Send Lette
Без категорії

Свідчення під катуваннями: як у Таганрозі вибивають зізнання у тероризмі

“Я не згоден із рішенням суду, оскаржуватиму, вважаю себе невинною людиною, яку притягнули до кримінальної відповідальності. Я — солдат, виконував накази держави Україна. Ні про що не жалкую, ні в чому не каюсь”. Таку позицію вже після оголошення вироку про 20 років тюрми український солдат Олександр Максимчук озвучив “Медіазоні”, російському інтернет-виданню, яке пише про суди в РФ.

Заява Максимчука — чи не перший випадок, коли засуджений в Росії український військовополонений наважується публічно говорити про незгоду з обвинуваченням і боротися за себе. Ба більше, перебуваючи під вартою, він публічно розповідає про катування в полоні.

Весна у Маріуполі

“Ні про що не хвилюйся, все буде добре”, — повторював 30-річний Олександр Максимчук своїй дружині Наталії напередодні повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Молода жінка дуже хвилювалася, проте виїжджати з Маріуполя категорично відмовлялась.

“А потім Сашу викликали на службу. Він поцілував нас із сином, сказав, що не знає, коли повернеться”, — згадує дружина.

Бої за Маріуполь почались у перший же день російського вторгнення, місто швидко опинилися в оточенні. Наталія разом із дворічною дитиною та родиною сестри перебували разом.

“Їжі вже майже не було, на вулиці холодно. Готували на вогнищі у дворі. Потім у наш двір прилетіла ракета, будинок пошкодило, загинули люди, які готували біля вогнища, — розповідає Наталя. — Ми з сестрою спустилися у підвал. Там були три доби. Мій син плакав, він був на грудному вигодовуванні, але для того, аби з’явилося молоко, я мала пити щось тепле, а теплого не було. Люди у підвалі нервували, кричали на мене, що не можу заспокоїти дитину, казали, що самі її заспокоють. Це страшно. Ми весь час боялися, що по нас прийдуть росіяни. Врятувала мама. Вона прийшла у Маріуполь із села. Шукала по підвалах. Одного дня зайшла на наш поріг, запитала, чи є тут дівчата з маленькою дитиною. Я так кричала: “Мамо!”, не могла дихати”.

Виїзд із Маріуполя був заблокований, дороги заміновані, але жінки таки змогли вийти з міста. “Я одразу почала шукати чоловіка, новин про нього не було. Пізніше Саша зателефонував із чужого телефона. Наполягав, щоб ми їхали з окупації. Я не хотіла, — продовжує дружина азовця. — Думала, раптом він прийде”.

Зрештою вона поїхала в Запоріжжя. Дорога була складною, найбільше хвилювалась через фільтрацію: напередодні окупанти вже приходили до будинку.

Полон і “барак 200”

У день виходу з “Азовсталі” Олександр Максимчук знову зателефонував дружині. Сказав, що живий, їх виводитимуть у полон. Завод армієць залишив 20 травня, виходив останнім разом із командирами “Азову”.

“Я думала, наша влада має план, як повернути з полону усіх захисників Маріуполя. Думала, що це план порятунку, бо заяви були дуже гучні. Вся Україна думала, що скоро азовці будуть на вільній території”, — резумує Наталія.

Згодом Олександр зателефонував із полону. Де саме перебуває, не сказав, але Наталія швидко здогадалась, що азовців відвезли у Волноваську колонію № 120, більш відомої як Оленівська. Утримували їх у загальному бараку, а 27 липня 2022 року Максимчука разом із ще 192 азовцями перевели в окремий ангар на промисловій території колонії. У ньому в ніч із 28 на 29 липня стався вибух, загинуло понад 50 полонених. Максимчук отримав важке поранення голови, його відвезли у лікарню.

“Прокидаюсь зранку — новини: у колонії стався вибух, ймовірно, загинули азовці. І відео з трьома хлопцями. В одному я впізнала Сашу. Він лежить на закривавленому простирадлі. У нього запитують: “Як тобі екстракшн?” — “Поки не дуже”, — відповів”, — говорить дружина Олександра Максимчука.

