Вбивство полонених є воєнним злочином без строку давності — експерти МІПЛ коментують розстріл росіянами українського військовослужбовця
Андрій Яковлєв, юрист і експерт МІПЛ, та Марія Климик, журналістка-розслідувачка МІПЛ, дали коментарі виданню “Фокус” стосовно страти росіянами неозброєного українського військовослужбовця. Відео цього розстрілу росіяни нещодавно виклали в мережу.
Андрій Яковлєв наголошує, що убивство військовополоненого — це воєнний злочин, зокрема і вбивство того, хто здався без умов, склавши зброю, і, відповідно, не становить небезпеки для ворога. “Чому ми думаємо, що сталося саме вбивство військовополоненого? Тому що, очевидно, він був під владою ворога. А воєнний злочин не має строків давності. Не важливо, коли буде встановлено особу, яка його скоїла, — через місяць чи роки, вона зазнає покарання.
В українському Кримінальному кодексі передбачено кримінальну відповідальність за порушення законів і звичаїв війни. Зокрема, йдеться про статтю 438. У ній згадується про “серйозні порушення законів і звичаїв, що застосовуються в міжнародних конфліктах”, серед яких “убивство чи поранення комбатанта, який, склавши зброю або не маючи більше засобів захисту, беззастережно здався”. Термін покарання за такий злочин — від 10 років позбавлення волі до довічного ув’язнення”.
Марія Климик зазначає, що після 24 лютого 2022 року українські військові тисячами потрапляють у полон росіян. “Нам відомі випадки смерті в полоні, — говорить Марія. — Більшість із них відбуваються через жахливі умови утримання. Колишні полонені, звільнені в межах обмінів, згадують, що вони чули або стали свідками самогубств через сильні знущання та зґвалтування. Йдеться про молодих людей, які не витримують жорстокості. Також відомі випадки, коли військові не витримують фізично: їх б’ють, не дають достатнього харчування та води — у них зупиняється серце”.
Читайте матеріал на сайті видання “Фокус”