Send Lette
Насильницькі зникнення

Журналістку Вікторію Рощину, яка померла в російському полоні, тримали в одному з найжорстокіших ізоляторів Росії

Про СІЗО № 2 у Таганрозі колишні полонені розповідають як про тюрму з найжорстокішими тортурами. Саме тут утримували журналістку Вікторію Рощину, про смерть якої стало відомо вчора, 10 жовтня.   

Журналістку Вікторію Рощину росіяни затримували двічі. Вперше у Бердянську в березні 2022 року. В той період вона написала низку репортажів для українських медіа про життя на окупованих територіях. За 10 днів після затримання журналістку відпустили, змусивши записати відеозвернення про те, що в її телефоні знайшли фотографії з військовою технікою РФ і що претензій до російських військових вона не має. 

Згодом Рощина виїхала на підконтрольну Україні територію, але в липні 2023-го знову повернулась в окупацію. Про те, що журналістка зникла, широкому загалу стало відомо лише в жовтні. Тоді Міжнародний фонд підтримки жінок повідомив, що Вікторія Рощина зникла 3 серпня 2023 року. Ймовірно, її затримали у Донецькій або Запорізькій області. Мета її поїздки в окупацію достеменно невідома, але, скоріш за все, вона пов’язана з журналістською діяльністю. 

Вікторія Рощина, українська журналістка. Фото: Украинская правда

Тільки 22 квітня цього року батько Вікторії Володимир Рощин отримав листа від Міноборони РФ, у якому офіційно повідомили про затримання журналістки.

Як повідомила на своїй Facebook-сторінці Тетяна Катриченко, виконавча директорка Медійної ініціативи за права людини, Вікторію Рощину утримували як мінімум у двох тюрмах: виправній колонії №77 у Бердянську та СІЗО №2 у Таганрозі. “Обидва місця з перших місяців повномасштабного вторгнення росіяни використовують для утримання як українських військових, так і цивільних, зокрема, жінок”, – зазначила Катриченко. 

Правозахисниця додає: “Вікторію утримували у Таганрозі принаймні з травня до вересня 2024 року. У камері-одиночці. Напередодні обміну 13 вересня 2024 року Рощину та ще мінімум одну жінку з Мелітополя вивезли з Таганрогу”.

У виправній колонії № 77 у Бердянську також тримували греко-католицьких священників Івана Левицького та Богдана Гелету, яких повернули в Україну під час обміну 25 червня 2024 року. МІПЛ відомо, що у цьому місці утримання до бранців застосовують електрострум. 

А от СІЗО № 2 в Ростовській області, що розташоване у Таганрозі, серед колишніх полонених вважається одним із найжорстокіших ізоляторів у Росії. Саме сюди з квітня 2022 року почали етапувати захисників Маріуполя.

За спогадами звільнених військовополонених, охорона ізолятора в Таганрозі використовує три основні засоби для тортур — гумовий кийок, дерев’яний молоток та електрошокери. Полонених б’ють під час прийомки, щоденних обшуків і допитів. На допитах бранців змушують зізнатися у злочинах, які вони не вчиняли. 

СІЗО №2, місто Таганрог, вул. Леніна, 175

“Зі мною у камері сидів чоловік. Його щодня водили на допити. Абхази сказали, що битимуть, поки він не підпише зізнання. Топили його у воді, кидали ганчірку на обличчя і заливали водою. В результаті він все підписав”, — говорить один зі звільнених військових, ім’я якого ми не називаємо з міркувань безпеки.

“Ми весь час чули крики — десь когось завжди били. Бувало, що постійні крики чутно по 15 — 20 хвилин, потім людина стояти не могла, її закидали в камеру майже без свідомості”, — розповідає інший колишній полонений. 

У вересні 2022 року в слідчому ізоляторі, як свідчать бранці, змінилося керівництво. Причина — дві смерті військополонених. 

Після цього дехто зазначає, що умови покращилися. Утім катувати бранців не припинили, з’явилася лише одна відмінність — під час екзекуції присутній медик: коли полоненому стає зле, він дає йому пігулку.

За даними Міноборони РФ, Рощина померла 19 вересня 2024 року. Причини та обставини поки невідомі. Смерть української журналістки підтвердили і в Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими. Відомо, що раніше вона оголосила голодування через нелюдське поводження.

У коментарі “Суспільному” представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов розповів, що Рощина була у списках на обмін. “Її повернення було погоджене і остання інформація, яка відома, її етапували до “Лефортово” з метою підготовки повернення додому”, — сказав Юсов.

Колишня полонена “ДНР”, волонтерка та громадська діячка Людмила Гусейнова на своїй сторінці у Facebook повідомила, що тіло журналістки мають повернути в Україну під час наступного обміну тілами.

Медійна ініціатива за права людини висловлює щирі співчуття родині Вікторії Рощиної. Вона зробила неоціненний внесок у висвітлення злочинів Російської Федерації на окупованих територіях України. Вікторія співпрацювала з багатьма українськими медіа та є лауреаткою премії “За мужність у журналістиці”.  

Нагадаємо, що в російському полоні наразі утримуються понад 30 українських медійників. 

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Насильницькі зникнення
Мешканка Мелітополя, яку разом з чоловіком викрали окупанти, померла в російському ув’язненні

Мелітополь — одне з тих українських міст, яке Росія захопила в перші ж дні повномасштабного вторгнення. Росіяни відразу почали вдиратися до будинків, викрадати цивільних, залякувати їх і придушувати спротив окупантам. Серед тих, кого забрали, подружжя Тетяни й Олега Плачкових.

4 Жовтня 2024

Насильницькі зникнення
На Луганщині сільська староста, яку катували росіяни, втекла з окупації

Через те, що патріотка і не хотіла співпрацювати з росіянами, Галина Глобчаста, староста сіл Макіївки та Греківки Красноріченської селищної територіальної громади Луганської області, стала мішенню для окупантів. Вони її викрали і катували у стінах макіївської школи, де жінка пропрацювала багато років.

27 Вересня 2024

Насильницькі зникнення
Росіяни засудили на 10,5 років вʼязниці Ірину Горобцову із Херсона. Її звинуватили у шпигунстві

Херсон російські військові захопили у перші дні повномасштабного вторгнення в Україну. Тоді роботу призупинили школи, підприємства і продуктові магазини: складно було навіть хліба купити. Містом їздили окупанти і викрадали цивільних, вдираючись у їхні помешкання. Чимало з них досі перебуває в російському полоні. Серед них — Ірина Горобцова, співробітниця IT-компанії.

20 Вересня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Розголошення держтаємниці від командира, воєнні злочини та справа Дудіна: 72 справи щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

11 Жовтня 2024

Війна і правосуддя
У Молдові затримали кремлівського ідеолога війни проти України

У Молдові затримали Дмитра Чистіліна, якого називають ідеологом збройної агресії Росії проти України. В Україні він очолював громадські організації, які мімікрували під міжнародні інститути й просували проросійські інтереси. Чистілін виїхав із України задовго до повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році.

8 Жовтня 2024

Адвокація
Катування і переслідування українців Росією треба розслідувати як злочини проти людяності — правозахисники

МІПЛ, Zmina та ОМСТ презентували у Варшаві масштабне дослідження злочинів Росії на окупованих територіях України. Мова йде про катування і переслідування українців за політичними та ідеологічними ознаками. Під час дискусії також говорили про медико-правове документування тортур, своїми напрацюваннями тут поділилася PHR.

8 Жовтня 2024

Більше публікацій