Олександр Максимчук у лікарні Донецьку після важкого поранення в Оленівській колонії, де сталися вибухи. Фото: скриншот із Telegram

Що відбувалося далі, Наталія не знала, зв’язку з чоловіком не було. За непідтвердженою інформацією, після лікарні його перевели у СІЗО № 2 Таганрога в Ростовській області. 

Навесні 2024-го Олександру дозволили написати листа рідним. У ньому він повідомив, що сидить у СІЗО № 1 Ростова-на-Дону, триває слідство, буде суд, провину визнавати не хоче, розуміє, що отримає великий строк. “Стоятиму з гордо піднятою головою. Вони не мають права мене судити”, — цитує дружина слова чоловіка.

Процес у Південному окружному військовому суді розпочався влітку. Прокуратура звинуватила Олександра Максимчука, як й інших азовців, у тероризмі. Відбулося лише одне судове засідання, на ньому Олександр заявив, що не згоден із обвинуваченням. Він також відмовився від призначеного Росією адвоката.

У жовтні Олександра повернули у Таганрог. На той момент правозахисники вже знали: у цьому місці військовополонених катують із особливою жорстокістю, аби ті визнавали причетність до злочинів, яких не вчиняли.

Катівня Таганрог

Дванадцятого грудня 2024 року “Медіазона” оприлюднила аудіофайл із заявою Максимчука. У ній він розповідає про те, що відбувається в СІЗО № 2 Таганрога:

“Коли я був у Таганрозі, то спеціально голодував. Пам’ятаю, з історії вчили, що давньоримські імператори роздавали плебеям хліб і влаштовували у Колізеї побиття, аби не було бунтів та всяких революцій. Це недарма, оскільки голодна людина здатна на все. Тому я свідомо у Таганрозі голодував і заперечував, просив перенести відеоконференцію на більш пізній строк. Мене катували, знову били, я голодував. До мене застосовували всі мислимі та немислимі способи тиску. Двічі піддавали катуванням: побили, на мене морально-психологічно впливали із застосуванням спецзасобів — портативних електрошокерів. Це все було зроблено з метою, аби я визнав “Азов” терористичною організацією, який не є такою”.

Ці слова Максимчука російські журналісти оприлюднили вже після оголошення вироку у відкритому судовому засіданні. Напередодні ж слухання були закритими — своє останнє слово Олександр виголошував лише перед суддею, без зайвих вух і очей. Зробити засідання закритими суддя, ймовірно, вирішив після того, як у жовтні і листопаді під час судових онлайн-включень Максимчука із СІЗО він ще й ще говорив про катування в СІЗО № 2 Таганрогу. Так, 17 жовтня він поскаржився, що через побої отримав струс мозку, продемонстрував суду гематомі на лобі і попросив викликати йому швидку допомогу. А 19 листопада додав деталей: після повернення з Ростова його катували електричним струмом, били водопровідними трубами, кулаками, ногами, зав’язували очі і руки скотчем, підвішували вниз головою. Під час катувань він кілька разів непритомнів. Від полоненого вимагали, аби в суді він визнав вигадану провину, розкаявся і відмовився від свого адвоката.

Після таких зізнань суддя закрив засідання від громадськості.

СІЗО № 2 у Таганрозі, де катують українських військовополонених. Фото: відкриті ресурси

СІЗО № 2 Таганрога — місце, де від початку повномасштабного вторгнення Росія утримувала захисників Маріуполя, зокрема морських піхотинців та бійців “Азову”. Всіх полонених тримали інкомунікадо, тобто без підтвердження місця утримання та з забороною зовнішніх контактів. Там військовополонених і цивільних утримували в нелюдських умовах, били і катували. Велика кількість бранців згодом стали обвинуваченими у кримінальних справах щодо тероризму або порушення законів та звичаїв війни.

