Send Lette

«Звільнити тих, хто опинився у фільтраційних таборах»: посли країн ОБСЄ відреагували на дослідження МІПЛ

Делегації ОБСЄ зібралися на позачергову конференцію у Відні, присвячену «фільтраційним заходам» на окупованих росіянами територіях України. Її ініціювали місії України, США та ЄС в ОБСЄ для того, щоб команда Медійної ініціативи за права людини представила дослідження явища так званої фільтрації. Крім того, МІПЛ запросила свідків і жертв фільтраційних таборів поділитися своїми свідченнями під час заходу.

Журналісти МІПЛ встановили, що для фільтрації росіяни організували 18 місць в окупації. Це приміщення міських адміністрацій, правоохоронних органів та колоній. Про це йдеться в аналітичному дослідженні Медійної ініціативи за прав людини, яке також вийшло англійською мовою. Росіяни ввели так звані фільтраційні заходи після захоплення територій України. Фільтрацію мають пройти усі мешканці окупованих територій починаючи з 14 років. За свідченнями очевидців процедура має три етапи.

Карта місць, де росіяни проводять так звані фільтраційні заходи. Скріншот дослідження МІПЛ

Перший етап фільтрації відбувається на блокпостах. Там перевіряють машини, документи, телефони, а людей оглядають. Для фільтрації людей затримують не тільки на блокпостах. Також на окупованих територіях росіяни влаштовують обшуки квартир людей, на яких попередньо вказали колаборанти. У Старобільску під таку перевірку потрапив Юрій Березовський. Він каже, що колаборанти фотографували обличчя людей на мітингах і далі передавали окупаційній владі.

Юрій Березовський. Фото МІПЛ

«Я знав, що до мене прийдуть. Це сталося на початку квітня. До мене підійшли два чоловіки. Вони зайшли до мене у квартиру. Питали, чи є зброя. Далі мене відвезли у райвідділок. Там читали всі мої переписки, військовий у відділку сидів і гортав переписки близько двох годин. Він побачив фото, що я був на виборах, і сказав: “як ти міг туди піти, у вас же була нацистська влада”», – розповів деталі затримання та перевірки Березовський на конференції.

На другому етапі фільтрації росіяни вирішують, чи затримувати людину, чи відпустити. Цей етап довелося пройти 17-річній Марії Вдовиченко разом з батьками, коли вони евакуювалися з блокадного Маріуполя. Марія каже, іншого шляху, окрім пройти фільтрацію, щоб виїхати на підконтрольну Україні територію, не було.

Марія Вдовиченко розповідала свою історію по відеозв’язку. Фото МІПЛ

«При спробі евакуації нас зупинили на блокпості денеерівці. Під дулами автоматів нас направили невідомою дорогою. Ми їхали в очікуванні розстрілів та знущань. Далі нас відправили у Мангуш і насильно утримували. Це декілька діб очікування на холоді, без їжі та можливості сходити в туалет. Люди у цей момент були під пильним поглядом військових “ДНР” у машині. Вийти з машини було неможливо, за це знищували. Журналісти знімали наші машини без дозволу», – сказала Марія під час конференції.

За словами Марії, її батька допитували впродовж 40 хвилин.

«Вони тикали у нього автоматом, – продовжили Марія, – ставили провокативні питання, спеціально вигукували “Слава Україні”, щоб він признав себе нацистом чи фашистом. Але він терпів. Його змушували роздягатися, щоб перевірити на наявність патріотичних татуювань». Після пережитого батько втратив зір, а його стан сильно погіршився.

Якщо ж після такої перевірки у військових РФ залишаються сумніви у ставленні людей до окупаційної влади, вони відправляли затриманих на третій етап фільтрації – у СІЗО та колонії. У кількох таких місцях у Донецькій області тримали волонтера з Дніпра Ігоря Талалая. Його затримали на блокпості між Мангушем та Маріуполем, коли він евакуював людей.

Ігор Талалай

«Я не зміг залишатися осторонь і поїхав їх евакуювати. За це мене покарали росіяни. На блокпості вони побачили у мене в телефоні українську розкладку і цього було достатньо, щоб мене затримали. Мене вивели у гараж, застосовували фізичну силу. Це були декілька людей з автоматами, які погрожують розправою. Далі вони кинули мене в яму, я був там кілька годин», – говорить Ігор. Після цього його відправили на фільтрацію у СІЗО та колонії, яка тривала три місяці.

«У Донецьку працівникам “відділу по боротьбі з організованою злочинністю” здалося дивним, що людина з Дніпра поїхала так далеко, щоб рятувати людей. Вони били мене прикладами автоматів. Вони били за те, що я не знав відповідь на питання, які вони ставили. Я лежав на підлозі і від болю хотів сховатися під ліжко. Перший тиждень нас не годували та не давали води. Пізніше дали лише невеликий шматок хліба».

Не всі люди проходять фільтрацію. Деякі зникають, і їх місце знаходження не вдається встановити. Так досі невідомо, де тримають волонтера Сергія Табачука, якого затримали під час евакуації людей у Запорізькій області. МІПЛ запросила на конференцію його брата В’ячеслава Воливача та маму Ольгу розповісти про зниклого.

Фото зниклого Сергія Табачука показали на конференції ОБСЄ. Його історію розповідали його брат та мати. Фото МІПЛ

«Сергій не був воєнним. Він був творчою людиною, – сказав про брата В’ячеслав. – Він завжди волонтерив, допомагав в онкоцентрах, діти його любили. Коли почалося вторгнення ми займалися волонтерством. Ми допомагали на вокзалах біженцям, чим могли. Я сподіваюся, що ви почуєте той біль та безпорадність, які ми відчуваємо зараз».

Історії постраждалих від фільтраційних заходів росіян почули 30 послів країн-учасниць ОБСЄ. Посли пообіцяли сприяти розслідуванню воєнних злочинів військових РФ.

Посли країн-учасниць ОБСЄ. Фото МІПЛ

Посол Чехії: «Це шокуючі історії, які розбивають серце. Складно повірити, що у 21 столітті в Європі таке відбувається. Ми робимо тут усе, щоб документувати такі злочини. Ми розраховуємо, що винні будуть покарані. Наші уряди роблять усе, щоб допомагати Україні у цій боротьбі проти агресії Росії».

Посол США: «Ми розуміємо, що ви стали мішенями, бо ви українці. Ваша українськість – це те, що Росія намагається викорінити. Ми продовжимо говорити про це. Ми не переключимо свою увагу на щось інше. Ми не втомимось. І ми будемо добиватися відповідальності усім причетним до цього».

Посол України: «Ми будемо сприяти звільненню тих, хто опинився у фільтраційних таборах».

Реакції послів Чехії, Канади, США та Франції на почуте. Ілюстрація МІПЛ

Нагадаємо, 27 червня Делегації України та США в ОБСЄ проводили позачерговий захід щодо насильницьких зникнень, куди запрошували команду МІПЛ.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *