Send Lette
Насильницькі зникнення

З початку березня на окупованих територіях України затримали і засудили щонайменше 21 людину

Щонайменше семеро осіб із окупованих територій затримали і ще 14 засудили через політичні мотиви впродовж поточного місяця. Це випливає з повідомлень контрольованих із Москви місцевих видань. Четверо засуджених — військовополонені, яких росіяни, за їхнім твердженням, захопили в Курській області. Решта — цивільні.

Найбільше затриманих було в Криму, де продовжує діяти Телеграм-канал колаборанта Олександра Таліпова. Він спеціалізується на публікації доносів проти місцевих жителів, які виказують симпатії до України. Робить це у соціальних мережах чи приватних розмовах. Канал публікує особисті дані і фотографії “винних”, а також відео, на яких вони просять вибачення за свої вчинки.

Після вбивства в Одесі 14 березня активіста Дем’яна Ганула Таліпов неправдиво стверджував, що Ганул мав державну охорону, нібито після того, як “у відповідь на його погрози мені і моїй сім’ї” Таліпов опублікував його особисті дані “і пообіцяв зустріч із Фаріон і Бандерою”.

Більшість затриманих з початку цього місяця — Анну Федотову з Алушти, Ірину Кірєєву з Симферополя, Сергія Плужникова з Ялти і неназваного чоловіка з Макіївки — затримали за пости у соціальних мережах. Ще двох — неназваного 29-річного чоловіка з Керчі і неназвану 21-річну чи 22-річну дівчину з Херсонщини — за нібито передачу інформації українським спецслужбам. 40-річного чоловіка з Токмака затримали за нібито намір вчинити диверсію на залізниці у Запорізькій області.

Захоплених, як стверджували росіяни, у Курській області Миколу Тяжкороба, Олександра Плаксивого, Сергія Погромського і Володимира Одноочко засудили в Москві. Також росіяни і місцеві колаборанти повідомили про низку заочних процесів над військовослужбовцями, переважно іноземними добровольцями.

Засуджені в Москві Сергій Погромський, Олександр Плаксивий, Володимир Одноочко, Микола Тяжкороб

Кримінальне переслідування дозволяє росіянам подавати підозрюваних у міжнародний розшук. Так, наприклад, за їхнім поданням у серпні 2024-го двох добровольців із Колумбії арештували у Венесуелі, коли ті транзитом поверталися додому. Александра Анте і Хосе Арона Медіну передали російським слідчим оранам.

Як повідомляла МІПЛ, на окупованій Луганщині за нібито передачу інформації ВСУ цього місяця засудили двох колишніх українських посадовиць, Анастасію Байову і Наталію Джус.

Також у так званій луганській республіці засудили молоду жінку зі Старобельського району, яка нібито “здійснила щонайменше десять переказів” на карти учасників “Правого сектора” й “Азова”.

Ім’я жінки не названо, але документаторка МІПЛ Лідія Тараш змогла ідентифікувати її за опублікованою фотографією як 28-річну Катерину Коровіну. Російське незалежне видання “Медіазона” повідомило, що Коровіну, яка відкрито висловлювала проукраїнські настрої і відмовлялася приймати російське громадянство, засудили ще в середині лютого, але повідомлення про це з’явилися лише на початку березня.

За суджена на проукраїнську позицію Катерина Коровіна

Ще двох жінок засудили на Донеччині і Запоріжжі. Неназвана 35-річна працівниця місцевого “міністерства надзвичайних ситуацій” нібито передала СБУ інформацію про дислокацію підрозділу “міністерства” в Маріуполі. 56-річна Наталія Шульга нібито заклала вибуховий пристрій під електроопору в Енергодарі за завданням СБУ. Також, як повідомляла МІПЛ, у Ростові-на-Дону засудили колишню поліціянтку з Маріуполя, 29-річну Альону Голтвенко. 

