Send Lette
Насильницькі зникнення

Журналістку Вікторію Рощину, яка померла в російському полоні, тримали в одному з найжорстокіших ізоляторів Росії

Про СІЗО № 2 у Таганрозі колишні полонені розповідають як про тюрму з найжорстокішими тортурами. Саме тут утримували журналістку Вікторію Рощину, про смерть якої стало відомо вчора, 10 жовтня.   

Журналістку Вікторію Рощину росіяни затримували двічі. Вперше у Бердянську в березні 2022 року. В той період вона написала низку репортажів для українських медіа про життя на окупованих територіях. За 10 днів після затримання журналістку відпустили, змусивши записати відеозвернення про те, що в її телефоні знайшли фотографії з військовою технікою РФ і що претензій до російських військових вона не має. 

Згодом Рощина виїхала на підконтрольну Україні територію, але в липні 2023-го знову повернулась в окупацію. Про те, що журналістка зникла, широкому загалу стало відомо лише в жовтні. Тоді Міжнародний фонд підтримки жінок повідомив, що Вікторія Рощина зникла 3 серпня 2023 року. Ймовірно, її затримали у Донецькій або Запорізькій області. Мета її поїздки в окупацію достеменно невідома, але, скоріш за все, вона пов’язана з журналістською діяльністю. 

Вікторія Рощина, українська журналістка. Фото: Украинская правда

Тільки 22 квітня цього року батько Вікторії Володимир Рощин отримав листа від Міноборони РФ, у якому офіційно повідомили про затримання журналістки.

Як повідомила на своїй Facebook-сторінці Тетяна Катриченко, виконавча директорка Медійної ініціативи за права людини, Вікторію Рощину утримували як мінімум у двох тюрмах: виправній колонії №77 у Бердянську та СІЗО №2 у Таганрозі. “Обидва місця з перших місяців повномасштабного вторгнення росіяни використовують для утримання як українських військових, так і цивільних, зокрема, жінок”, – зазначила Катриченко. 

Правозахисниця додає: “Вікторію утримували у Таганрозі принаймні з травня до вересня 2024 року. У камері-одиночці. Напередодні обміну 13 вересня 2024 року Рощину та ще мінімум одну жінку з Мелітополя вивезли з Таганрогу”.

У виправній колонії № 77 у Бердянську також тримували греко-католицьких священників Івана Левицького та Богдана Гелету, яких повернули в Україну під час обміну 25 червня 2024 року. МІПЛ відомо, що у цьому місці утримання до бранців застосовують електрострум. 

А от СІЗО № 2 в Ростовській області, що розташоване у Таганрозі, серед колишніх полонених вважається одним із найжорстокіших ізоляторів у Росії. Саме сюди з квітня 2022 року почали етапувати захисників Маріуполя.

За спогадами звільнених військовополонених, охорона ізолятора в Таганрозі використовує три основні засоби для тортур — гумовий кийок, дерев’яний молоток та електрошокери. Полонених б’ють під час прийомки, щоденних обшуків і допитів. На допитах бранців змушують зізнатися у злочинах, які вони не вчиняли. 

СІЗО №2, місто Таганрог, вул. Леніна, 175

“Зі мною у камері сидів чоловік. Його щодня водили на допити. Абхази сказали, що битимуть, поки він не підпише зізнання. Топили його у воді, кидали ганчірку на обличчя і заливали водою. В результаті він все підписав”, — говорить один зі звільнених військових, ім’я якого ми не називаємо з міркувань безпеки.

“Ми весь час чули крики — десь когось завжди били. Бувало, що постійні крики чутно по 15 — 20 хвилин, потім людина стояти не могла, її закидали в камеру майже без свідомості”, — розповідає інший колишній полонений. 

У вересні 2022 року в слідчому ізоляторі, як свідчать бранці, змінилося керівництво. Причина — дві смерті військополонених. 

Після цього дехто зазначає, що умови покращилися. Утім катувати бранців не припинили, з’явилася лише одна відмінність — під час екзекуції присутній медик: коли полоненому стає зле, він дає йому пігулку.

