Send Lette
Квазіправова система

Росіяни засудили до 6,5 років вʼязниці херсонського залізничника Олександра Керекешу

Керівника Херсонської дистанції колії № 15 Одеської залізниці звинуватили у диверсії. Перший рік він проведе у вʼязниці, решту 5,5 — у колонії суворого режиму. 

Близькі згадують, що на початку повномасштабного вторгнення Олександр Керекеша фактично жив на роботі. Як начальник він відповідав за залізничну колію на Херсонщині. Коли ж росіяни окупували обласний центр, розпустив підлеглих по домах.

— У нього квартира на краю міста, то ми з чоловіком і сином переїхали туди. Там було безпечніше, — згадує Вікторія, невістка Керекеши. — Жили вчотирьох. До тих пір, поки люди не стали покидати місто. Тоді вирішили, що теж виїжджатимемо. Олександра з собою теж кликали, але він категорично відмовився. Проти був, щоб і ми виїжджали, сподівався, що все от-от закінчиться. Зрештою ми поїхали до Одеси, а він лишився у своїй квартирі. 

Олександр Керекеша з родиною. Фото: сімейний архів

Викрали Олександра Керекешу 13 вересня 2022 року. Це сталося на очах у сусідів. Близькі згадують, що в липні деякі працівники дистанції колії почали співпрацювати з російською владою.

— Спочатку викрали начальника відділу кадрів, потім забрали водія, а 13 вересня прийшли по батька. Він був удома. Окупанти зламали замки, — переповідає невістка слова свідків.

За її інформацією, росіяни вигнали свекра на вулицю і, застосовуючи фізичну силу, посадили в машину. Чоловіка повезли у невідомому напрямку. За годину окупанти повернулися. Їх цікавив особистий автомобіль і речі власника квартири.

— З хати винесли все, навіть, вудочки, — розповідає Вікторія.

Херсонський ІТТ

Родичі, які залишились у Херсоні, почали шукати Керекешу. Знайшли в ізоляторі тимчасового тримання на вул. Теплоенергетиків, 3. Черговий заявив, що причини затримання не коментує, для цього порадив звернутися в окупаційну військову комендатуру. Там відповіли, що на Олександра Керекешу надійшло багато доносів. 

— Швидше за все, їх написали працівники, які перейшли працювати на бік росіян. У заявах вказувалося, що начальник під дулом автомату змушував робітників працювати на українську владу, — говорить Вікторія.

Камера у Херсонському ІТТ, де, ймовірно, могли катувати людей, 14 листопада 2022 року. Фото: Суспільне

В ізоляторі тимчасового тримання Олександр Керекеша був до 20 жовтня. Весь цей час двічі на тиждень рідні носили йому передачі. Згодом окупанти, тікаючи з правого берега Херсонщини на лівий, забрали Керекешу з собою. Близькі шукали його в Голій Пристані, Новій Каховці, Чаплинці. Зрештою знайшли в Каланчаку.

Каланчак — Чонгар

У квітні 2023 року близькі отримали лист від Олександра. Його передали хлопці, які були з чоловіком в одній камері і яких росіяни відпустили.

— Він написав, що дуже сумує за нами, що йому дуже важко, але він тримається. Написав: “Я все витримаю, адже після того, що пережив, не маю права не вижити. Головне — це свобода”. З того моменту час від часу у нас з’являлися якісь новини про батька, — розповідає подробиці Вікторія.

В ізоляторі Каланчака Олександра Керекешу тримали до серпня 2023 року. Та в один із днів, коли рідні передавали йому передачу, черговий відповів, що Олександра вивезли. Куди — близьким не повідомили. За два дні зʼясувалося, що чоловіка утримують у Чонгарі.

17 серпня 2023 року в російських пабліках з’явилося відео, у якому окупанти стверджували, що Олександра Керекешу тільки-но затримано на лівому березі Херсонщини у закинутому будинку. Рідні переконані, що це відео — постановочне:

— Окупанти показали затримання Олександра після того, як рік протримали його у полоні. Але це фейковий сюжет, — каже невістка Вікторія. — У російських новинах вийшла новина, що затримали залізничника, який перешкоджав постачанню зброї. Його звинуватили у шпигунстві, за що батькові загрожувало 20 років позбавлення волі.

Сюжет про затримання Олександра Керекеші

Восени 2023 року від Керекеши надійшов лист. Він написав знайомому. Зазначав, що йому важко і що з ним почала працювати ФСБ. До цього, поки майже рік сидів у Каланчаку, ефесбешники не втручалися. Однак із можливих причин — брак доказів, через що весь цей час росіяни ніяк не могли порушити проти Керекеши справу. Принаймні на цьому наполягають ті, хто сидів із Олександром в одній камері.