Наталія Шульга, звинувачена у співпраці з СБУ, за ґратами

На Херсонщині засудили двох чоловіків. Обидвоє нібито передавали інформацію українським спецслужбам. Ім’я одного чоловіка, 1981 року народження, у повідомленнях місцевих медіа не вказане. Другий — це 23-річний Олег Ращупкін. У лютому на Херсонщині засудили його сестру Олену Даниленко, через яку хлопець нібито передавав інформацію про розташування російських військ і техніки.

Затриманий Олег Ращупкін

Засудили також двох неназваних кримчан. Один із них нібито готував теракт — підрив житлового будинку — у Севастополі за завданням ГУР. Інший, 46-річний мешаанець Ялти, нібито брав участь у замаху на зрадника України, колишнього депутата Верховної Ради Олега Царьова. Чоловік отримав найбільш суворий вирок із усіх, кого засудили в березні: 24 років ув’язнення.

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст необов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.

Авторка: Юлія Абібок, журналістка МІПЛ

1 Коментар
  • Такі публікації відлякують людей від співробітництва із спецслужбами України.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Насильницькі зникнення
За останній місяць Росія затримала щонайменше 15 і засудила 39 цивільних українців

Приниження і переслідування вірних Україні мешканців окупованих територій — це щоденна практика, яка має різні форми, але одну мету: залякати, придушити будь-який, навіть символічний, опір окупації. За два останні тижні квітня росіяни затримали щонайменше шість мешканців окупованих через політичні мотиви територій і засудили — 20. Всього за квітень затримали щонайменше 15 і засудили щонайменше 39 цивільних українців.

8 Травня 2025

Насильницькі зникнення
Росія утримує щонайменше 2246 цивільних українців, мінімум 286 із них отримали незаконні вироки

Медійна ініціатива за права людини ідентифікувала щонайменше 2246 цивільних українців, яких Росія викрала в окупації та незаконно утримує в своїх тюрмах. Серед них 321 українець, який був затриманий ще до початку повномасштабного вторгнення і утримується в російській неволі вже 6 — 8 років. 

30 Квітня 2025

Насильницькі зникнення
Били, душили, погрожували розстрілом: у Голій Пристані окупанти катували працівника мерії

Іван Мошенський працював у мерії Голої Пристані. Уже в перші дні великої війни російські війська окупували місто, однак міська рада продовжувала працювати. Все змінилося, коли окупанти призначили на посаду мера свого гауляйтера. Після чоло колеги Мошенського почали залишати місто. Чоловік розумів, що йому теж непогано було б виїхати, але власного транспорту для цього не мав. А за кілька місяців, у свято української Незалежності, росіяни викрали його.

27 Квітня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
За останній місяць Росія затримала щонайменше 15 і засудила 39 цивільних українців

Приниження і переслідування вірних Україні мешканців окупованих територій — це щоденна практика, яка має різні форми, але одну мету: залякати, придушити будь-який, навіть символічний, опір окупації. За два останні тижні квітня росіяни затримали щонайменше шість мешканців окупованих через політичні мотиви територій і засудили — 20. Всього за квітень затримали щонайменше 15 і засудили щонайменше 39 цивільних українців.

8 Травня 2025

Адвокація
Українські правозахисники пропонують ОБСЄ нову тактику звільнення викрадених Росією цивільних українців

Катування, ізоляція, вбивства і морок російських тюрем. У Відні українські правозахисники розповіли світові про долю тисяч цивільних, які стали заручниками окупаційного режиму. У центрі уваги — історії незаконно затриманих журналістів, мерів, активістів і нові пропозиції, як їх звільнити.

7 Травня 2025

Військовополонені
Родини загиблих у російському полоні військових мають отримувати 15 мільйонів гривень

Уповноважена президента з питань захисту прав військовослужбовців Ольга Решетилова вважає, що родини загиблих у полоні мають отримувати таку ж допомогу, як і родини військових, що загинули на полі бою. Для врегулювання цього питання у Верховній Раді зареєстрували відповідний законопроєкт. Розповідаємо, чому він важливий.

5 Травня 2025

Більше публікацій