“Це фабрика отримання зізнань. Нікому не важливо, хто ти і що робив насправді, за тебе все напишуть. І вийде, що ти — або воєнний злочинець, або терорист, але аж ніяк не військовополонений”, — розповідає МІПЛ Сергій, колишній військовополонений, чиє прізвище ми не називаємо з міркувань безпеки. 

Він говорить, що впродовж 2022 — 2023 років був свідком і жертвою катувань:

“З кожної камери щодня забирали людей на перший поверх. До мене теж дійшла черга. Привели у якесь приміщення. Кажуть: “Тебе вже твої здали, ми все знаємо, розповідай”. Починають бити”.

— Щось ти не хочеш говорити, — кричать. А сказати нема що. Відвели у катівню. Це така спеціальна кімната, можливо, не одна, поряд із кабінетами слідчих. Кинули на підлогу, тримають згори, розряжають на мені електрошокер. Я валяюсь на підлозі, мене б’ють та кричать:

— Розповідай!

— Що?!

— Злочини.

— Та я вже все розповів!

— Ще раз розповідай, — наказують і продовжують бити. Я почав вигадувати. Але обережно, аби не заплутатися у деталях. Почали менше бити. А потім кинули в камеру.

За деякий час прийшли наглядачі та співробітники ФСИН. Олександра знову забрали з камери, побили кийком:

— Памʼятаєш, що розповідав? Нічого не забув, щось нагадати?

— Ні, нічого не забув.

— Скажеш, що ти стріляв по танку з автомата і вбив цивільного.

— Гаразд.

Чоловіка повели у кабінет на першому поверсі. Там був слідчий із Ростова.

“Раніше я вже бачив його обличчя. Він дав мені шоколадку, сигарету і сказав: “Все, розслабся, тебе вже чіпати ніхто не буде, розповідай, що сталося”. Я розповів свою версію, як ніби вбив цивільного. Підписав папери, які саме — не знаю, верхівку з даними слідства затулили рукою. Там усі надають потрібні “зізнання”, — говорить свідок. — До кожного шукають підходи.

Сергія обміняли навесні 2023 року. Він переконаний: коли б не обмін, опинився би на лаві підсудних, як і десятки його побратимів.

Суди над азовцями

Ще 2 серпня 2022 року Верховний суд РФ визнав “Азов” терористичною організацією та заборонив його діяльність на території країни. Після боїв за Маріуполь та масової здачі в полон азовців, які боронили місто, Росія з особливим завзяттям формує з “Азову” спотворений образ “неонацистів”. Російські медіа цитують суддю, який зачитував рішення про визнання “Азову” терористичною організацією: “Рішення підлягає виконанню негайно, не чекаючи набрання чинності”.

МІПЛ відомо, що з весни 2024 року судді одного з ростовських судів почали обирати полоненим азовцям, які сиділи в СІЗО № 2 Таганрогу інкомунікадо, запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою. Це стосувалося кількох десятків азовців. Тобто після двох років полону і катувань російська система вирішила офіційно оформити з ними відносини як із особливо небезпечними армійцями, які мають сидіти за ґратами. Після цього їх почали відправляти у слідчі ізолятори Ростова. Спочатку — у СІЗО № 1, згодом — у СІЗО № 5. Наступний крок — суд. Наприкінці весни — влітку 2024 року однакових справ про тероризм, у якому звинувачували азовців, стало кілька десятків. 

Таким чином російське обвинувачення змінило практику: якщо влітку 2022-го воно оголосило про один великий процес над азовцями, але схибило — на лаві підсудних замість бойвих солдат опинились кухарки та колишні водії, кінолог бригади. Нині ж це багато окремих процесів. І в кожному з них обвинувачений зазвичай визнає провину.