Вирок

Останній на сьогодні лист від чоловіка надійшов наприкінці травня цього року. Він адресований колезі, колишньому працівнику залізниці, одному з тих, хто в окупації свідчив проти Олександра Керекеши. 

— Можливо, цьому працівнику чи його родині погрожували і він вимушено розповів росіянам усе, що відбувалося в перші дні повномасштабного вторгнення, — міркує Вікторія.

У листі Олександр Керекеша, якому 63 роки, пише, що не тримає зла на колегу і просить його передати ліки та речі. З російських пабліків рідні дізналися, що Керекешу засудили до 6,5 років увʼязнення, що для його віку — надто великий термін.

Близькі Олександра звернулися по допомогу до адвокатки на окупованій території. Та виставила рахунок 50 тисяч рублів, але жодних гарантій, що зможе бачитися з підзахисним, не дала. Через це рідні відмовилися від її послуг.

— На початку червня ми звернулися з запитом до Червоного Хреста. Відповіді досі не отримали. Здоров’я батька значно погіршилося і треба зробити все, аби негайного його звільнити, — наголошує невістка Вікторія.

Нагадаємо, що на початок 2024 року в російському полоні перебували мінімум 922 жителі Херсонщини. Такі цифри наводить Олександр Прокудін, голова Херсонської ОВА.

Цей матеріал підготовлено за підтримки Міністерства закордонних справ Нідерландів.

Оксана Гунько, журналістка МІПЛ

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Війна і правосуддя
Засуджені за вбивство “Мотороли”: що відомо про українців, яких Росія звинуватила у підриві командира батальйону проросійських сепаратистів

Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону виніс вирок чотирьом українцям, яких звинувачують у замаху на так званого главу “ДНР” Олександра Захарченка та вбивстві командира батальйону проросійських сепаратистів Арсена Павлова, відомого за позивним “Моторола”.

19 Червня 2024

Квазіправова система
“Накинули мішок на голову й повезли”. Як росіяни викрали та за що “судять” експоліцейського Олексія Кириченка із Запорізької області

Михайлівка — селище неподалік Запоріжжя. Росіяни окупували його в перші ж дні повномасштабного вторгнення в Україну. Як і в інших захоплених населених пунктах, вони почали незаконно обшукувати оселі і викрадати цивільних: декого згодом повертали додому, а дехто й досі перебуває в заручниках у росіян.

21 Березня 2024

Квазіправова система
Тероризм і спроба підпалити людину: що росіяни інкримінують Костянтину Зіновкіну з Мелітополя та де його утримують

Мелітополь росіяни окупували в перші дні повномасштабного вторгнення. Відразу ж захопили адмінбудівлі, почали викрадати місцевих жителів. Не оминули вони й Костянтина Зіновкіна, який залишився в Мелітополі, аби доглядати маму і бабусю.

12 Лютого 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
Вісім років в полоні: в Україну припинили повертати бранців “донецької республіки”

Масові незаконні затримання цивільних громадян України на окупованих територіях – не нова практика для росіян. Близько півсотні українців залишаються за ґратами російських тюрем починаючи з 2017 року. І це тільки ті, хто був затриманий у так званій ДНР.

21 Січня 2025

Війна і правосуддя
Ірпінський суд півтора року не виносить вирок росіянину, якого звинувачують у розстрілі батька й сина в Бучі

Олександра Кашина обвинувачують у розстрілі цивільних чоловіка та підлітка — Руслана та Юрія Нечипоренків. У Бучу Кашин потрапив як окупант у складі 2-ї оперативної роти управління Федеральної служби військ нацгвардії РФ по Ярославській області. Ірпінський міськсуд розглядає цю справу заочно за статтею 438 КК України.

20 Січня 2025

Майже 4000 звернень за 20 днів роботи: військова омбудсменка назвала найбільші проблеми в українському війську

За 20 днів на посаді Уповноваженої Президента України з питань захисту прав військовослужбовців та членів їхніх сімей до Ольги Решетилової, яка була призначена на цю посаду 30 грудня 2024 року, надійшло 3876 звернень. Вони стосуються різних питань, зокрема проходження військово-лікарських комісій, переміщення між підрозділами, непоновлення після самовільного залишення частини, комунікації родин зниклих безвісти і військовополонених з військовими частинами тощо.

19 Січня 2025

Більше публікацій