Send Lette
Квазіправова система

Тероризм і спроба підпалити людину: що росіяни інкримінують Костянтину Зіновкіну з Мелітополя та де його утримують

Мелітополь росіяни окупували в перші дні повномасштабного вторгнення. Відразу ж захопили адмінбудівлі, почали зі зброєю розганяти проукраїнські мітинги, викрадати місцевих жителів, утримувати їх у заручниках. Не оминули вони й Костянтина Зіновкіна, який залишився в Мелітополі, аби доглядати маму і бабусю.

З 26 лютого 2022 року Мелітополь тимчасово окупований російськими військами. Ілюстративне фото

Ця історія трапилася 12 травня 2023 року. Костянтин вийшов із дому і більше не повернувся. Натомість у його квартиру прийшли троє людей у цивільному одязі та в балаклавах. У цей час вдома була мама Костянтина. Непрохані гості не назвалися, не показали посвідчень. Натомість обшукали квартиру, забрали всі документи, ключі від машини і дачі. Кілька годин вони допитували жінку, змусили її писати біографії усіх членів родини, а потім тримали в окупаційній комендатурі. Їй заявили, що сина затримали за “порушення режиму” та відпустять, щойно розберуться в ситуації. Проте додому Костянтин не повернувся.

Костянтин Зіновкін зник 12 травня 2023 року в Мелітополі. Фото: сімейний архів

Приазовське і Чонгар. Де утримують Костянтина Зіновкіна?

Упродовж місяця родина не знала, де він перебуває. Його мама та сестра регулярно ходили до окупантів, щоб дізнатися бодай-яку інформацію. Ті відповідали, що Костянтина у них немає і проганяли їх. Згодом додому до Зіновкіних знову прийшли з обшуком: двоє незнайомців, які назвалися слідчими, та “поняті”. “Слідчі” заявили, що Костянтина затримала ФСБ і він нібито зізнався в тому, що хотів підірвати людину. Його дружина Люсьєна Зіновкіна називає такі звинувачення дикістю:

— Щоб ви розуміли, ми не їмо м’яса багато років, тому що не хочемо, щоб через нас тварини страждали. Підірвати людину — це дуже дико та не схоже на нього.

Костянтин Зіновкін разом із дружиною Люсьєною. Фото: сімейний архів

“Слідчі” заявили, що Костянтин перебуває у відділку поліції селища Приазовське неподалік Мелітополя. Його мама тричі туди з’їздила, щоб передати одяг і їжу, а 26 липня окупанти заявили, що перевозять чоловіка в СІЗО № 2 у Чонгарі Херсонської області. З цього приводу Люсьєна Зіновкіна надсилала запити до окупантів у Криму, “ДНР”, “ЛНР”, російської омбудсменки Тетяни Москалькової, але вони її ігнорували. Так звана уповноважена з прав людини в Криму пообіцяла скерувати звернення до уповноважених органів. У серпні 2023-го дружина Костянтина отримала відповідь від псевдопрокуратури Мелітополя про те, що її чоловіка звинувачують у тероризмі та підготовці до скоєння злочину, а утримують його в СІЗО № 2 у Чонгарі. Відтоді мама чоловіка щомісяця їздить туди з передачами. Також є змога листуватись, утім кілька місяців родина листів не отримувала — виявилося, що поштарка залишала їх у спільній скриньці на вулиці.

У червні 2023 року Кримська правозахисна група повідомила, що в селі Чонгар Генічеського району Херсонської області окупанти відкрили неофіційний слідчий ізолятор. Фото: Меджліс кримськотатарського народу

— Найстрашніше в цій ситуації те, що Костя щоразу, коли писав лист, щось питав, розповідав, просив, а мама цього не передавала. Він щоразу писав листи й розумів, що мама їх не отримує, — розповідає Люсьєна.

У листуванні не можна розповідати про умови утримання, проте від іншого цивільного, якого росіяни утримували в Чонгарі та звільнили, Люсьєна дізналася, що заручників не виводять на вулицю, в камерах цілодобове спостереження, усамітнитися можна лише у вбиральні. Також загарбники застосовують до українців тортури.

— У людини є вибір: робити те, чого вони вимагають, або померти. Костя обрав варіант жити, — говорить дружина.

