Send Lette
У медіа

Вбивство полонених є воєнним злочином без строку давності — експерти МІПЛ коментують розстріл росіянами українського військовослужбовця

Андрій Яковлєв, юрист і експерт МІПЛ, та Марія Климик, журналістка-розслідувачка МІПЛ, дали коментарі виданню “Фокус” стосовно страти росіянами неозброєного українського військовослужбовця. Відео цього розстрілу росіяни нещодавно виклали в мережу.

Андрій Яковлєв наголошує, що убивство військовополоненого — це воєнний злочин, зокрема і вбивство того, хто здався без умов, склавши зброю, і, відповідно, не становить небезпеки для ворога. “Чому ми думаємо, що сталося саме вбивство військовополоненого? Тому що, очевидно, він був під владою ворога. А воєнний злочин не має строків давності. Не важливо, коли буде встановлено особу, яка його скоїла, — через місяць чи роки, вона зазнає покарання.

В українському Кримінальному кодексі передбачено кримінальну відповідальність за порушення законів і звичаїв війни. Зокрема, йдеться про статтю 438. У ній згадується про “серйозні порушення законів і звичаїв, що застосовуються в міжнародних конфліктах”, серед яких “убивство чи поранення комбатанта, який, склавши зброю або не маючи більше засобів захисту, беззастережно здався”. Термін покарання за такий злочин — від 10 років позбавлення волі до довічного ув’язнення”.

Марія Климик зазначає, що після 24 лютого 2022 року українські військові тисячами потрапляють у полон росіян. “Нам відомі випадки смерті в полоні, — говорить Марія. — Більшість із них відбуваються через жахливі умови утримання. Колишні полонені, звільнені в межах обмінів, згадують, що вони чули або стали свідками самогубств через сильні знущання та зґвалтування. Йдеться про молодих людей, які не витримують жорстокості. Також відомі випадки, коли військові не витримують фізично: їх б’ють, не дають достатнього харчування та води — у них зупиняється серце”.

Читайте матеріал на сайті видання “Фокус”

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
У медіа
Гібридна війна на Донбасі: експерти обговорили, як Росія готувалася до повномасштабного вторгнення

Для мільйонів українців з Донецької та Луганської областей війна розпочалася десять років тому. Що пережили цивільні та військовополонені у місцях несвободи на окупованих територіях, як проводиться розслідування цих випадків, які можливості та механізми має Україна для доведення вчинення Росією злочину агресії та інших воєнних злочинів ще до початку повномасштабного вторгнення?

21 Лютого 2024

У медіа
Ольга Решетилова: “Мене засмучує нерозуміння журналістською спільнотою суті правосуддя”

Кількість справ щодо воєнних злочинів в Україні є безпрецедентним викликом для національних та міжнародних ЗМІ. Ольга Решетилова, голова МІПЛ, в інтерв'ю Інституту висвітлення війни та миру розповідає про те, що заважає журналістам якісно висвітлювати такі судові процеси і чому належне інформування про суди щодо воєнних злочинів забезпечує право суспільства на правду.

2 Листопада 2023

У медіа
Тетяна Катриченко: Червоний Хрест та інші міжнародні організації пасивні. В Росії вони могли би ходити на суди над полоненими українцями, але не роблять цього

У російському Ростові-на-Дону триває так званий суд над українськими військовополоненими, здебільшого азовцями. Їм інкримінують насильницьке захоплення влади.

2 Жовтня 2023

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Війна і правосуддя
Мер Полтави, херсонські колонії і вітчим із “ДНР”: 34 справи щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

22 Липня 2024

Війна і правосуддя
“Я не асоціююся з підзахисним — я потрібна для балансу правосуддя і справедливості”, — адвокатка російських військових

Юлія Шуляк — українська адвокатка, яка представляє в суді російських військових, яких обвинувачують у воєнних злочинах. В інтерв’ю МІПЛ адвокатка розповідає про досвід роботи з воєнними злочинами, виклики заочного процесу, вплив міжнародного освітнього проєкту на її бачення власної роботи та суспільний осуд.

19 Липня 2024

Війна і правосуддя
Роздроблені справи як системна проблема. МІПЛ проаналізувала останні судові вироки росіянам за воєнні злочини

Порівняно з попередніми вироками, у червневих судді скорочували контекстуальну частину, яка підтверджує, що злочин скоїли в умовах війни. Читати та розуміти такі вироки значно простіше. Водночас помітна системна проблема — кожен вирок здебільшого присвячений одному обвинуваченому, хоча злочин вчинили кілька людей. Детальніше — в аналітиці МІПЛ. 

18 Липня 2024

Більше публікацій