Send Lette
Адвокація

В ООН фіксують ієрархію в системі російських служб, які катують українців: чому це важливо 

Міжнародна незалежна комісія ООН з розслідування порушень в Україні оприлюднила черговий звіт, у якому містяться важливі висновки щодо злочинів Росії в Україні. Частина з них ґрунтується на фактах, про які заявляє МІПЛ, ОМСТ і ZMINA.

У документі, зокрема, зафіксовано нові випадки катувань цивільних і військовополонених, а також вперше вказано на ієрархічний характер служб, залучених до катувань, розуміння ними підпорядкування та відчуття безкарності. Ось кілька найважливіших пунктів із нового звіту:

  • Комісія виявила схожі методи тортур у різних місцях ув’язнення. Ці елементи разом підтверджують, що російська влада систематично застосовувала тортури.
  • Зібрані докази свідчать про практики, які потребують організації та розподілу обов’язків за участю різних інституцій.
  • Проаналізована інформація свідчить про ієрархічний характер служб, залучених до вчинення катувань, розуміння ними підпорядкування та переважаюче почуття безкарності.
  • Це частини поточних розслідувань Комісії, які дозволяють встановити чи були катування вчинені в межах певної політики, щоб визначити, як наслідок, чи можуть вони становити злочин проти людяності.

На зафіксованих Комісією ймовірних міжнародних злочинах МІПЛ спільно з партнерами зі Всесвітньої організації проти тортур (OMCT) та Центру прав людини ZMINA акцентували увагу у двох поданнях до Міжнародної незалежної комісії ООН. Одне з них стосувалося тортур, а друге — переслідування цивільних (фільтрація, насильницькі зникнення, свавільні затримання і катування). Також ми підготували два подання до Спецдоповідачки ООН з питань катувань щодо тортур цивільних і військовополонених в колонії в Оленівці. 

За словами Марії Квіцінської, експертки OMCT, те, що в новому звіті комісія ООН чітко фіксує ієрархію і підпорядкованість російських служб, залучених до катувань, вказує на спланованість і системність політики РФ. У майбутньому це знадобиться для доведення злочину проти людяності.

Такої ж думки дотримується Ольга Решетилова, голова Медійної ініціативи за права людини. Вона наголошує, що спочатку МІПЛ окремо розслідувала свавільні затримання, діяльність фільтраційних таборів і місць утримання і катування. Але згодом дійшла висновку, що всі ці окремі злочини є частиною єдиної державної політики РФ із переслідування нелояльних до російських військ мешканців окупованих територій України.

“Це має ознаки злочину проти людяності, адже його системність очевидна, — переконана Решетилова. — Організувати систематичні захоплення, вивезення, утримання і катування в тюрмах тисяч людей неможливо без відома найвищого військово-політичного керівництва Росії”.

Експерти Міжнародної комісії ООН підкреслюють, що представлені у новому звіті факти — це “частина поточних розслідувань Комісії, які дозволяють встановити, чи вчинялися катування в межах певної політики РФ”. Під час презентації звіту голова Комісії Ерік Мьосе зазначив, що розслідувачі збирають дані про системність такої політики, зокрема щодо катувань. Якщо все вдасться, то ці міжнародні злочини можна буде кваліфікувати як злочин проти людяності. Зазначимо, що за такий вид злочину до відповідальності на міжнародному рівні притягують не лише безпосередніх виконавців, а й організаторів цих злочинів, у тому числі найвище військово-політичне керівництво, у нашому випадку Росії.

МІПЛ вважає, що мандат Комісії необхідно продовжити, адже її розслідування і оцінки важко переоцінити для доведення міжнародних злочинів, які під час збройної агресії проти України вчиняє РФ.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Адвокація
“Ми використовуємо всі можливі механізми та інструменти, щоб показати масштаб вчинених проти України злочинів Росії”, — Любов Смачило

Медійна ініціатива за права людини розпочала адвокаційний візит в ОБСЄ. Сьогодні у Відні Любов Смачило, аналітикиня МІПЛ, взяла участь у заході “Переслідування цивільних українців на окупованих територіях як злочин проти людяності: зусилля українського громадянського суспільства для відновлення справедливості”.

22 Квітня 2024

Адвокація
“Міжнародне право недієве, коли одна зі сторін не дотримується правил”, — Ольга Решетилова в Осло

Ольга Решетилова, голова Медійної ініціативи за права людини, взяла участь в одній із дискусійних панелей конференції Норвезького Гельсінського комітету, яка відбулася в Осло. Разом із Лене Ваттеланд, керівницею Центру документації та притягнення до відповідальності НГК, вони обговорили проблему притягнення до відповідальності винних у воєнних злочинах Росії. 

11 Квітня 2024

Адвокація
У пошуках рідних: МІПЛ організувала тренінг для родин полонених і зниклих безвісти

Медійна ініціатива за права людини провела дводенний тренінг для громадських організацій, спільнот родин військовополонених, цивільних та зниклих безвісти, зокрема підрозділів ЗСУ (в тому числі ВМС України) і Нацгвардії

5 Квітня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
“Ми використовуємо всі можливі механізми та інструменти, щоб показати масштаб вчинених проти України злочинів Росії”, — Любов Смачило

Медійна ініціатива за права людини розпочала адвокаційний візит в ОБСЄ. Сьогодні у Відні Любов Смачило, аналітикиня МІПЛ, взяла участь у заході “Переслідування цивільних українців на окупованих територіях як злочин проти людяності: зусилля українського громадянського суспільства для відновлення справедливості”.

22 Квітня 2024

Насильницькі зникнення
Рік російського полону. Як родина херсонців, що хотіла зберегти державне майно, опинилася під “арештом”, але вирвалась на свободу

МІПЛ розповідає історію викрадення росіянами Сергія Барчука, 35-річного заступника керівника Головного управління Пенсійного фонду в Херсонській області, та його рідних, які намагалися захистити державну офісну техніку від російських мародерів, а натомість провели понад рік в окупаційних СІЗО, витримали тортури, знущання і все ж дочекалися свого звільнення. 

22 Квітня 2024

Війна і правосуддя
Коригування по Херсону, обстріл Яворівського полігону і воєнні злочини: 39 справ щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

22 Квітня 2024

Більше публікацій