Судилища і сюжет у передачі Кісєльова

Окупанти 30 травня розпочали “кримінальне провадження” проти Костянтина. Відтоді щотри місяці його привозять до Мелітополя та продовжують запобіжний захід. Утім родина Зіновкіних не знає ані деталей засідань, ні прізвищ так званих судді та прокурора. Костянтин у листах пише, що його має судити військовий суд, хоча чоловік — цивільний. Останнє засідання відбулося 25 січня, але чим воно завершилося, невідомо.

Під час одного з засідань мама Костянтина вперше з моменту викрадення сина зустрілась із сином наживо. До цього родина його бачила лише в програмі російського пропагандиста Дмітрія Кісєльова. У жовтневому випуску “Вєстєй нєдєлі” росіяни називають Костянтина “нездоровою людиною, якій навіяли все що тільки можна”, адже він навіть у заручниках в РФ стверджує, що Росія окупувала Донецьк і Луганськ, а західну зброю, надану Україні, називає партнерською допомогою.

Костянтин Зіновкін у пропагандистському сюжеті “Вєстєй нєдєлі”. Фото: скрин із відео

— Костя тримається, видно, що його не зламали, не дивлячись ні на що. Він до сих пір продовжує тримати проукраїнську позицію, — говорить Люсьєн Зіновкіна.

З моменту останнього “судового” засідання російський адвокат, якого окупанти призначили Костянтину Зіновкіну, ігнорує всі повідомлення його дружини.

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст необов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.

Марина Кулініч, журналістка МІПЛ

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Квазіправова система
Росіяни засудили до 6,5 років вʼязниці херсонського залізничника Олександра Керекешу

Керівника Херсонської дистанції колії № 15 Одеської залізниці звинуватили у диверсії. Перший рік він проведе у вʼязниці, решту 5,5 — у колонії суворого режиму. 

4 Липня 2024

Війна і правосуддя
Засуджені за вбивство “Мотороли”: що відомо про українців, яких Росія звинуватила у підриві командира батальйону проросійських сепаратистів

Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону виніс вирок чотирьом українцям, яких звинувачують у замаху на так званого главу “ДНР” Олександра Захарченка та вбивстві командира батальйону проросійських сепаратистів Арсена Павлова, відомого за позивним “Моторола”.

19 Червня 2024

Квазіправова система
“Накинули мішок на голову й повезли”. Як росіяни викрали та за що “судять” експоліцейського Олексія Кириченка із Запорізької області

Михайлівка — селище неподалік Запоріжжя. Росіяни окупували його в перші ж дні повномасштабного вторгнення в Україну. Як і в інших захоплених населених пунктах, вони почали незаконно обшукувати оселі і викрадати цивільних: декого згодом повертали додому, а дехто й досі перебуває в заручниках у росіян.

21 Березня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Насильницькі зникнення
Вісім років в полоні: в Україну припинили повертати бранців “донецької республіки”

Масові незаконні затримання цивільних громадян України на окупованих територіях – не нова практика для росіян. Близько півсотні українців залишаються за ґратами російських тюрем починаючи з 2017 року. І це тільки ті, хто був затриманий у так званій ДНР.

21 Січня 2025

Війна і правосуддя
Ірпінський суд півтора року не виносить вирок росіянину, якого звинувачують у розстрілі батька й сина в Бучі

Олександра Кашина обвинувачують у розстрілі цивільних чоловіка та підлітка — Руслана та Юрія Нечипоренків. У Бучу Кашин потрапив як окупант у складі 2-ї оперативної роти управління Федеральної служби військ нацгвардії РФ по Ярославській області. Ірпінський міськсуд розглядає цю справу заочно за статтею 438 КК України.

20 Січня 2025

Майже 4000 звернень за 20 днів роботи: військова омбудсменка назвала найбільші проблеми в українському війську

За 20 днів на посаді Уповноваженої Президента України з питань захисту прав військовослужбовців та членів їхніх сімей до Ольги Решетилової, яка була призначена на цю посаду 30 грудня 2024 року, надійшло 3876 звернень. Вони стосуються різних питань, зокрема проходження військово-лікарських комісій, переміщення між підрозділами, непоновлення після самовільного залишення частини, комунікації родин зниклих безвісти і військовополонених з військовими частинами тощо.

19 Січня 2025

Більше публікацій