Квазіправова система

Порушення Женевських конвенцій РФ до 24 лютого: затримання мешканця Донецька В’ячеслава Шаболди

До 24 лютого у Донецьку також затримували цивільних, звинувачували їх у диверсіях та шпигунстві на користь України. Деякі з них перебувають у слідчих ізоляторах понад три роки, без так званого суду. Один із них – В’ячеслав Шаболда. Його викрали з робочого місця в Донецьку 24 червня 2019 року співробітники так званого “міністерства державної безпеки” терористичної організації “ДНР”.

Спочатку рідним про затримання Шаболди не повідомили. Лише пізніше дружина змогла дізнатися, що до В’ячеслава застосували так званий “адміністративний арешт” терміном до 30 діб без оголошення підозри. Під час першого місяця, як говорить дружина Шаболда Ірина Момот, чоловіка почали катувати, погрожували розправою над дітьми. На той час В’ячеслав разом із дружиною виховували двох малолітніх дітей – дворічного сина та тримісячну доньку. Сімʼя чоловіка на момент його затримання і дотепер перебувають на підконтрольній Україні території.

Перші чотири місяці до В’ячеслава Шаболди не допускали адвоката, а рідним відмовляли повідомити про місце утримання.

За словами Момот, з 1 листопада 2019 року і дотепер В’ячеслав Шаболда перебуває в СІЗО Донецька. Весь цей час кореспонденція з чоловіком перебуваэ під забороною, раз на місяць через адвоката дозволяють передати передачі – харчі, ліки. Коли Ірина просила докласти до передачі фотографію дітей, яка зі зворотньої сторони мала підпис: “Любимо! Чекаємо”, фото повертали зі словами: “Кореспонденція не дозволена”.

Зараз уся комунікація з затриманим відбувається лише через адвоката. За його словами, Вʼячеслав Шаболда скаржиться, що після початку повномасштабного вторгнення Росії умови утримання в СІЗО Донецька значно погіршились. У камері перебуває 28 людей, місця дуже мало, тому вʼязні змушені спати по черзі.

12 вересня 2022 року відбулося перше судове засідання у “справі” В’ячеслава Шаболди. Проте адвокат не з’явився, тому засідання перенесли. Розгляд “справи” по суті почався лише 21 вересня, коли від часу затримання спливло понад три роки. Загалом, як зазначають ув’язнені, псевдосуди терористичної організації “ДНР” тільки тепер почали розглядати справи цивільних і військовослужбовців, яких затримали в 2019 році.

На першому засіданні Вʼячеславу Шаболді надали слово. Він розказав, як його катували, як вибивали зізнання. Однак на ці свідчення жодної реакції з боку “судді” чи “прокуратури” не було.

Після того, як 23−27 вересня на окупованих українських територіях Росія імітувала проведення “псевдореферендумів” щодо їх входження до складу РФ, так звані місцеві “судді” взяли паузу і поїхали на місяць до Російської Федерації для акредитації.

Ірина сподівається, що незабаром В’ячеслав вийде з ув’язнення. Декількох цивільних, яких затримали за тією ж статтею, що і її чоловіка (“шпіонаж”, ст. 321 окупаційного кримінального кодексу, окупанти відпустили під час обміну полоненими.

“Загалом ця справа демонструє серйозні порушення законів і звичаїв війни. Вона є свідченням вчинення воєнного злочину. Женевська конвенція І від 1949 року визначає основні правила поводження з цивільним населенням під час війни. За нормами Міжнародного гуманітарного права незаконне позбавлення цивільних осіб свободи заборонено”, – говорить Андрій Яковлєв, адвокат АО “Амбрела” і аналітик МІПЛ.

Він наголошує на тому, що закони і звичаї війни зобовʼязують у короткий строк звільнити затриманих осіб, щойно обставини, які виправдовують арешт, стали недійсними (див. частину 3 статті 2 Додаткового протоколу (Протоколу І) до женевських конвенцій. 

“У тих випадках, коли окупаційна сторона затримала цивільну особу та пред’явила їй обвинувачення кримінального характеру, як це мало місце з В’ячеславом Шаболдою, то такій особі має бути забезпечено право на судове оскарження арешту та право на перегляд підстав затримання. Тобто цивільна особа повинна мати базові гарантії справедливого суду, що дотримується загальновизнаних принципів судочинства, позбавлення яких є грубим порушенням Міжнародного гуманітарного права”, – додає Яковлєв.

Таким чином створена Російською Федерацією окупаційна адміністрація Донецька незаконно, в порушення норм Міжнародного гуманітарного права позбавила В’ячеслава Шаболду свободи і права на справедливий суд, що є серйозним (грубим) порушенням Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року та становить воєнний злочин.

Проєкт «Квазіправова система на окупованому Донбасі: боротьба з безкарністю правовими та адвокатськими інструментами» (“The quasi legal system in the occupied Donbas: combating impunity by legal and advocacy tools”) реалізується Медійною ініціативою за права людини за фінансової підтримки Посольства Королівства Нідерландів У Києві.

 

The project “The quasi legal system in the occupied Donbas: combating impunity by legal and advocacy tools” is implemented by the Media Initiative for Human Rights with the financial support of the Embassy of the Kingdom of the Netherlands in Kyiv.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Квазіправова система
Території зла. Як діє квазіправова система на окупованих РФ територіях

22 грудня Медійна ініціатива за права людини презентувала аналітичний звіт «Квазіправова система на окупованих територіях: впровадження та […]

23 Грудня 2022

Квазіправова система
Затримана за активність у соцмережах, звільнена без “вироку” суду

Понад три роки в окупованому Донецьку в ув’язненні провела волонтерка з Новоазовська Людмила Гусейнова. Її вдалося звільнити […]

9 Грудня 2022

Квазіправова система
Затримання після псевдореферендума: на Херсонщині викрадають за відмову голосувати

Зникають не тільки ті, хто не захотів голосувати під час «референдумів», організованих на окупованих Росією територіях Донецької, Луганської, Запорізької і Херсонської областей, а й ті, хто чинив спротив його проведенню. Цивільних утримують у полоні або депортують.

21 Жовтня 2022

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Інші воєнні злочини
Етнічні шведи, німці та бойки Зміївки: від радянських репресій до російської окупації

Була субота, 30 квітня. Того дня Микола Курівчак, староста села Зміївка, що на Херсонщині, збирався їхати до […]

7 Лютого 2023

Інші воєнні злочини
Херсон — Лефортово: росіяни вивезли цивільних заручників до московського СІЗО

Цивільних заручників із Херсона перемістили в СІЗО Лефортово у Москві. Їх утримання там не підтверджено Міжнародним комітетом Червоного Хреста, правозахисники не мають можливості перевірити їх стан та умови утримання.

3 Лютого 2023

Війна і правосуддя
МІПЛ і герої розслідувань організації на заході ОБСЄ у Відні: про злочини росіян на Херсонщині та механізми вирішення гуманітарних питань

Делегації ОБСЄ від України, ЄС та США спільно з Медійною ініціативою за права людини 1 лютого провели захід у Відні, присвячений воєнним злочинам РФ під час окупації Херсонщини. На заході виступили мешканці регіону, які постраждали від дій російських окупантів

2 Лютого 2023

Більше публікацій