Військовополонений Олександр Максимчук бере онлайнучасть у судовому засіданні в Росії. Фото: Медіазона

За російськими законами підсудний може вибрати один із трьох способів розгляду справи: особливий порядок, розгляд суддею одноособово або трійкою суддів. Особливий порядок, який прокуратура пропонує українським військовополоненим, передбачає визнання провини обвинуваченим, погодження з показаннями, даними  на досудовому слідстві (їх зачитують у суді) та відмову від додаткових запитань. Це така собі угода зі слідством на етапі судового розгляду. Як наслідок — обіцянка швидкого обміну, тому всім полоненим українцям росіяни рекомендують не затягувати процес.

Так було і з Олександром Максимчуком. На етапі слідства він також погодився з обвинуваченням та попросив про особливий порядок розгляду. Утім у суді військовополонений заявив протест. Розмови з прокурором, який не очікував такого, — мовляв, ви ж хотіли додому, то подумайте — Олександра не переконали. Натомість азовець через співкамерників знайшов собі адвоката і попросив захищати його безкоштовно. Він знав, що від індивідуальної заявки адвокат навіть у РФ не може відмовитися.

“Я вже два з половиною роки перебуваю у місці позбавлення волі. Я так звик до нього, що навіть не уявляю, як це бути вільною людиною, гуляти по вулиці, я не знаю, що люди роблять, як це мати телефон, ноутбук, дім, собаку, родину. Тож мені особливо не має чого втрачати”, — сказав Максимчук пʼятого грудня.

Правова оцінка

Андрій Яковлєв, адвокат, керуючий партнер АО “Амбрела” та експерт Медійної ініціативи за права людини з Міжнародного гуманітарного права, зауважує, що для швидкого засудження українських військовополонених російські суди змінили значення терміну терористична діяльність. Тепер їхні обвинувачення стосуються не фактів вчинення терористичних дій, а принципів свавільного внесення до списку заборонених організацій, що за законами і звичаями війни мають право брати участь у бойових діях, перебуваючи у складі Збройних сил України.

“Ми бачимо ситуацію, коли у повній відірваності від законів війни, приналежність людини до тієї чи іншої частини ЗСУ інтерпретується Росією як участь у терористичної діяльності. І для цього їм достатньо рішення Верховному суду РФ, який вносить той чи інший підрозділ до списку терористичних організацій, — підкреслює Яковлєв. — Саме так у цей список потрапив окремий загін спеціального призначення “Азов” військової частини 3057 Національної гвардії України, а також інші підрозділи ЗСУ. Тобто участь багатьох українських підрозділів в оборонній операції ЗСУ росіяни вважають участю в терористичній діяльності. І це нонсенс”.

Після того як Росія внесла “Азов” до списку терористичних організацій, засудження особового складу бригади за цим обвинуваченням неминуче.

Утім з погляду Міжнародного кримінального права такі судові процеси незаконні і є воєнними злочинами, оскільки військовополонених не лише засуджують за участь у бойових діях, що заборонено, але й позбавляють права на справедливий суд.

“Нелюдські умови утримання полонених, постійне катування не залишає полоненим вибору, вони самообмовлюють себе, аби хоч трошки зменшити катування, — додає Андрій Яковлєв. — Такі свідчення не можуть сприйматися як докази. Російські суди настільки залежні від влади, настільки ігнорують міжнародно прийняті принципи судочинства, що судові процеси та їх вироки не мають нічого спільного з правосуддям. Ба більше, вони здатні ще більше погіршити долю військовополонених. Їх неможливо оскаржити: все, чого можуть домогтися обвинувачені та їхні адвокати, так це незначного помʼякшення умов утримання”.

Експерт вказує і на інші очевидні хиби судових процесів над азовцями в Росії. Одна з ключових — це показання свідків, яких залучає обвинувачення. Вони говорять лише те, що хоче почути прокуратура, їх не викликають у суд, їхні слова просто зачитуються. При чому не самі свідчення, а протоколи, письмово складені слідчими. Також на такі процеси не допускають вільних слухачів, а адвокати де-факто виступають у ролі прокурорів.

