Send Lette
Інші воєнні злочини

Заява МІПЛ стосовно вбивства Тіграна Оганнісяна і Микити Ханганова

Медійна ініціатива за права людини разом із всією Україною і міжнародною спільнотою глибоко шоковані вбивством підлітків Тіграна Оганнісяна та Микити Ханганова, яке сталося 24 червня 2023 року в окупованому Росією Бердянську.  

Уже кілька днів ми аналізуємо ситуацію і думаємо над тим, що ми, як правозахисна організація, держава Україна та міжнародна спільнота могли зробити, аби запобігти цій трагедії. Поки що у нас немає відповіді на це питання. 

Більше того, нам досі невідомі всі обставини, що призвели до загибелі хлопців. Окупаційна влада Бердянська стверджує, що їх вбивство нібито сталося внаслідок нападу на “поліцейських”, який здійснили Тігран та Микита. Інформація з відкритих джерел та власні джерела МІПЛ підтверджують, що перестрілка в Бердянську ввечері 24 червня справді була. Проте наразі жодних підтверджень про постраждалих серед цивільних, на чому наголошують окупанти, ми не знайшли. Цей інцидент потребує додаткового розслідування і з’ясування всіх обставин.

Разом із тим, хочемо наголосити на важливості контексту та подій, що передували вбивству підлітків. Із вересня 2022 року Тігран та Микита, а також їхні сім’ї переслідувалися російською окупаційною владою. Тіграна викрадали з дому, впродовж п’яти днів катували та знущалися над ним. Його відпустили лише після розголосу про зникнення дитини, до якого вдалися батьки. Також сім’я намагалася вивезти Тіграна з окупації, проте окупанти заарештували хлопця та батьків і повернули їх в окупований Бердянськ. 

Упродовж пів року діти перебували під жорстким пресингом окупантів. Їх допитували, змушували брати участь у “слідчих експериментах”, вони зобов’язані були щодня відмічатися в окупаційній поліції. 

В останні кілька тижнів тиск посилився. Слідчі оголосили обвинувачення підліткам у підготовці диверсії та запланували передачу справи до суду. За кілька днів до вбивства додому до Тіграна приїхав слідчий із озброєним конвоєм, проте Тігран разом із Микитою втекли з дому і переховувалися від окупаційної поліції. У цей час Тігран телефонував мамі, яка перебуває в Німеччині з молодшими дітьми, просив допомогти. Хлопці потребували допомоги, але не змогли її знайти в окупованому місті. 

Вранці у день трагедії Микита і Тігран повернулися додому. Відразу до них приїхав слідчий, з яким, за нашою інформацією, вони мали довгу розмову. Проте нам невідомо, про що саме вони розмовляли. Надвечір хлопці вдвох вийшли на прогулянку містом. За пів години до того, як з’явилися повідомлення про перестрілку, мама розмовляла з Тіграном телефоном. За її словами, він був спокійний і сказав, що о 21:00 планує бути вдома. Загалом із розмови було зрозуміло, що він очікує на зустріч із ріднею, мав плани на майбутнє і, очевидно, за власною ініціативою не вчинив би ризиковані для життя дії.

Як розгорталися подальші події, нам достеменно невідомо. Проте ми можемо впевнено припустити, що Тігран та Микита були доведені до відчаю тиском та знущанням окупаційної влади та, як їм здавалося, безвихідною ситуацією, в якій вони опинилися. 

Не виключаємо, що окупаційне слідство могло залякувати хлопців, аби спровокувати їх втечу і збройне затримання. Наразі МІПЛ вважає, що хлопців могли вбити навмисно. Окупаційні органи могли докласти зусиль для збереження життя підлітків, але цього не відбулося. Для прикладу, під час “слідчих дій” Слідчий комітет у справі Оганнісяна і Ханганова залучав десятки силовиків. Натомість, за нашою інформацією, Тігран і Микита вбиті пострілами снайперів.

Медійна ініціатива за права людини вважає відповідальними за вбивство Тіграна Оганнісяна та Микити Ханганова окупаційну владу Бердянська, конкретно старшого слідчого другого відділу з розслідування особливо важливих справ слідчого управління Слідчого комітету Російської Федерації Хусаінова І. Р., а також керівництво Слідчого комітету РФ, яке, на наше переконання, сприяє злочинам своїх співробітників проти дітей, та вище військово-політичне керівництво Російської Федерації, для якого терор і знущання над цивільним населенням є основою державної політики та окупаційних практик. Не знімаємо також відповідальності з міжнародних організацій, Міжнародного комітету Червоного Хреста та ООН, до яких напередодні у своїй резолюції звертався Європейський парламент із закликом втрутитися у ситуацію навколо підлітків та сприяти їхньому виїзду на територію, контрольовану урядом України. Жодної реакції на цей заклик не відбулося.

