Send Lette
Адвокація

Які виплати та соціальні гарантії передбачені для звільнених зі служби військових

Повернення з фронту — це не лише кінець служби, а й початок нового етапу життя: адаптація, пошук роботи, відновлення здоров’я. Однак не всі військові знають про те, яку підтримку гарантує їм держава, зокрема під час звільнення.

Виплати при звільненні з військової служби регулюються українським законодавством. Основним документом є Закон України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”. Крім нього, є додаткові накази та постанови.

Одноразова грошова допомога при звільненні 

Зокрема, військові, які звільняються з служби за станом здоров’я, після повернення з полону через скорочення штату чи завершення строку контракту, мають право на грошову допомогу в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожен рік служби.

Також виплата нараховується за наявності вислуги не менше 10 років військовослужбовцям, які звільнилися за віком, через скорочення штату, завершення строку контракту чи інших поважних причин.

Детальніше: Закон України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, частина 2 статті 15 

Компенсація за невикористані щорічні відпустки, зокрема за минулі роки 

Розмір компенсації вираховуються за всі невикористані дні основної щорічної та додаткової відпусток. Зокрема, йдеться і про попередні роки служби. Якщо військовослужбовець звільняється до кінця року, але вже встиг використати щорічну основну та додаткову відпустки, то з його грошового забезпечення можуть вирахувати кошти за ці дні. Зауважимо, що це не стосується тих, кого звільняють за віком, станом здоров’я, через підпорядкування близькій особі або скорочення штату. 

Детальніше: Закон України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, абзац 3 пункту 14 статті 10-1  

Компенсація за недоотримане речове майно 

Для того, щоб отримати компенсацію про відшкодування потрібної суми за недоотримане речове майно, військовому необхідно отримати довідку від речової служби частини про вартість та написати рапорт командиру про відшкодування.

Детальніше: Постанова Кабінету Міністрів України від 16 березня 2016 р. № 178

Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, якщо її не виплатили за рік служби

Військовослужбовці, які звільняються зі служби, можуть отримати одноразову матеріальну допомогу для розв’язання соціально-побутових питань. Сума допомоги не може перевищувати місячну зарплату з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, крім винагород.

Виплата нараховується у розмірі місячного грошового забезпечення службовця, з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, крім винагород.

Підстави для виплат можуть змінюватися щороку за дорученням, у 2025 році підставою може бути:

  1. інвалідність внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), пов’язаного із захистом Батьківщини;
  2. сім’ям полонених військовослужбовців (крім тих, хто здався добровільно), заручникам, а також примусово затриманим в нейтральних державах або зниклих безвісти
  3. внаслідок події, яка настала у 2025 році або у грудні 2024 року, наприклад:
    смерть рідних;
    народження або усиновлення дитини;
    захворювання військового чи його рідних на туберкульоз, ВІЛ/СНІД, гепатит B, С;
    перебування військового понад 30 днів поспіль на лікуванні, реабілітації чи у відпустці для лікування у зв’язку з пораненням або захворюванням, які потребують проведення багатоетапного хірургічного лікування, протезування, ендопротезування, трансплантації органів, індивідуального догляду, протирецидивного лікування;
    перебування військового чи його рідних на лікуванні онкологічного захворювання, що потребує хірургічного лікування, променевої чи хіміотерапії, незалежно від року встановлення діагнозу;
    поранення (контузії, травми, каліцтва) військового, пов’язаного із захистом Батьківщини, отриманого при виконанні завдань під час воєнного стану;
    поранення  чи тяжкі травми рідних військовослужбовця, пов’язаного з війною.

Детальніше: 

Одноразова допомога для оздоровлення, якщо в поточному році її не виплачували

Якщо військовий не отримав кошти для оздоровлення під час служби, то має право на виплати після звільнення. Розмір компенсації залежить від посадового окладу, виплат за званням і надбавкою за вислугу років.

Детальніше: XXIII. Виплата грошової допомоги для оздоровлення

Грошове забезпечення та додаткова винагорода за ті місяці, за які виплати не були отримані

Про основні та додаткові види грошового забезпечення військовослужбовця читайте тут.

Для отримання цих виплат необхідно подати рапорт на ім’я командира військової частини.

Авторка: Яна Ільків, журналістка МІПЛ

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

4 Коментарі

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Адвокація
Родини зниклих безвісти десантників закликають Коордштаб до пропорційності під час обміну полоненими

Родини полонених та зниклих безвісти десантників просять зробити обміни полоненими пропорційними. Про це під час пресконференції “Завжди перші”, організованої Медійною ініціативою за права людини, сказала Тетяна Гойдик, координаторка родин полонених і зниклих безвісти 95-ї ОДШБр.

11 Квітня 2025

Адвокація
У Гаазі відбулася дискусія про російські репарації за зниклих безвісти в Україні. Ось чотири важливі тези

Репарації — зобовʼязання держави, яка порушила норми міжнародного права, відшкодувати завдану втрату чи шкоду. Це важливий елемент відновлення справедливості для жертв збройних конфліктів і запобіжник повторення злочинів у майбутньому. Про це йшлося під час експертної дискусії у Гаазі, на якій обговорили правові та інституційні рішення репарацій за зниклих безвісти в Україні.

10 Квітня 2025

Адвокація
Родинам зниклих безвісти важлива інформація, а не репарації, — Катриченко в Гаазі

Зниклі безвісти — це не лише жертви бойових дій або руйнувань, це тисячі українців, які перебувають у російській неволі. Про це заявила Тетяна Катриченко, голова Медійної ініціативи за права людини, під час експертної дискусії в Гаазі “Шляхи до репарацій за зниклих безвісти в Україні: правові та інституційні рішення”. Захід організовано Міжнародною комісією з питань зниклих безвісти та Реєстром збитків для України.

3 Квітня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
У Києві судитимуть звільненого військовополоненого за співпрацю з Росією: ще 100 справ наступного тижня

МІПЛ продовжує відстежувати найцікавіші судові справи, які стосуються злочинів, скоєних в умовах війни. Для зручності ми змінили формат розсилки судових анонсів, аби вам було зручніше шукати справи зі свого регіону. У доданих файлах є посилання на загальну таблицю зі всіма справами, розподіленими за областями. Також до цієї таблиці веде кожне посилання з листа та з матеріалу з анонсами на сайті.

25 Квітня 2025

Війна і правосуддя
У суді про вбивство дитячого письменника Вакуленка вкотре оголосили перерву 

Слухання у справі про вбивство українського письменника Володимира Вакуленка, якого російські військові викрали під час окупації Ізюма, знову не відбулося. Засідання в Дзержинському райсуді Харкова 24 квітня тривало лише три з половиною хвилини через неявку захисників обвинувачених.

24 Квітня 2025

Військовополонені
94% українських військовополонених, засуджених в РФ, звинувачують у тероризмі

Моніторинг незаконних судових справ щодо українських військовополонених, який веде Медійна ініціатива за права людини, демонструє, що окуповані суди засуджують бранців переважно за “вбивства”, у той час як суди в РФ виносять вироки щодо “тероризму”.

23 Квітня 2025

Більше публікацій