Насильницькі зникнення

Як Олену Завальну затримали за пости у Twitter та назвали шпигункою в ОРДЛО

“Всяка тварюка до всього звикає і ти звикнеш”, – казали представники незаконних збройних формувань так званої “ДНР” 58-річній касирці з Макіївки Олені Завальній. Її окупаційна влада Донецька звинуватила у шпигунстві, і кинула до таємної в’язниці Донецька “Ізоляції”.

Понад два роки заручництва, обвинувальний акт на 154 сторінки та термін у 13 років ув’язнення. А все через те, що пані Олена після початку збройної агресії РФ почала вести сторінку у Twitter. Там жінка розповідала про все, що відбувалося в рідному місті. Зокрема, і про пересування військової техніки бойовиків. В подальшому світлини, які розміщувала Завальна в інтернеті, були використані українською прокуратурою для документальної фіксації фактів присутності російської військової техніки на Донбасі.

“Чоловік, який мене затримував, сказав: “Ну що, дописалася?” Я тоді одразу зрозуміла, що це про Twitter, про мою позицію”, – розповідає колишня цивільна заручниця.

Олена Завальна підозрювала, що за нею стежать. Вона неодноразово бачила підозрілих людей біля свого будинку, але не могла припустити , що за лайки, репости чи розміщення світлин може опинитися за гратами.

Після затримання 3 жовтня 2017 року, на жінку відразу почали чинити психологічний тиск. Її залякували розправою з сином, погрожували відвести на військову базу терористів, пропонували вистрибнути з вікна… “Ми, напевно, зараз посадимо тебе в машину і відвеземо на базу “Гіві”, і віддамо військовим. І все. Навіть справи відкривати не будемо. Ось тебе вже і нема. Що з тобою там зроблять, мені все одно”, – казали бойовики.

Перебуваючи в “Ізоляції”, Олені Завальній доводилося бачити і її головного наглядача – садиста “Палича” – Дениса Куликовського, нещодавно затриманого СБУ. “На наступний день після затримання він зайшов у камеру, а я не встигла зістрибнути з нар. Верхні були у мене. Його це обурило. Він кричав: “Що ти там лежиш?! Ану встала і побігла!”, – згадує вона. Жінка розповідає, що “Палич” не лише фізично знущався, а й психологічно, всіляко принижуючи людську гідність. Зокрема, змушував чоловіків із сусідньої камери гавкати, як собак…

“Розстріляти! Вона нам не потрібна”: історія затримання та звільнення заручниці ОРДЛО

Жінок заручниць змушували працювати. Так Олена Завальна разом з іншими політичними ув’язненими в “Ізоляції” клеїла шпалери, прибирала камери.

За місяць після затримання Олену Завальну перевели до СІЗО. “І почався новий етап пекла. Умови утримання були жахливі, – говорить жінка. – День і ніч бігали прусаки – по кружкам, тарілкам, людям, кусали. В камерах по стінах текла вода. Матрац був худий та мокрий, весь в крові та сечі”.

26 грудня 2019 року Олена Завальна дізналась про підготовку до обміну. І вже за три дні, 29-го грудня, син, якого вона не бачила понад два роки, зустрічав її в Києві в аеропорту.

Колишня заручниця Ольга Політова: “Те, що я жінка, не мало жодного значення”

Вже перебуваючи на волі, пані Олена подала скаргу до Європейського суду з прав людини і суд прийняв її заяву до розгляду.

“Нехай ці кати отримають по двадцять років в’язниці, як вони мені обіцяли, – говорить Олена Завальна про співмірне покарання для своїх кривдників. – Кулю в лоба ще треба заслужити. Вони мені так і казали: “Якщо заслуговуватимеш – дамо кулю, а ні – будеш гнити у наших в‘язницях”.

Як дружина заручника ОРДО боролася за визволення чоловіка

Нині жінка мешкає в Дніпропетровській області. Найдешевшу однокімнатну квартиру їй вдалося купити за гроші, які вона отримала від держави після свого звільнення. Роботи знайти поки не може. Необхідні документи також не вдалося відновити в повному обсязі. Приміром, для оформлення пенсії необхідно мати диплом про освіту, а він, як і більшість документів, залишились на окупованій території. До рідної ж Макіївки, поки триває окупація, Олена Завальна повернутися не може.

Ілюстрація – Анни Гаврилюк

***

Проєкт “Жіноче обличчя заручників Донбасу” реалізується Медійною ініціативою за права людини за фінансової підтримки Посольство Німеччини в Києві / Deutsche Botschaft Kiew

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Актуальні публікації
Більше публікацій
“У розумінні військових Каховська ГЕС чи ЗАЕС не мають захисту, адже під час війни міжнародне законодавство безсенсове, це просто шматки паперу”, — Ґлен Ґрант

Руйнування Каховської ГЕС продемонструвало, що міжнародне право, яке прямо захищає небезпечні обʼєкти цивільної інфраструктури від атак військових, неефективне. МІПЛ спробувала розібратися, чому так відбувається, які інші обʼєкти перебувають у небезпеці і чи може міжнародна спільнота їх захистити.

7 Червня 2023

Військовополонені
Тульська колонія суворого режиму: полонених українців етапують все далі від кордону

Територія колонії у Донському — це головна двоповерхова будівля з камерами-двориками для прогулянок. Уздовж коридору — камери. У камерах — нари, стіл, дві лавки, туалет, умивальник, шафа для засобів гігієни. Камери розраховані на 10-24 особи, видно, що пропускна спроможність збільшена вже після початку великої війни.

6 Червня 2023

Інші воєнні злочини
“Українські діти перебувають в заручниках у росіян. До них застосовують тортури”, — Анастасія Пантелєєва

Двох підлітків із окупованого Бердянська — Тіграна Оганнісяна і його друга Микиту Ханганова — росіяни утримують, як […]

2 Червня 2023

Більше публікацій