Send Lette
Квазіправова система

“Накинули мішок на голову й повезли”. Як росіяни викрали та за що “судять” експоліцейського Олексія Кириченка із Запорізької області

Михайлівка — селище неподалік Запоріжжя. Росіяни окупували його в перші ж дні повномасштабного вторгнення в Україну. Як і в інших захоплених населених пунктах, вони почали незаконно обшукувати оселі і викрадати цивільних: декого згодом повертали додому, а дехто й досі перебуває в заручниках у росіян.

Серед тих, кого викрали — Олексій Кириченко. До повномасштабної війни він працював поліцейським у Михайлівці. Коли ж селище окупували, відмовився співпрацювати з росіянами. Згодом його звільнили з українських правоохоронних органів.

Убивство гауляйтера Михайлівки

23 серпня 2023 року окупанти прийшли до Олексія, обшукали помешкання, забрали його український паспорт, а самого чоловіка викрали.

— Вивели у тому, у чому був, накинувши мішок на голову. І повезли, — переповідає слова очевидців Людмила Кириченко, сестра Олексія.

Пізніше росіяни приїхали додому до чоловіка знову, але вже без нього. Забрали флешку та коробку з-під телефона. Про долю Кириченка рідні нічого не знали упродовж кількох місяців. У грудні матір іншого цивільного заручника розповіла, що Олексія збираються незаконно судити за нібито вбивство самопроголошеного голови Михайлівки Івана Сушка. До повномасштабної війни Сушко працював тамадою на весіллях і новорічних святах. Також, за інформацією руху “ЧЕСНО”, балотувався до Михайлівської селищної ради від “Опозиційного блоку” й “ОПЗЖ”, але його не обрали.

Самопроголошений голова Михайлівки Іван Сушко, якого підірвали 24 серпня 2022 року. Фото: соцмережі

24 серпня 2022 року автівку Сушка підірвали, він загинув, а в грудні 2023-го Олексія Кириченка та ще чотирьох цивільних заручників із Михайлівки росіяни “судили” за це. Звинувачення сформулювали так: “скоєння теракту за попередньою змовою”. Людмила Кириченко наголошує, що її брат ніколи близько не спілкувався з іншими “фігурантами провадження”.

У день так званого судового засідання Олексій зміг побачитись і поспілкуватися з батьком і тіткою. Рідні помітили, що чоловік дуже схуд, а на його зап’ястях видніються синці від кайданків. Він повідомив, що росіяни наказали тюремникам причепурити його й інших заручників із Михайлівки, адже на “суд” мали приїхати посадовці з Москви.

Із Приазовського — до Сімферополя: де РФ утримує Олексія Кириченка

Людмила Кириченко розповідає, що з 1 грудня 2023 року росіяни, ймовірно, утримували її брата у Приазовському Запорізької області. Спершу так званий адвокат розповідав, що Олексій сидить в гарних умовах, але де саме, не розповів. За кілька днів він написав, що Кириченко дивно поводиться, спеціально скинувся з двоярусного ліжка і розбив так голову, тому його повезуть у Криму на психіатричну експертизу. Від середини грудня й до 19 березня росіяни незаконно утримували Олексія в СІЗО № 2 Сімферополя, а тоді повернули до Приазовська. Із січня 2024-го Кириченки надсилають Олексієві передачі та листи. Однак, каже Людмила, її брат отримує не всі листи від родини, адже вже кілька разів запитував одне й те саме.

Викрадений в Запорізькій області Олексій Кириченко. Фото: сімейний архів

У січні над Олексієм Кириченком знову був “суд”, який проводили в Сімферополі без адвоката. На засіданні йому вкотре продовжили термін тримання під вартою. Проте деталей родина Кириченків не знає. Відомо лише, що в росіян відсутні прямі докази причетності Олексія до ліквідації Івана Сушка. Також окупанти планують перевезти Кириченка до Ростова. За словами батька, син перебуває в дуже важкому фізичному й емоційному стані.

Нині родина Кириченка шукає для нього гарного адвоката, але захисники не хочуть братися за цю справу через її резонансність і статтю, яку росіяни незаконно висувають “обвинуваченим”. Також рідні Олексія співпрацюють з українськими та міжнародними правоохоронними органами і правозахисними організаціями, щоб якомога швидше домогтися звільнення чоловіка.

Марина Кулініч, журналістка МІПЛ

Цей матеріал підготовлено за підтримки Міністерства закордонних справ Нідерландів

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Квазіправова система
Росіяни засудили до 6,5 років вʼязниці херсонського залізничника Олександра Керекешу

Керівника Херсонської дистанції колії № 15 Одеської залізниці звинуватили у диверсії. Перший рік він проведе у вʼязниці, решту 5,5 — у колонії суворого режиму. 

4 Липня 2024

Війна і правосуддя
Засуджені за вбивство “Мотороли”: що відомо про українців, яких Росія звинуватила у підриві командира батальйону проросійських сепаратистів

Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону виніс вирок чотирьом українцям, яких звинувачують у замаху на так званого главу “ДНР” Олександра Захарченка та вбивстві командира батальйону проросійських сепаратистів Арсена Павлова, відомого за позивним “Моторола”.

19 Червня 2024

Квазіправова система
Тероризм і спроба підпалити людину: що росіяни інкримінують Костянтину Зіновкіну з Мелітополя та де його утримують

Мелітополь росіяни окупували в перші дні повномасштабного вторгнення. Відразу ж захопили адмінбудівлі, почали викрадати місцевих жителів. Не оминули вони й Костянтина Зіновкіна, який залишився в Мелітополі, аби доглядати маму і бабусю.

12 Лютого 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
Замість обміну — етап. Цивільних полонених із окупованої Луганщини почали вивозити в Росію

“Все йде дуже тяжко, але я тримаюся, духом не падаю. Всіх обіймаю, вірю, що побачимося. Як казав Шопенгауер 300 років тому, все станеться так чи інакше”, — писав рідним луганчанин Олександр Борисов у першому листі після етапу. 24 грудня 2024 року. Росія, Якутськ. Борисов — один із кількох десятків цивільних, яких захопили на окупованій частині Луганської області до повномасштабного російського вторгнення в Україну і тримають в ув’язненні до сих пір. З кінця 2024 року їх почали етапувати в Росію. Олександр став одним із перших етапованих.

20 Лютого 2025

Війна і правосуддя
Російський військовий катував поліціянтів на Харківщині — суд постановив слухати справу в закритому режимі

Обвинувачений — 33-річний військовий Олександр Кулешов, уродженець Ставропольського краю РФ. За даними речника СБУ Владислава Абдули, Кулешов брав участь в окупації Куп'янщини й причетний щонайменше до двох викрадень поліціянтів у березні 2022 року. Йому інкримінують вчинення воєнного злочину за ч. 1 ст. 438 КК України.

19 Лютого 2025

Адвокація
Перемовини про Україну без України: заява українських правозахисників щодо перемовин між США і Росією

Домовленості між США і Росією щодо України не мають нічого спільного зі сталим миром та міжнародною безпекою, створюючи додаткові безпекові, економічні й інші загрози для держав, які їх підтримають.

19 Лютого 2025

Більше публікацій