Send Lette
Квазіправова система

“Накинули мішок на голову й повезли”. Як росіяни викрали та за що “судять” експоліцейського Олексія Кириченка із Запорізької області

Михайлівка — селище неподалік Запоріжжя. Росіяни окупували його в перші ж дні повномасштабного вторгнення в Україну. Як і в інших захоплених населених пунктах, вони почали незаконно обшукувати оселі і викрадати цивільних: декого згодом повертали додому, а дехто й досі перебуває в заручниках у росіян.

Серед тих, кого викрали — Олексій Кириченко. До повномасштабної війни він працював поліцейським у Михайлівці. Коли ж селище окупували, відмовився співпрацювати з росіянами. Згодом його звільнили з українських правоохоронних органів.

Убивство гауляйтера Михайлівки

23 серпня 2023 року окупанти прийшли до Олексія, обшукали помешкання, забрали його український паспорт, а самого чоловіка викрали.

— Вивели у тому, у чому був, накинувши мішок на голову. І повезли, — переповідає слова очевидців Людмила Кириченко, сестра Олексія.

Пізніше росіяни приїхали додому до чоловіка знову, але вже без нього. Забрали флешку та коробку з-під телефона. Про долю Кириченка рідні нічого не знали упродовж кількох місяців. У грудні матір іншого цивільного заручника розповіла, що Олексія збираються незаконно судити за нібито вбивство самопроголошеного голови Михайлівки Івана Сушка. До повномасштабної війни Сушко працював тамадою на весіллях і новорічних святах. Також, за інформацією руху “ЧЕСНО”, балотувався до Михайлівської селищної ради від “Опозиційного блоку” й “ОПЗЖ”, але його не обрали.

Самопроголошений голова Михайлівки Іван Сушко, якого підірвали 24 серпня 2022 року. Фото: соцмережі

24 серпня 2022 року автівку Сушка підірвали, він загинув, а в грудні 2023-го Олексія Кириченка та ще чотирьох цивільних заручників із Михайлівки росіяни “судили” за це. Звинувачення сформулювали так: “скоєння теракту за попередньою змовою”. Людмила Кириченко наголошує, що її брат ніколи близько не спілкувався з іншими “фігурантами провадження”.

У день так званого судового засідання Олексій зміг побачитись і поспілкуватися з батьком і тіткою. Рідні помітили, що чоловік дуже схуд, а на його зап’ястях видніються синці від кайданків. Він повідомив, що росіяни наказали тюремникам причепурити його й інших заручників із Михайлівки, адже на “суд” мали приїхати посадовці з Москви.

Із Приазовського — до Сімферополя: де РФ утримує Олексія Кириченка

Людмила Кириченко розповідає, що з 1 грудня 2023 року росіяни, ймовірно, утримували її брата у Приазовському Запорізької області. Спершу так званий адвокат розповідав, що Олексій сидить в гарних умовах, але де саме, не розповів. За кілька днів він написав, що Кириченко дивно поводиться, спеціально скинувся з двоярусного ліжка і розбив так голову, тому його повезуть у Криму на психіатричну експертизу. Від середини грудня й до 19 березня росіяни незаконно утримували Олексія в СІЗО № 2 Сімферополя, а тоді повернули до Приазовська. Із січня 2024-го Кириченки надсилають Олексієві передачі та листи. Однак, каже Людмила, її брат отримує не всі листи від родини, адже вже кілька разів запитував одне й те саме.

Викрадений в Запорізькій області Олексій Кириченко. Фото: сімейний архів

У січні над Олексієм Кириченком знову був “суд”, який проводили в Сімферополі без адвоката. На засіданні йому вкотре продовжили термін тримання під вартою. Проте деталей родина Кириченків не знає. Відомо лише, що в росіян відсутні прямі докази причетності Олексія до ліквідації Івана Сушка. Також окупанти планують перевезти Кириченка до Ростова. За словами батька, син перебуває в дуже важкому фізичному й емоційному стані.

Нині родина Кириченка шукає для нього гарного адвоката, але захисники не хочуть братися за цю справу через її резонансність і статтю, яку росіяни незаконно висувають “обвинуваченим”. Також рідні Олексія співпрацюють з українськими та міжнародними правоохоронними органами і правозахисними організаціями, щоб якомога швидше домогтися звільнення чоловіка.

Марина Кулініч, журналістка МІПЛ

Цей матеріал підготовлено за підтримки Міністерства закордонних справ Нідерландів

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Квазіправова система
Росіяни засудили до 6,5 років вʼязниці херсонського залізничника Олександра Керекешу

Керівника Херсонської дистанції колії № 15 Одеської залізниці звинуватили у диверсії. Перший рік він проведе у вʼязниці, решту 5,5 — у колонії суворого режиму. 

4 Липня 2024

Війна і правосуддя
Засуджені за вбивство “Мотороли”: що відомо про українців, яких Росія звинуватила у підриві командира батальйону проросійських сепаратистів

Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону виніс вирок чотирьом українцям, яких звинувачують у замаху на так званого главу “ДНР” Олександра Захарченка та вбивстві командира батальйону проросійських сепаратистів Арсена Павлова, відомого за позивним “Моторола”.

19 Червня 2024

Квазіправова система
Тероризм і спроба підпалити людину: що росіяни інкримінують Костянтину Зіновкіну з Мелітополя та де його утримують

Мелітополь росіяни окупували в перші дні повномасштабного вторгнення. Відразу ж захопили адмінбудівлі, почали викрадати місцевих жителів. Не оминули вони й Костянтина Зіновкіна, який залишився в Мелітополі, аби доглядати маму і бабусю.

12 Лютого 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Військовополонені
З Росії повернули тіло морпіха з 501 батальйону: чоловіка закатували в полоні

Іван Макаров не єдиний морський піхотинець із 501 батальйону, тіло якого повернули з російського полону. МІПЛ відомо про ще трьох убитих у полоні військових із цього батальйону. Усіх їх утримували у виправній колонії № 1 міста Донське Тульської області. З отриманих нами свідчень відомо, що до них системно застосовували тортури, кілька днів підряд не дозволяли спати, змушували виконувати виснажливі фізичні вправи та відмовляли у їжі. Ймовірно, Макаров також міг бути у Донському.

4 Грудня 2024

Правозахисницю і волонтерку Олену Бєлячкову нагородили медаллю “Честь. Слава. Держава”

Олену Бєлячкову, координаторку родин зниклих безвісти і полонених Медійної ініціативи за права людини та волонтерку з 10-річним стажем, нагородили медаллю Київського міського голови “Честь. Слава. Держава” за мужність, патріотизм та високу громадянську позицію. 

29 Листопада 2024

Війна і правосуддя
Telegram-канал про ТЦК на замовлення росіян, власник “Мотор Січ” і продаж посади для благодійного фонду “ЛНР”: 77 справ щодо війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує стежити за найрезонанснішими справами війни, які розглядають українські суди. Мова йде про воєнні злочини, колабораціонізм, державну зраду, несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ та глорифікацію Росії.

29 Листопада 2024

Більше публікацій