Send Lette
Адвокація

“Міжнародне право недієве, коли одна зі сторін не дотримується правил”, — Ольга Решетилова в Осло

Ольга Решетилова, голова Медійної ініціативи за права людини, взяла участь в одній із дискусійних панелей конференції Норвезького Гельсінського комітету, яка відбулася в Осло. Разом із Лене Ваттеланд, керівницею Центру документації та притягнення до відповідальності НГК, вони обговорили проблему притягнення до відповідальності винних у воєнних злочинах Росії. 

Тему розглянули на прикладі справи Дениса Куликовського, колишнього коменданта донецької тюрми-катівні “Ізоляція”, якого в січні цього року засудили до 15 років позбавлення волі. Під час розгляду справи люди, яким вдалося звільнитися з ув’язнення, розповідали, що Куликовський особисто брав участь у тортурах і віддавав накази катувати. 

За словами Ольги Решетилової, це один із небагатьох успішних кейсів притягнення винних у воєнних злочинах до відповідальності, де потерпілі відносно задоволені результатом. “Тривале правосуддя, на жаль, сприяє втраті мотивації потерпілих і їхньому розчаруванню в судовому процесі”, — зазначила вона.

У цьому контексті Решетилова розповіла присутнім про аналітичне дослідження правового становища, досвіду і мотивації потерпілих брати участь у справах щодо воєнних злочинів, яке нещодавно підготувала МІПЛ. З ним можна ознайомитися тут. 

Під час дискусії голова МІПЛ подякувала Норвегії та норвезькому уряду, які взяли на себе лідерство у питанні звільнення цивільних заручників РФ. Вона зазначила, що практику переслідування українців на окупованих територіях Росія запровадила ще у 2014 році. В Криму та частинах Донецької і Луганської областей, які окуповані вже понад 10 років, викрадення тривають увесь цей час. Цю практику росіяни реалізують і на новоокупованих територіях. Під час відступу вони забирають в’язнів із собою, етапуючи їх все далі і далі в РФ.    

Ольга Решетилова пропонує створити в Осло центр зі звільнення цивільних українців, яких незаконно утримує Росія. Вона зазначила, що для цього є всі можливості:

“По-перше, Норвегія разом із Канадою взяли на себе лідерство у питанні звільнення цивільних людей, захоплених Росією. По-друге, можна використовувати задокументовані дані в I-DOC. По-третє, в Осло є досвідчена команда Норвезького Гельсінського комітету. По-четверте, українські громадські організації можуть підтримувати цей центр і розробляти для норвезького та інших урядів стратегії звільнення цивільних”. 

Голова МІПЛ також підкреслила, що політика Російської Федерації з переслідування цивільних потребує глибшого вивчення: “Це не просто порушення міжнародного права, це демонстрація того, наскільки міжнародне право недієве, коли одна зі сторін не дотримується правил і ніхто не може вплинути на те, щоб зупинити її злочини. Це небезпека для всіх країн, які рано чи пізно ризикують опинитися під загрозою вторгнення чи збройного конфлікту”.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Адвокація
Верховна Рада ухвалила закон про виплату 15 мільйонів гривень родинам загиблих в полоні військових

Верховна Рада у другому читанні підтримала законопроєкт №13168, який гарантує одноразову виплату у розмірі 15 млн грн родинам військовослужбовців, загиблих у полоні — незалежно від причини смерті. Для набрання чинності закон має підписати президент України.

16 Липня 2025

Адвокація
Україна має підтримати поправки про гармонізацію юрисдикції МКС щодо злочину агресії – заява правозахисників

Ми, представники організацій громадянського суспільства, об’єднань постраждалих, науковці та експерти, вважаємо, що Україна має допомогти подолати безкарність, через яку стала можлива російська агресія, як для нашої держави, так і для суспільств по всьому світу.

4 Липня 2025

Адвокація
Підтримка родин полонених і фіксація наслідків катувань. У Києві міркують про підтримку постраждалих від дій РФ

26 червня у світі відзначають Міжнародний день на підтримку жертв катувань. За ініціативи Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими у Києві в цей день відбулась панельна дискусія, участь у якій взяли спільноти родин військовополонених, громадські організації та представники держорганів.

26 Червня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Військовополонені
В Україні почали ховати військовополонених, які загинули в авіатрощі літака ІЛ-76 над Бєлгородом 

У Львові попрощалися з дванадцятьма українськими захисниками. Всі вони воювали у складі 24-ї окремої механізованої бригади, виконували бойові завдання і потрапили у російській полон, з якого не повернулися додому живими.

25 Липня 2025

Війна і правосуддя
Сапера з “ДНР” взяли в полон і судять за державну зраду — нові судові анонси від МІПЛ

МІПЛ продовжує відбирати найцікавіші справи серед тисяч щотижневих слухань щодо міжнародних злочинів і злочинів проти основ національної безпеки. Останнього тижня липня публікуємо анонси та деталі 58 справ у різних регіонах країни. За посиланнями і в доданих файлах — таблиця з усіма справами.

25 Липня 2025

Війна і правосуддя
40 країн ОБСЄ ініціюють незалежне розслідування жорстокого поводження Росії з українськими військовополоненими

Для розслідування катувань та інших злочинів, які росіяни та їхні проксі вчиняють щодо українських військовополонених, мають задіяти Московський механізм ОБСЄ. 

25 Липня 2025

Більше публікацій