Send Lette
Адвокація

Які виплати та соціальні гарантії передбачені для звільнених зі служби військових

Повернення з фронту — це не лише кінець служби, а й початок нового етапу життя: адаптація, пошук роботи, відновлення здоров’я. Однак не всі військові знають про те, яку підтримку гарантує їм держава, зокрема під час звільнення.

Виплати при звільненні з військової служби регулюються українським законодавством. Основним документом є Закон України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”. Крім нього, є додаткові накази та постанови.

Одноразова грошова допомога при звільненні 

Зокрема, військові, які звільняються з служби за станом здоров’я, після повернення з полону через скорочення штату чи завершення строку контракту, мають право на грошову допомогу в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожен рік служби.

Також виплата нараховується за наявності вислуги не менше 10 років військовослужбовцям, які звільнилися за віком, через скорочення штату, завершення строку контракту чи інших поважних причин.

Детальніше: Закон України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, частина 2 статті 15 

Компенсація за невикористані щорічні відпустки, зокрема за минулі роки 

Розмір компенсації вираховуються за всі невикористані дні основної щорічної та додаткової відпусток. Зокрема, йдеться і про попередні роки служби. Якщо військовослужбовець звільняється до кінця року, але вже встиг використати щорічну основну та додаткову відпустки, то з його грошового забезпечення можуть вирахувати кошти за ці дні. Зауважимо, що це не стосується тих, кого звільняють за віком, станом здоров’я, через підпорядкування близькій особі або скорочення штату. 

Детальніше: Закон України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, абзац 3 пункту 14 статті 10-1  

Компенсація за недоотримане речове майно 

Для того, щоб отримати компенсацію про відшкодування потрібної суми за недоотримане речове майно, військовому необхідно отримати довідку від речової служби частини про вартість та написати рапорт командиру про відшкодування.

Детальніше: Постанова Кабінету Міністрів України від 16 березня 2016 р. № 178

Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, якщо її не виплатили за рік служби

Військовослужбовці, які звільняються зі служби, можуть отримати одноразову матеріальну допомогу для розв’язання соціально-побутових питань. Сума допомоги не може перевищувати місячну зарплату з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, крім винагород.

Виплата нараховується у розмірі місячного грошового забезпечення службовця, з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, крім винагород.

Підстави для виплат можуть змінюватися щороку за дорученням, у 2025 році підставою може бути:

  1. інвалідність внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), пов’язаного із захистом Батьківщини;
  2. сім’ям полонених військовослужбовців (крім тих, хто здався добровільно), заручникам, а також примусово затриманим в нейтральних державах або зниклих безвісти
  3. внаслідок події, яка настала у 2025 році або у грудні 2024 року, наприклад:
    смерть рідних;
    народження або усиновлення дитини;
    захворювання військового чи його рідних на туберкульоз, ВІЛ/СНІД, гепатит B, С;
    перебування військового понад 30 днів поспіль на лікуванні, реабілітації чи у відпустці для лікування у зв’язку з пораненням або захворюванням, які потребують проведення багатоетапного хірургічного лікування, протезування, ендопротезування, трансплантації органів, індивідуального догляду, протирецидивного лікування;
    перебування військового чи його рідних на лікуванні онкологічного захворювання, що потребує хірургічного лікування, променевої чи хіміотерапії, незалежно від року встановлення діагнозу;
    поранення (контузії, травми, каліцтва) військового, пов’язаного із захистом Батьківщини, отриманого при виконанні завдань під час воєнного стану;
    поранення  чи тяжкі травми рідних військовослужбовця, пов’язаного з війною.

Детальніше: 

Одноразова допомога для оздоровлення, якщо в поточному році її не виплачували

Якщо військовий не отримав кошти для оздоровлення під час служби, то має право на виплати після звільнення. Розмір компенсації залежить від посадового окладу, виплат за званням і надбавкою за вислугу років.

Детальніше: XXIII. Виплата грошової допомоги для оздоровлення

Грошове забезпечення та додаткова винагорода за ті місяці, за які виплати не були отримані

Про основні та додаткові види грошового забезпечення військовослужбовця читайте тут.

Для отримання цих виплат необхідно подати рапорт на ім’я командира військової частини.

Авторка: Яна Ільків, журналістка МІПЛ

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

4 Коментарі

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Адвокація
Україна має підтримати поправки про гармонізацію юрисдикції МКС щодо злочину агресії – заява правозахисників

Ми, представники організацій громадянського суспільства, об’єднань постраждалих, науковці та експерти, вважаємо, що Україна має допомогти подолати безкарність, через яку стала можлива російська агресія, як для нашої держави, так і для суспільств по всьому світу.

4 Липня 2025

Адвокація
Підтримка родин полонених і фіксація наслідків катувань. У Києві міркують про підтримку постраждалих від дій РФ

26 червня у світі відзначають Міжнародний день на підтримку жертв катувань. За ініціативи Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими у Києві в цей день відбулась панельна дискусія, участь у якій взяли спільноти родин військовополонених, громадські організації та представники держорганів.

26 Червня 2025

Адвокація
ВЛК за 2 дні. Як хворі потрапляють на фронт і чим це загрожує

Після початку повномасштабного вторгнення Україна максимально спростила доступ до військово-лікарських комісій (ВЛК), щоб збільшити пропускну спроможність системи та зробити її швидшою для військовозобов'язаних. Для цього, зокрема, минулоріч запустили триетапну реформу ВЛК, запровадивши електронний документообіг. Водночас тепер швидкість впливає на якість висновків комісії, через що у військо потрапляють люди з важкими діагнозами. 

18 Червня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Аналітика
Правозахисники розробили дорожню карту для документування катувань українців як злочинів проти людяності

Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Всесвітня організація проти катувань (OMCT) та її партнери – Медійна ініціатива за права людини та Центр прав людини ZMINA – документують злочини, які російські військові та інші представники російської влади вчиняють щодо цивільного населення України на окупованих територіях.

15 Липня 2025

Насильницькі зникнення
Особливо небезпечний пенсіонер і жінка, яка відмовилася вибачатися на камеру: нові переслідування українців в окупації і в Росії

Упродовж червня українців затримували і засуджували не тільки на окупованих територіях, але й в Росії.

15 Липня 2025

Насильницькі зникнення
В окупованому Мелітополі зник далекобійник: росіяни майже два роки кажуть, що нічого не знають 

Мелітополь — одне з багатьох міст, де окупаційна влада чинить системний тиск на цивільне населення. У місті поширені викрадення, насильство й практика доносів. Лише за перший рік окупації міста викрали майже тисячу людей. Один з них — далекобійник Василь Кривобороденко. Він зник у липні 2023-го. Дотепер невідомо, де його утримують росіяни.

14 Липня 2025

Більше публікацій