Send Lette
Адвокація

В ООН фіксують ієрархію в системі російських служб, які катують українців: чому це важливо 

Міжнародна незалежна комісія ООН з розслідування порушень в Україні оприлюднила черговий звіт, у якому містяться важливі висновки щодо злочинів Росії в Україні. Частина з них ґрунтується на фактах, про які заявляє МІПЛ, ОМСТ і ZMINA.

У документі, зокрема, зафіксовано нові випадки катувань цивільних і військовополонених, а також вперше вказано на ієрархічний характер служб, залучених до катувань, розуміння ними підпорядкування та відчуття безкарності. Ось кілька найважливіших пунктів із нового звіту:

  • Комісія виявила схожі методи тортур у різних місцях ув’язнення. Ці елементи разом підтверджують, що російська влада систематично застосовувала тортури.
  • Зібрані докази свідчать про практики, які потребують організації та розподілу обов’язків за участю різних інституцій.
  • Проаналізована інформація свідчить про ієрархічний характер служб, залучених до вчинення катувань, розуміння ними підпорядкування та переважаюче почуття безкарності.
  • Це частини поточних розслідувань Комісії, які дозволяють встановити чи були катування вчинені в межах певної політики, щоб визначити, як наслідок, чи можуть вони становити злочин проти людяності.

На зафіксованих Комісією ймовірних міжнародних злочинах МІПЛ спільно з партнерами зі Всесвітньої організації проти тортур (OMCT) та Центру прав людини ZMINA акцентували увагу у двох поданнях до Міжнародної незалежної комісії ООН. Одне з них стосувалося тортур, а друге — переслідування цивільних (фільтрація, насильницькі зникнення, свавільні затримання і катування). Також ми підготували два подання до Спецдоповідачки ООН з питань катувань щодо тортур цивільних і військовополонених в колонії в Оленівці. 

За словами Марії Квіцінської, експертки OMCT, те, що в новому звіті комісія ООН чітко фіксує ієрархію і підпорядкованість російських служб, залучених до катувань, вказує на спланованість і системність політики РФ. У майбутньому це знадобиться для доведення злочину проти людяності.

Такої ж думки дотримується Ольга Решетилова, голова Медійної ініціативи за права людини. Вона наголошує, що спочатку МІПЛ окремо розслідувала свавільні затримання, діяльність фільтраційних таборів і місць утримання і катування. Але згодом дійшла висновку, що всі ці окремі злочини є частиною єдиної державної політики РФ із переслідування нелояльних до російських військ мешканців окупованих територій України.

“Це має ознаки злочину проти людяності, адже його системність очевидна, — переконана Решетилова. — Організувати систематичні захоплення, вивезення, утримання і катування в тюрмах тисяч людей неможливо без відома найвищого військово-політичного керівництва Росії”.

Експерти Міжнародної комісії ООН підкреслюють, що представлені у новому звіті факти — це “частина поточних розслідувань Комісії, які дозволяють встановити, чи вчинялися катування в межах певної політики РФ”. Під час презентації звіту голова Комісії Ерік Мьосе зазначив, що розслідувачі збирають дані про системність такої політики, зокрема щодо катувань. Якщо все вдасться, то ці міжнародні злочини можна буде кваліфікувати як злочин проти людяності. Зазначимо, що за такий вид злочину до відповідальності на міжнародному рівні притягують не лише безпосередніх виконавців, а й організаторів цих злочинів, у тому числі найвище військово-політичне керівництво, у нашому випадку Росії.

МІПЛ вважає, що мандат Комісії необхідно продовжити, адже її розслідування і оцінки важко переоцінити для доведення міжнародних злочинів, які під час збройної агресії проти України вчиняє РФ.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Адвокація
Родинам зниклих безвісти важлива інформація, а не репарації, — Катриченко в Гаазі

Зниклі безвісти — це не лише жертви бойових дій або руйнувань, це тисячі українців, які перебувають у російській неволі. Про це заявила Тетяна Катриченко, голова Медійної ініціативи за права людини, під час експертної дискусії в Гаазі “Шляхи до репарацій за зниклих безвісти в Україні: правові та інституційні рішення”. Захід організовано Міжнародною комісією з питань зниклих безвісти та Реєстром збитків для України.

3 Квітня 2025

Адвокація
У Будапешті відкрилася виставка про українських цивільних, незаконно утримуваних Росією

У столиці Угорщини відкрилася виставка “Цивільні в неволі: Історії незаконних затримань”, організована Медійною ініціативою за права людини (МІПЛ) у партнерстві з Державним самоврядуванням українців в Угорщині (ДСУУ). Вона присвячена одній з маловідомих гуманітарних проблем російської війни проти України — насильницьким зникненням та незаконному утриманню в тюрьмах РФ українських цивільних з окупованих територій. 

28 Березня 2025

Адвокація
Британський музикант випустив трек, основою якого стала історія полону Максима Буткевича

Call Me Maks (“Називай мене Макс”) — це перший реліз рамках кампанії The Stronger We Become, спрямованої на звільнення тисяч українських військовополонених та цивільних, які перебувають у російській неволі.

28 Березня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Один вирок на тисячу злочинів Росії: українське правосуддя не встигає за реальністю

За три роки повномасштабного вторгнення Росії в Україну українські правоохоронці зафіксували понад 150 тисяч воєнних злочинів. Їх вчиняли всюди, куди приходила російська армія. Така кількість наштовхує на думку, що це частина загального умислу та політики Росії, які спрямовані на знищення України. Проте з роботи національної судової системи цього не видно.

3 Квітня 2025

Адвокація
Родинам зниклих безвісти важлива інформація, а не репарації, — Катриченко в Гаазі

Зниклі безвісти — це не лише жертви бойових дій або руйнувань, це тисячі українців, які перебувають у російській неволі. Про це заявила Тетяна Катриченко, голова Медійної ініціативи за права людини, під час експертної дискусії в Гаазі “Шляхи до репарацій за зниклих безвісти в Україні: правові та інституційні рішення”. Захід організовано Міжнародною комісією з питань зниклих безвісти та Реєстром збитків для України.

3 Квітня 2025

Насильницькі зникнення
Понад 80% викрадених українців зазнали насильства в російському утриманні — дослідження МІПЛ і Zmina

Медійна ініціатива за права людини і Центр прав людини Zmina проаналізували свідчення 93 цивільних українців, яких росіяни затримали під час окупації територій України, але згодом звільнили.

3 Квітня 2025

Більше публікацій