У Мілані родичі зниклих в окупації українців розповіли про викрадення росіянами: чому це важливо
6-го жовтня у Мілані відбувся захід «Відкриті рани російсько-української війни». Обговорення присвятили висвітленню злочинів, жертвами яких стали українці. Особливий фокус: насильницькі зникнення, позасудові страти, катування та злочини проти військовополонених. Захід організували члени Коаліції «Україна. П’ята ранку» – Центр прав людини ZMINA та Медійна ініціатива за права людини (МІПЛ).
«О 5 ранку 24 лютого мільйони родин прокинулась від вибухів російських ракет. Почалося повномасштабне вторгнення РФ в Україну. Але війна для України триває не восьмий місяць, а вісім років. За цей час Росія вчинила тисячі воєнних злочинів. Їх весь час документують громадські організації. 24 лютого чотири десятки найпотужніших об’єдналися у Коаліцію “Україна. П’ята ранку”», – сказала під час зустрічі Тетяна Катриченко, координаторка МІПЛ.
Вона також зазначила, які закономірності і тенденції є характерними для російської окупації, наголошуючи на протиправному затриманні цивільних осіб: безпідставно або за проукраїнську позицію. Були презентовані результати документування злочинів російської федерації, яке проводить Коаліція.
«Важливо, коли про злочини говорять не лише правозахисники, а й жертви та свідки», – зазначила Тетяна Катриченко.
Сина Олени Бузінової 24-річного Микиту викрали російські солдати 24 березня у селі Михайла Коцюбинське Чернігівської області.
«Нас з сином затримали разом. Росіяни перевірили телефон Микити. Побачили там фото місце, де, як вони сказали, була робота російська техніка. Назвали його навідником. Забрали. Я чула постріли за будинком. Я написала, не знала, чи він живий. Після Микита зник», – розповіла Олена.
Родина Бузинових не може відшукати сина після деокупації Чернігівської області наприкінці березня 2022 року.
«У перші години вторгнення була окупована й Херсонську область. Окупанти почали масово викладати активістів, журналістів, блогерів, волонтерів задля придушення проукраїнського інформаційного опору. Сьогодні Зміна зарекомендувала понад двісті випадків насильницьких зникнень. Частину з цих людей звільнено, але доля багатьох також залишається невідомою. Правозахисники роблять все можливе аби відшукати та повернути їх додому», – наголосила Наталія Охотнікова, дослідниця Центру прав людини ZMINA.
Так невідомою залишається доля журналіста, письменника з Нової Каховки Сергія Цигіпи. Його дружина Олена розповіла, як сталося викрадення. Вона знає, що Сергія катували, перевозили з підвалу у підвал, а нині ймовірно утримують в окупованому Криму.
«Для України дуже важливо, аби такі страшні історії від першої особи чули у Європі, зокрема, в Італії, де російська пропаганда діє достатньо ефективно. Бо Росія сподівається, що вона може залишитися з Україною сам на сам, що Європа швидко втомиться від війни. А завдяки обізнаності може формуватися тиск на РФ з метою звільнення громадян України, яких РФ утримує як на окупованих українських територіях, так і у російських тюрмах», – додала Катриченко.
За приблизний підрахунками правозахисників з 24 лютого РФ затримали та утримує близько 9 тисяч громадян України – цивільних та військових.
Захід відбувся в Мілані у приміщенні найбільшої виставки українського сучасного мистецтва 2022 року «Italia X Ucraina Terra Libera». Такі обговорення є важливим інструментом для покращення розуміння звірської природи російської агресії та її загрози не тільки для України, але й для всього світу. Для притягнення злочинців до відповідальності і забезпечення правосуддя для жертв агресії необхідні міжнародне партнерство, підтримка та кооперація, і ознайомлення міжнародної спільноти із тим, що відбувається в Україні є важливим кроком на цьому шляху.