Send Lette
Інші воєнні злочини

Жертвами сексуального насильства в умовах війни торік стали 85 українців, зокрема двоє дітей — звіт ООН

Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні заявляє, що має дані про 52 чоловіка, 31 одну жінку, а також двох неповнолітніх, які у 2023 році постраждали від сексуального насильства, пов’язаного з війною. Ці злочини скоєні як проти цивільних, так і проти військовополонених.

Такі цифри містяться у новому звіті, який на щорічних відкритих дебатах Радбезу ООН представила Праміла Паттен, спеціальна представниця генсека ООН з питань сексуального насильства в умовах конфлікту.

У звіті, зокрема, йдеться про те, що у більшості задокументованих випадків, коли жертвами були дорослі чоловіки, сексуальне насильство використовувалося як метод тортур у російському полоні. Окрім безпосередньо зґвалтування, мова йде погрози зґвалтувати, ураження електричним струмом та каліцтво статевих органів, грудей, погрози каструвати, примусове роздягання та оголення. На тимчасово окупованих Росією територіях задокументовано зґвалтування шести жінок.

Для порівняння, у 2022 році Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні зафіксувала 125 випадків сексуального насильства. Тоді серед постраждалих було 80 чоловіків, 42 жінки і три дівчини. Експерти задокументували випадки зґвалтування, у тому числі групове, щодо 10 жінок, однієї дівчини та одного чоловіка.

Також у представленому на Радбезі ООН звіті відзначено, що з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну ООН зареєструвала понад тисячу нападів на медичні установи і це ще більше ускладнило доступ жертв зґвалтування до отримання допомоги. Нагадаємо, що в грудні 2023 року МІПЛ разом із партнерами підготувала звіт про те, що російські війська цілеспрямовано використовують систему охорони здоров’я для контролю над цивільним населенням на окупованих територіях України.

Генсек ООН у звіті вчергове закликав Російську Федерацію розслідувати задокументовані випадки сексуального насильства російськими військовими, а також забезпечити доступ до окупованих територій співробітників гуманітарних та моніторингових місій.

Нагадаємо, що минулого року Незалежна міжнародна комісія ООН з розслідування порушень в Україні заявила, що зібрані нею докази свідчать про те, що у скоєнні сексуального та ґендерного насильства (зґвалтування, сексуальне рабство щодо жінок, чоловіків та дівчат) винна російська влада.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
Москва стверджує, що не утримує в полоні українських цивільних, але лише за 15 днів травня затримала і засудила 19

Майже всю першу половину травня російські чиновники, зокрема співробітники репресивного апарату, були зайняті святкуванням радянського Дня Перемоги. Навіть у цих умовах на окупованих українських територіях і в Росії вони продовжували затримувати і засуджувати громадян України.

23 Травня 2025

Інші воєнні злочини
Росія посилила вербовку українських дітей для війни проти України

Російські спецслужби вербують українських дітей для підпалів інфраструктури і машин військових. Викритим дітям переважно інкримінують скоєння диверсії чи терористичного акту. Таку ж кваліфікацію визначають тим вербувальникам із Росії, яких ідентифікувало слідство. Втім, експерти з МГП наполягають: насправді організатори вчиняють воєнний злочин. 

4 Травня 2025

Війна і правосуддя
Реєстр збитків для України: як українцям домогтися компенсації від Росії

Реєстр збитків для України, створений за ініціативи Ради Європи, запрацював у травні 2023 року. Однак більшість категорій для подання заяв на відшкодування відкрилися нещодавно. Деякі українці дещо скептично ставляться до появи ще одного Реєстру. Медійна ініціатива за права людини роз'яснює його роботу та пояснює, чому варто подати до нього заяву.

14 Квітня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Катування, зґвалтування і полювання на людину: в Україні засудили 10 воєнних злочинців РФ

Упродовж квітня українські суди ухвалили шість вироків за воєнні злочини у Миколаївській, Київській, Харківській та Чернігівській областях. Ними засудили десятьох російських військовослужбовців — від 10 до 12 років ув’язнення. Усі вироки були заочні.

28 Травня 2025

Насильницькі зникнення
На Херсонщині в полі з простреленою головою знайшли тіло зниклого у 2022 році чоловіка, його друга досі шукають

Навесні 2023 року трактор у полі на Херсонщині зачепив шматок одягу — і зупинився. Посеред поля поблизу Білозерського району техніка випадково натрапила на рештки. У могилі лежали два тіла з кульовими пораненнями в голову. Одного з загиблих вдалося ідентифікувати.

28 Травня 2025

Військовополонені
Великий обмін: репортаж про те, як Україна повертала 1000 своїх

З автобуса виходять змарнілі чоловіки — колишні військовополонені. На подвір’ї лікарні родини зниклих безвісти тримають фото: шукають погляд, слово, впізнання. Поряд — тиша, сирени і надія, що хтось сьогодні скаже: "Я його бачив". Репортаж з обміну.

25 Травня 2025

Більше публікацій