Send Lette
Насильницькі зникнення

Як Олену Завальну затримали за пости у Twitter та назвали шпигункою в ОРДЛО

“Всяка тварюка до всього звикає і ти звикнеш”, – казали представники незаконних збройних формувань так званої “ДНР” 58-річній касирці з Макіївки Олені Завальній. Її окупаційна влада Донецька звинуватила у шпигунстві, і кинула до таємної в’язниці Донецька “Ізоляції”.

Понад два роки заручництва, обвинувальний акт на 154 сторінки та термін у 13 років ув’язнення. А все через те, що пані Олена після початку збройної агресії РФ почала вести сторінку у Twitter. Там жінка розповідала про все, що відбувалося в рідному місті. Зокрема, і про пересування військової техніки бойовиків. В подальшому світлини, які розміщувала Завальна в інтернеті, були використані українською прокуратурою для документальної фіксації фактів присутності російської військової техніки на Донбасі.

“Чоловік, який мене затримував, сказав: “Ну що, дописалася?” Я тоді одразу зрозуміла, що це про Twitter, про мою позицію”, – розповідає колишня цивільна заручниця.

Олена Завальна підозрювала, що за нею стежать. Вона неодноразово бачила підозрілих людей біля свого будинку, але не могла припустити , що за лайки, репости чи розміщення світлин може опинитися за гратами.

Після затримання 3 жовтня 2017 року, на жінку відразу почали чинити психологічний тиск. Її залякували розправою з сином, погрожували відвести на військову базу терористів, пропонували вистрибнути з вікна… “Ми, напевно, зараз посадимо тебе в машину і відвеземо на базу “Гіві”, і віддамо військовим. І все. Навіть справи відкривати не будемо. Ось тебе вже і нема. Що з тобою там зроблять, мені все одно”, – казали бойовики.

Перебуваючи в “Ізоляції”, Олені Завальній доводилося бачити і її головного наглядача – садиста “Палича” – Дениса Куликовського, нещодавно затриманого СБУ. “На наступний день після затримання він зайшов у камеру, а я не встигла зістрибнути з нар. Верхні були у мене. Його це обурило. Він кричав: “Що ти там лежиш?! Ану встала і побігла!”, – згадує вона. Жінка розповідає, що “Палич” не лише фізично знущався, а й психологічно, всіляко принижуючи людську гідність. Зокрема, змушував чоловіків із сусідньої камери гавкати, як собак…

“Розстріляти! Вона нам не потрібна”: історія затримання та звільнення заручниці ОРДЛО

Жінок заручниць змушували працювати. Так Олена Завальна разом з іншими політичними ув’язненими в “Ізоляції” клеїла шпалери, прибирала камери.

За місяць після затримання Олену Завальну перевели до СІЗО. “І почався новий етап пекла. Умови утримання були жахливі, – говорить жінка. – День і ніч бігали прусаки – по кружкам, тарілкам, людям, кусали. В камерах по стінах текла вода. Матрац був худий та мокрий, весь в крові та сечі”.

26 грудня 2019 року Олена Завальна дізналась про підготовку до обміну. І вже за три дні, 29-го грудня, син, якого вона не бачила понад два роки, зустрічав її в Києві в аеропорту.

Колишня заручниця Ольга Політова: “Те, що я жінка, не мало жодного значення”

Вже перебуваючи на волі, пані Олена подала скаргу до Європейського суду з прав людини і суд прийняв її заяву до розгляду.

“Нехай ці кати отримають по двадцять років в’язниці, як вони мені обіцяли, – говорить Олена Завальна про співмірне покарання для своїх кривдників. – Кулю в лоба ще треба заслужити. Вони мені так і казали: “Якщо заслуговуватимеш – дамо кулю, а ні – будеш гнити у наших в‘язницях”.

Як дружина заручника ОРДО боролася за визволення чоловіка

Нині жінка мешкає в Дніпропетровській області. Найдешевшу однокімнатну квартиру їй вдалося купити за гроші, які вона отримала від держави після свого звільнення. Роботи знайти поки не може. Необхідні документи також не вдалося відновити в повному обсязі. Приміром, для оформлення пенсії необхідно мати диплом про освіту, а він, як і більшість документів, залишились на окупованій території. До рідної ж Макіївки, поки триває окупація, Олена Завальна повернутися не може.

Ілюстрація – Анни Гаврилюк

***

Проєкт “Жіноче обличчя заручників Донбасу” реалізується Медійною ініціативою за права людини за фінансової підтримки Посольство Німеччини в Києві / Deutsche Botschaft Kiew

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Насильницькі зникнення
Російські окупанти перетворили 20-річного студента з Мелітополя на “зрадника батьківщини”

Щоб вижити в окупованому Мелітополі Владислав Відлацький був вимушений отримати російський паспорт. У подальшому це дозволило окупантам порушити проти нього справу саме за статтею 275 Кримінального кодексу Росії, тобто за “державну зраду”. Його також звинуватили за 205 статтею, вона стосується тероризму.

31 Березня 2025

Насильницькі зникнення
Росіяни під тортурами змушують “херсонську дев’ятку” відмовлятися від адвокатів

Улітку 2022 року в тоді ще окупованому Херсоні росіяни викрали дев’ятьох цивільних. Їх звинуватили в “підготовці та скоєнні акту міжнародного тероризму”. Спершу окупанти вивезли чоловіків до Сімферополя, згодом — до СІЗО Лефортово в Москві. Нині їх утримують у Ростові.

18 Березня 2025

Насильницькі зникнення
Росіяни три роки приховують місце утримання військового пенсіонера з Херсону Романа Іщенка

Романа Іщенка викрали з власного дому 19 квітня 2022 року. Чоловік три роки лишається у статусі інкомунікадо. Росіяни не висувають йому жодних звинувачень і не повідомляють, де утримують. 

12 Березня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Аналітика
На 300% зросли терміни ув’язнення: Росія засуджує українців жорстокіше, ніж до повномасштабної війни  

31 березня в інформаційному агентстві “Укрінформ” представили дослідження про політику судового переслідування українських цивільних та військовополонених Росією, яке має ознаки воєнних злочинів та злочину проти людяності. Авторами дослідження стали Центр прав людини ZMINA, Медійна ініціатива за права людини (МІПЛ), онлайн видання “Ґрати” та ГО “Кримський процес”.

31 Березня 2025

Аналітика
Російські суди переслідують українських військових як терористів — аналітика

Медійна ініціатива за права людини презентувала аналітику про те, як судова система Росії переслідує полонених українців. Документ ґрунтується на дослідженні понад 30 справ, які Росія порушила проти українських військових. Головний висновок полягає у тому, що кримінальне переслідування військовополонених — це широкомасштабна і системна урядова політика РФ.

31 Березня 2025

Насильницькі зникнення
Російські окупанти перетворили 20-річного студента з Мелітополя на “зрадника батьківщини”

Щоб вижити в окупованому Мелітополі Владислав Відлацький був вимушений отримати російський паспорт. У подальшому це дозволило окупантам порушити проти нього справу саме за статтею 275 Кримінального кодексу Росії, тобто за “державну зраду”. Його також звинуватили за 205 статтею, вона стосується тероризму.

31 Березня 2025

Більше публікацій