Наразі МІПЛ очікує на посилення тиску і переслідувань близьких Тіграна та Микити з боку окупаційної влади. Тож втручання міжнародної спільноти, зокрема МКЧХ, залишається актуальним. 

Медійна ініціатива за права людини закликає Україну та світ не залишити злочинців безкарними та докласти всіх можливих зусиль задля притягнення їх до відповідальності. Зі свого боку МІПЛ зробить усе можливе, щоб встановити обставини та всіх причетних до вбивства Тіграна та Микити.

Наші найщиріші співчуття рідним та близьким хлопців. Немає і не може бути жодного виправдання знущанню та вбивствам дітей.

1 Коментар
  • Так може пора подати в суд і на міжнародну організацію “Червоний хрест “, яка не діє від слова ЗОВСІМ…
    Не дає ніяких гарантій безпеки і НІКОЛИ ПРАКТИЧНО НЕ ВТРУЧАЄТЬСЯ В ТЕ, ЩО ВИТВОРЯЮТЬ ТЕРОРИСТИ З РОСІЇ, ТА ЇХ ПАЦЮКИ

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Реєстр збитків для України: як українцям домогтися компенсації від Росії

Реєстр збитків для України, створений за ініціативи Ради Європи, запрацював у травні 2023 року. Однак більшість категорій для подання заяв на відшкодування відкрилися нещодавно. Деякі українці дещо скептично ставляться до появи ще одного Реєстру. Медійна ініціатива за права людини роз'яснює його роботу та пояснює, чому варто подати до нього заяву.

14 Квітня 2025

Інші воєнні злочини
Росіяни засудили до 19 років ув’язнення інженера Запорізької АЕС Сергія Потинга

26 березня російський суд засудив працівника Запорізької АЕС Сергія Потинга до 19 років колонії. Його звинуватили в незаконному зберіганні зброї та намаганні підірвати автівку представника силових структур Росії (ст. 222, 205, 30 КК РФ). До вироку чоловік майже два роки перебував у російській вʼязниці. Перед тим окупанти викрадали його рідних, аби ті розповіли, де Сергій переховується.

26 Березня 2025

Інші воєнні злочини
Окупаційна поліція проводить рейди у селищах Донеччини

Окупаційна поліція провела 25 березня рейд у селищі Донське на півдні Донецької області з оглядами сотень домівок і авто і перевірками документів у мешканців. Про це йдеться у повідомленні “міністерства внутрішніх справ” у Донецьку.

26 Березня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
У справі митрополита УПЦ МП додивилися відео обшуку: вилучили російську книгу і комп’ютер

Соснівський районний суд завершив досліджувати відео обшуку вдома у Дениса Снігірьова (церковне ім’я — Феодосій), митрополита УПЦ МП з Черкас. Церковника звинувачують у виправданні агресії Росії та порушенні рівноправності через віросповідання. Він відкидає провину, справу називає сфабрикованою. Раніше МІПЛ розповідала, як триває судовий процес та про докази у справі. Продовження — у репортажі з Черкас.  

18 Квітня 2025

Війна і правосуддя
Локальність і формалізм: правозахисники проаналізували вироки воєнним злочинцям за лютий і березень

Упродовж лютого — березня українські суди винесли ще 14 вироків у справах щодо воєнних злочинів, які російські військові та їхні прибічники вчинили на півночі та півдні України під час окупації. Ці справи, зокрема, стосувалися депортації, катувань, вбивств і незаконного затримання цивільних.

17 Квітня 2025

Військовополонені
Три роки без сну, онкологія, відчай: родини полонених морпіхів заявляють про подвійне катування

У російському полоні досі перебуває близько 1300 морських піхотинців. Ось уже три роки їхні родини борються за повернення морпіхів додому. Та поруч із цим є ще одна виснажлива боротьба — за власне здоров'я. Цю ситуацію родини називають “подвійним катуванням”: поки морських піхотинців мордують у російському полоні, їхні рідні ніби відчувають усе це на собі.

16 Квітня 2025

Більше публікацій