Send Lette
Адвокація

Переслідування цивільних українців Росією може бути злочином проти людяності — в ОБСЄ розкрили нові факти

В ОБСЄ презентували звіт про порушення міжнародного гуманітарного права, воєнні злочини та злочини проти людяності, пов’язані зі свавільним позбавленням волі цивільних українців Російською Федерацією. Звіт підготовлений місією експертів ОБСЄ в рамках Московського механізму, запуск якого Медійна ініціатива за права людини адвокатувала понад півтора року. Під час підготовки документу МІПЛ тісно співпрацювала з експертами місії, задокументовані нами факти про злочини Росії стали частиною звіту.

У ньому, зокрема, підкреслено, що свавільні затримання українців російською владою тривають з моменту анексії АР Крим у 2014 році та встановлення на території ОРДЛО підконтрольних РФ квазіутворень “ЛДНР”. У 2022-му Росія розширила цю практику на новоокуповані території України.

Автори звіту підкреслюють, що Росія незаконно затримала тисячі українських цивільних громадян, відрізавши їх від зовнішнього світу, у тому числі від спілкування з рідними. Дуже часто цивільні бранці зазнають тортур та інших знущань, у тому числі сексуального насильства. Також російська влада не забезпечує свавільно затриманих цивільних українців доступом до адвокатів і позбавляє їх права на справедливий суд.

“Накинули мішок на голову й повезли”. Як росіяни викрали та за що “судять” експоліцейського Олексія Кириченка із Запорізької області

Великий розділ звіту присвячений задокументованим фактам позасудих вбивств цивільних українців, яких Росія утримує у місцях несвободи. Експерти переконані, що це “серйозне порушення Міжнародного права прав людини і Міжнародного гуманітарного права і може становити воєнний злочин і злочин проти людяності”.

Підкреслено також, що практика затримання цивільних українців Росією є системною, свавільною, незаконною. Вона стала масовою і “має ознаки систематичного, послідовного, цілеспрямованого характеру дій, спрямованих спеціально на українських цивільних громадян”. Все це, зазначають члени місії, може становити воєнні злочини або злочини проти людяності.

Як зазначає Місія США при ОБСЄ, під час презентації звіту країнам-учасницям організації йшлося про те, що свавільні затримання не є поодинокими випадками, вони не обмежені кількома цивільними особами і за це не відповідають якісь окремі російські солдати. Натомість є обґрунтовані припущення, що свавільні затримання, переміщення, депортація, нелюдське поводження, катування і позасудові вбивства українських цивільних осіб Росією є її невід’ємною частиною стратегії війни. Одним із підтверджень цьому є те, що російська влада найперше полює на місцевих чиновників, учителів, правозахисників і журналістів. Тобто на авторитетних лідерів українських громад. Прибираючи їх, Росія вселяє страх у решту населення, усуває громадських активістів, які говорять правду, змушуючи решту мовчати.

«Був незручним»: мера Голої Пристані Олександра Бабича вісім місяців утримують в СІЗО Крима

Окрім закритого представлення звіту державам-учасницям ОБСЄ, розроблені його авторами рекомендації обговорили публічно. Захід відбувся у штаб-квартирі ОБСЄ в Гофбурзі у Відні. Долучитися до дискусії запросили і дві українські організації — МІПЛ і Крим SOS. Любов Смачило розповіла про роботу, яку щоденно виконують документатори та аналітики МІПЛ, аби зафіксувати злочини Росії. Водночас вона підкреслила, що міжнародна спільнота має бути готовою, що оприлюднення звіту — це не вирішення означених у ньому проблеми, це радше початок довгого шляху звільнення людей із місць незаконного утримання і подальшого притягнення винних до відповідальності.

Автори звіту погодилися з цим твердження, зауваживши, що шлях дійсно буде складним, адже Росія не відповідає на жодні запити і не реагує на зауваження і засудження її дій з боку міжнародної спільноти. Експерти також подякували українським громадським організаціям, які професійсно документують вчинені представниками РФ злочини і брали активну участь у наданні доказів та інформації для підготовки звіту. На спеціальну пошту, створену для цілей цього звіту, надійшло більше 80 листів із інформацією про злочини РФ проти цивільних українців, це значно більше, ніж під час написання попередніх звітів.

Зниклі в окупації: мапа місць, де Росія утримує українців

Нагадаємо, це вже четвертий звіт, підготовлений у рамках процедури Московського механізму. Перші два стосувалися загальної ситуації в Україні, третій — депортації дітей, і цей четвертий — цивільних.

Повний текст звіту читайте тут.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Адвокація
38 тисяч зниклих українців: як знайти та ідентифікувати людей

Понад пів сотні дипломатів взяли участь у спеціальному заході ОБСЄ, де Медійна ініціатива за права людини вперше з початку війни Росії проти України порушила проблему зниклих безвісти українців. Крім МІПЛ і делегацій країн-учасниць ОБСЄ, в дискусії взяли участь рідні зниклих безвісти, Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими та Міжнародна комісія з питань зниклих безвісти.

16 Травня 2024

Адвокація
МІПЛ представила в ОБСЄ результати аналітики про права і мотивацію потерпілих від воєнних злочинів

Медійна ініціатива за права людини продовжує адвокаційний візит в ОБСЄ у рамках Supplementary Human Dimension Meetings. Аналітикиня Любов Смачило і керівниця відділу моніторингу судів у справах щодо війни Оксана Расулова взяли участь у заході “Виклики становлення правосуддя в Україні для потерпілих від воєнних злочинів і їхня мотивація на національному рівні", організований МІПЛ.

24 Квітня 2024

Адвокація
У Брюсселі показали фільм “20 днів у Маріуполі”: після цього МІПЛ взяла участь у дискусії

У столиці Бельгії показали десять фільмів цьогорічного міжнародного чеського фестивалю “Один світ” — найбільшої правозахисної події документального кіно у світі, організованої People in Need. Переглянули й оскароносну стрічку “20 днів у Маріуполі” українського режисера Мстислава Чернова. Серед глядачів була Любов Смачило, аналітикиня МІПЛ.

23 Квітня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
СБУ, чат-боти і TikTok: 53 справи щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

17 Травня 2024

Війна і правосуддя
Дві справи про захоплення цивільних на Чернігівщині: аналіз роботи адвокатів

Під окупацією Росії села Іванівка та Слобода Чернігівської області були з 5 по 30 березня 2022 року. Там в один день сталося два випадки, справи про які наразі слухає Чернігівський районний суд. Слідство встановило, що в Слободі російські військові Петро Базаров та Євгеній Басов затримали цивільного Віталія Карпенка, схопили його на вулиці, забрали телефон і в магазині били і погрожували вбити. А в Іванівці двоє інших росіян, Микола Будаєв і Файзибек Нематов, напали на подружжя Яцюків — Наталію та Олександра. Військові обшукали їхнє обійстя, погрожували вбивством, тримали жінку в підвалі. Цих чотирьох військових обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Справу Будаєва та Нематова суд слухає з травня, а Басова та Базарова — з листопада 2023 року. Обидві — заочно.

16 Травня 2024

Війна і правосуддя
Закликаємо Верховну Раду не приймати законопроєкт № 7033-д, який обмежує доступ до судових рішень

2 травня 2024 року Комітет з питань правової політики Верховної Ради України повторно розглянув та рекомендував проєкт закону № 7033-д до голосування у парламенті. Цей законопроєкт обмежує доступ до інформації та рішень судового реєстру, які становлять значний суспільний інтерес і є важливими для реалізації функцій громадського контролю за діяльністю органів правопорядку.

16 Травня 2024

Більше публікацій