Ось тебе вже і нема. Що з тобою там зроблять, мені все одно”, – казали бойовики.

Перебуваючи в “Ізоляції”, Олені Завальній доводилося бачити і її головного наглядача – садиста “Палича” – Дениса Куликовського, нещодавно затриманого СБУ. “На наступний день після затримання він зайшов у камеру, а я не встигла зістрибнути з нар. Верхні були у мене. Його це обурило. Він кричав: “Що ти там лежиш?! Ану встала і побігла!”, – згадує вона. Жінка розповідає, що “Палич” не лише фізично знущався, а й психологічно, всіляко принижуючи людську гідність. Зокрема, змушував чоловіків із сусідньої камери гавкати, як собак…

“Розстріляти! Вона нам не потрібна”: історія затримання та звільнення заручниці ОРДЛО

Жінок заручниць змушували працювати. Так Олена Завальна разом з іншими політичними ув’язненими в “Ізоляції” клеїла шпалери, прибирала камери.

За місяць після затримання Олену Завальну перевели до СІЗО. “І почався новий етап пекла. Умови утримання були жахливі, – говорить жінка. – День і ніч бігали прусаки – по кружкам, тарілкам, людям, кусали. В камерах по стінах текла вода. Матрац був худий та мокрий, весь в крові та сечі”.

26 грудня 2019 року Олена Завальна дізналась про підготовку до обміну. І вже за три дні, 29-го грудня, син, якого вона не бачила понад два роки, зустрічав її в Києві в аеропорту.

Колишня заручниця Ольга Політова: “Те, що я жінка, не мало жодного значення”

Вже перебуваючи на волі, пані Олена подала скаргу до Європейського суду з прав людини і суд прийняв її заяву до розгляду.

“Нехай ці кати отримають по двадцять років в’язниці, як вони мені обіцяли, – говорить Олена Завальна про співмірне покарання для своїх кривдників. – Кулю в лоба ще треба заслужити. Вони мені так і казали: “Якщо заслуговуватимеш – дамо кулю, а ні – будеш гнити у наших в‘язницях”.

Як дружина заручника ОРДО боролася за визволення чоловіка

Нині жінка мешкає в Дніпропетровській області. Найдешевшу однокімнатну квартиру їй вдалося купити за гроші, які вона отримала від держави після свого звільнення. Роботи знайти поки не може. Необхідні документи також не вдалося відновити в повному обсязі. Приміром, для оформлення пенсії необхідно мати диплом про освіту, а він, як і більшість документів, залишились на окупованій території. До рідної ж Макіївки, поки триває окупація, Олена Завальна повернутися не може.

Ілюстрація – Анни Гаврилюк

***

Проєкт “Жіноче обличчя заручників Донбасу” реалізується Медійною ініціативою за права людини за фінансової підтримки Посольство Німеччини в Києві / Deutsche Botschaft Kiew

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Насильницькі зникнення
Вбивства в Гостомельському аеропорту: перша ексгумація тіла 

31 березня 2022 року російські війська залишили Бучу. Після так званого “жеста доброї волі” світ побачив справжнє обличчя рашизму — впродовж 33 днів окупації росіяни вбивали, катували, ґвалтували і мародерили. Ми розповідаємо історію місцевої жительки Юлії Баіш-Луцик і її чоловіка, якого викрали та вбили росіяни.

7 Грудня 2023

Насильницькі зникнення
“Чорнобаївський навідник”: як Максим Біличук пережив викрадення, сім місяців полону, тортури, та все ж опинився на підконтрольній Україні території

Максим Біличук — тридцятирічний мешканець Чорнобаївки, стратегічно важливого села поблизу Херсона, де розташований аеродром. Ані військового, ані волонтерського досвіду до повномасштабного вторгнення не мав. Перші півтора місяця великої війни провів у підвалі з племінником, дружиною та сусідами.

30 Листопада 2023

Насильницькі зникнення
Тетяна Катриченко: “Ми не можемо перекладати на потерпілих обовʼязок самим доводити, що Росія позбавила їх свободи. Це так само і наша робота”

Відбулась міжвідомча нарада щодо роботи Комісії з питань встановлення факту позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України під головуванням Ірини Верещук, пані віцепрем’єр-міністра України.

18 Листопада 2023

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
“Треба змінити споживацький підхід до жертв війни і їхніх трагедій”, — Ольга Решетилова

Складається враження, що правосуддя дуже часто не встигає за запитом на справедливість. Воно складне. Воно іноді залежне від політики. Разом із тим, уявлення про справедливість також не мають бути інфантильними. Прагнучи справедливості, ми повинні брати на себе відповідальність.

7 Грудня 2023

Війна і правосуддя
У США чотирьох російських військових звинуватили у воєнних злочинах

США оголосили звинувачення чотирьом військовим армії РФ у воєнних злочинах: тортурах, незаконному ув’язненні та нелюдському поводженні. Вони скоїли це проти американця під час окупації Херсонської області.

7 Грудня 2023

Насильницькі зникнення
Вбивства в Гостомельському аеропорту: перша ексгумація тіла 

31 березня 2022 року російські війська залишили Бучу. Після так званого “жеста доброї волі” світ побачив справжнє обличчя рашизму — впродовж 33 днів окупації росіяни вбивали, катували, ґвалтували і мародерили. Ми розповідаємо історію місцевої жительки Юлії Баіш-Луцик і її чоловіка, якого викрали та вбили росіяни.

7 Грудня 2023

Більше публікацій