За даними Міноборони РФ, Рощина померла 19 вересня 2024 року. Причини та обставини поки невідомі. Смерть української журналістки підтвердили і в Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими. Відомо, що раніше вона оголосила голодування через нелюдське поводження.

У коментарі “Суспільному” представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов розповів, що Рощина була у списках на обмін. “Її повернення було погоджене і остання інформація, яка відома, її етапували до “Лефортово” з метою підготовки повернення додому”, — сказав Юсов.

Колишня цивільна бранка “ДНР”, волонтерка та громадська діячка Людмила Гусейнова на своїй сторінці у Facebook повідомила, що тіло журналістки мають повернути в Україну під час наступного обміну тілами.

Медійна ініціатива за права людини висловлює щирі співчуття родині Вікторії Рощиної. Вона зробила неоціненний внесок у висвітлення злочинів Російської Федерації на окупованих територіях України. Вікторія співпрацювала з багатьма українськими медіа та є лауреаткою премії “За мужність у журналістиці”.  

Нагадаємо, що в російському полоні наразі утримуються понад 30 українських медійників. 

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Насильницькі зникнення
Любов зруйнує ґрати. У Києві відбулася акція на підтримку незаконно утримуваних Росією цивільних українців

Акція відбулася на Контрактовій площі. Її ініціювала громадська організація “Цивільні в полоні”. На сьогодні вона об’єднує родини близько 350 цивільних заручників і зниклих безвісти з різних регіонів України. Це вже не перший захід на підтримку цивільних бранців. Нинішня акція відбулася під гаслом “Любов зруйнує ґрати” і зібрала близько 200 людей.

9 Лютого 2025

Насильницькі зникнення
Марина Юрчак: “За дописи в твіттері я відсиділа як за вбивство”

Донецьке СІЗО і сподівання на обмін, але замість омріяної свободи — 15 років увʼязнення, робота за копійки у швейному цеху Сніжнянської колонії і важка фізична праця. В колонії Марину Юрчак утримували разом із вбивцями, її переконували взяти російський паспорт, але вона щоразу відмовлялась. Вважала, що погодитися на папірець із триколором — рівносильно визнанню своєї вини.

4 Лютого 2025

Насильницькі зникнення
У Санкт-Петербурзі до 11 років суворого режиму засудили харківського волонтера Івана Забавського

“Ви можете посадити мене у в’язницю, але моя душа буде на моїй землі, зі своєю матір'ю”. Ці слова українською мовою Іван Забавський проголосив в останньому слові на суді в Санкт-Петербурзі. 30 січня 2025 року українця засудили за шпигунство, призначивши 11 років позбавлення волі у колонії суворого режиму. 

31 Січня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Військовополонені
Боровся за Україну і отримав довічне: в Росії помстилися грузину із ЗСУ

Щонайменше 27 громадян Грузії у Росії заочно засудили за участь у війні на боці України. Ще двоє, потрапивши до полону, засуджені так званим вищим судом “ДНР” до довічного ув’язнення. Обох звинувачують у найманстві та замаху на життя військовослужбовців збройних сил РФ. Один із них — 23-річний Мамука Гацерелія. Хлопець потрапив до полону у травні 2022 року у Маріуполі, в лютому 2024-го його засудили до довічного ув’язнення у колонії особливого режиму.

11 Лютого 2025

Війна і правосуддя
Розгляд справи трьох російських військових, яких звинувачують у вбивстві цивільних у Бучі, знову перенесли

Зафар Собиров, Ербол Абільхаіров та Амангельде Бекентаєв — російські військові 64-ї окремої мотострілецької бригади. Вони, вважає прокуратура, у березні 2022 року в Бучі на вулиці Ридзанича вбили цивільних Сергія Духлія та Романа Гаврилюка. Їм інкримінують вчинення воєнних злочинів.

10 Лютого 2025

Війна і правосуддя
МІПЛ розробила анкети з методикою моніторингу судочинства у справах війни

Департамент війни і правосуддя Медійної ініціативи за права людини розробив анкети з моніторингу судових процесів у справах щодо воєнних злочинів і злочинів проти національної безпеки.

10 Лютого 2025

Більше публікацій