“Обвинувачені також часто відмовляються свідчити у суді. Додайте до цього решту порушень і ви зрозумієте, чому судді так швидко ухвалюють потрібні обвинуваченню вироки. У таких судах взагалі не відбувається перевірки обвинувачення. Всі його учасники заздалегідь занають результат, а сам процес перетворюється на фарс, де реальним є тільки покарання”, — резюмує адвокат Андрій Яковлєв.

Адвокат Андрій Яковлєв, експерт з Міжнародного гуманітарного права

“Саша пішов на такий відчайдушний крок, бо це боротьба за справедливість. Він так звик, — говорить Наталія, дружина Максимчука. — У 14 років чоловік втратив батьків. Говорив, що пішов у військо, тому що не було прикладу батька. Тільки в армії міг набратися мужності, брати з когось приклад. Він дуже принципова та вперта людина. Він захищав Україну, покинув свою сім’ю, аби рятувати країну, за що його судити? І він завжди вважав, що Батьківщина від нього не відвернеться”.

За кілька годин після оголошення вироку Олександра Максимчука знову етапували у Таганрог. Що відбувається з ним у цій закритій в’язниці, ані рідні, ані адвокат не знають — доступ отримати у це СІЗО неможливо.

Нині Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону слухає кілька справ азовців, які боронили Маріуполь. Російська прокуратура обвинувачує їх в “участі у терористичній спільноті” (ч. 2 ст. 205.4 КК РФ) та “проходженні навчання з метою здійснення терористичної діяльності” (ст. 205.3 КК РФ).

Матеріал підготовлено завдяки підтримці Міністерства закордонних справ Нідерландів

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Правозахисницю і волонтерку Олену Бєлячкову нагородили медаллю “Честь. Слава. Держава”

Олену Бєлячкову, координаторку родин зниклих безвісти і полонених Медійної ініціативи за права людини та волонтерку з 10-річним стажем, нагородили медаллю Київського міського голови “Честь. Слава. Держава” за мужність, патріотизм та високу громадянську позицію. 

29 Листопада 2024

Єрмак у Канаді озвучив план звільнення цивільних українців з російського полону. До його розробки долучилась МІПЛ

Андрій Єрмак, керівник Офісу президента України, під час Міністерської конференції з людського виміру Формули миру у Монреалі заявив, що міжнародна спільнота має спрямувати зусилля на звільнення цивільних, яких утримує Росія. Про це йдеться на сайті президента України. 

31 Жовтня 2024

Правозахисники вимагають від державних органів розробити покроковий механізм дій для родичів зниклих безвісти

Попри те, що війна в Україні триває понад 10 років, українська влада досі не напрацювали для родин зниклих безвісти єдиного покрокового механізму дій для забезпечення юридичного статусу, пошуку своїх рідних та отримання належних прав і соціальних гарантій.

30 Серпня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
В Україні почався суд над російським десантником Чаловим, якого звинувачують у розстрілі дітей і дорослих у Бучі

Микита Чалов — оператор бойової машини 104-го десантно-штурмового полку 76-ї десантно-штурмової дивізії, який у 2022 році окупував Бучу. Слідство заявляє, що Чалов розстріляв два цивільних авто, вбивши двох дорослих і двох дітей. Ще троє людей отримали важкі поранення. Чалова обвинувачують у воєнному злочині. Справу почали слухати в Ірпінському міськсуді.

20 Грудня 2024

Адвокація
Правозахисники закликають народних депутатів не ухвалювати законопроєкти № 11538 та № 11539

Представники правозахисних організацій, які тривалий час працюють задля забезпечення відповідальності за міжнародні злочини, вчинені в умовах збройної агресії проти України, вважають, що прийняття законопроєктів № 11538 та № 11539 не тільки не сприяє майбутнім розслідуванням, але й ставить під сумнів перспективу існуючих справ.

20 Грудня 2024

Cards
Сергій Шевчук

Дата зникнення: 18 березня 2022 року Місце зникнення: с. Краснопілля, Сумська область Сергій Шевчук мешкав у Краснопіллі […]

18 Грудня 2024

Більше публікацій