Send Lette
Інші воєнні злочини

Їх вивезли в Крим: затриманих на Херсонщині українців росіяни депортують у СІЗО Сімферополя

Відступаючи з правобережжя Херсонщини, російські військові забрали з собою цивільних заручників

Наприкінці жовтня армія РФ готувалась до відступу з правобережної частини Херсонщини. Тоді ж МІПЛ почала надходити інформація про те, що російські військові переміщують цивільних заручників та військовополонених, утримуваних Росією в Херсонській області, у невідомому напрямку. Окупаційна влада виправдовувала такі переміщення евакуацією, але жодної інформації рідним про вивезення полонених вона не надає. Тоді ж Коаліція «Україна. П’ята ранку», до якої входить МІПЛ, звернулася до українських і міжнародних інституцій, дипломатичних представництв і місій із закликом узяти процес перевезення українських військовополонених і цивільних заручників, утримуваних Росією, під особливий контроль. 

Полонених вивозили з декількох локацій, зокрема з будівлі ІТТ № 1 ГУНП у Херсонській області за адресою м. Херсон, вул. Теплоенергетиків, буд 3. Звідти, приміром, вивезли Романа Іщенко, військового пенсіонера з Херсона.

МІПЛ уже висвітлювала історію Романа Іщенка. Його дружина, пані Ніла, розповіла, що її чоловіка викрали 19 квітня 2022 року, коли чотири джипи з сімома озброєними людьми приїхали до їхнього будинку. Шестеро були у військовій формі та балаклавах, один — у цивільному. Мама Романа, яка стала свідком затримання, зазначає, що росіяни спілкувалися кодовими словами, зміст яких їй було важко зрозуміти. Також військові влаштували обшук у будинку батьків Романа Іщенка.

Роман Іщенко

Тривалий час родина не знала, де утримують Романа. Згодом стало відомо, що чоловік перебував у підвалі будівлі одного з судів у Херсоні, потім його перемістили до будівлі ІТТ № 1 ГУНП в Херсонській області по вулиці Теплоенергетиків, 3. Наприкінці жовтня Ніла Іщенко повідомила, що цивільних заручників, серед яких Роман, перевозять у невідомому напрямку. Жінка каже, що РФ не визнає факту полону Романа, а точне місце, куди його перевезли, невідоме. Проте, за інформаціʼю її джерел, Іщенка вивезли в Крим.


Колишнього атовця Олександра Зарівного росіяни викрали з власного будинку

Іншого полоненого, Олександра Зарівного, який працював начальником управління гуманітарної політики Херсонської РДА і є головою Спілки ветеранів АТО Олешківського району, вірогідно, також утримують у Криму. Його історію МІПЛ також уже писала. Зарівного російські військові викрали з власного дому 17 березня. Так само, як і Романа Іщенка, його утримували в ІТТ по вулиці Теплоенергетиків, але згодом, за інформацією родини, перевезли до одного з Сімферопольських СІЗО.

Олександр Зарівний

«До будинку приїхали мікроавтобуси та БТРи з позначкою “Z”, – говорить дружина Олександра. – Військові були озброєні та мали російські шеврони. Назвали його ім’я та прізвище, наділи кайданки та вивели надвір. Ймовірно, що військові РФ мали списки активних проукраїнських громадян».

За словами рідних, Олександр Зарівний має хронічні серцево-судинні захворювання, повинен постійно приймати ліки і перебувати під медичним наглядом. Є інформація, що в полоні чоловік отримав важкі травми, тому потребує негайного лікування.

«Олександр може загинути, навіть якщо йому просто не давати ліки, я вже не кажу про катування, яким піддають полонених, – говорить дружина. – Російська Федерація не підтверджує місцеперебування мого чоловіка на території Криму, тому я навіть не можу передати йому необхідні медикаменти». 


Рідні Юрія Євченка отримали листа без зворотної адреси

48-річного Юрія Євченка, колишнього працівника СБУ та прикордонної служби, росіяни затримали за співпрацю з ексголовою Херсона Володимиром Миколаєнком. Тоді Ганна, племінниця Юрія, розповіла МІПЛ, що до дядька та тітки у Херсоні прийшли російські солдати в цивільному, вони шукали зброю, заявляючи, що в квартирі Юрія є схрон.

Юрій Євченко

«Влітку ми отримали від Юрія листа, який нам передали представники Червоного Хреста, – говорить Ганна. – Вони сказали, що не знають, звідки надійшов лист, і не можуть підтвердити, де саме утримують Юрія. Лист – не інформативний, датований 2-м червня, але надійшов нам 28 серпня. Дядько пише, що з ним все добре і він перебуває на території РФ. Але ми не виключаємо, що він міг мати на увазі окуповані території, такі як Крим чи так звані “ЛНР” та “ДНР”».

На початку травня рідні Євченка побачили відеорепортаж російського телеканалу за участю колишнього міського голови Херсона Володимира Миколаєнка. Там був і Юрій Євченко.

«У відео йшлося про те, що українська влада кинула напризволяще людей у Херсоні, залишивши їх на 200 представників ТРО, в той час як усі інші поїхали. Там також говорили, що мій дядько нібито був головою роти ТРО, хоча ми про це нічого не знали», – додає племінниця Юрія.

Юрій Євченко на відео російських ЗМІ

Ганна каже, що спочатку дядька утримували в Херсонській області. Восени багатьох полонених вивезли в Крим, декого рідні знайшли в Оленівській колонії, що на Донеччині. Офіційне місце утримання Юрія Євченка залишається невідомим.


Інженера зв’язку компанії Київстар Сергія Ареф’єва вісім місяців тримають у заручниках

Схожу історію полону має 30-річний Сергій Ареф’єв, інженер зв’язку компанії Київстар у Херсоні. 23-го березня у середмісті Херсона його затримали військові РФ. Разом із другом чоловік прямував у продуктовий магазин, поруч зупинилась автівка, з якої вискочило кілька військових у чорному з шевронами РФ, надягнули на голови Сергія і його товариша пакети, запхали їх до автомобіля. За кілька годин друга відпустили. 

Сергій Ареф’єв

«Спочатку Сергія тримали у відділку поліції чи СБУ по вулиці Лютеранській. За три дні після затримання військові РФ прийшли до нас додому, при собі мали ключі Сергія, забрали його паспорт і пообіцяли, що скоро відпустять, але його місцеперебування досі достеменно невідоме», – говорить Поліна, дружина Сергія.

Жінка розповідає, що в травні до неї зателефонували в Телеграмі. Номер не висвітився. Чоловічий голос запропонував розмову з Сергієм. 

«Ми поговорили, я сказала йому, що виїхала з Херсона разом із дитиною, – пригадує дружина Сергія Ареф’єва. – Відчувалось, що йому стало легше, коли він це почув. Він переживав, щоб ми були в безпеці і росіяни не могли тиснути на нього через нас. Чоловік, який дозволив дзвінок, узяв слухавку і сказав мені: «Не турбуйтесь. Місяць-півтора і ваш Сергій буде вдома. Даю слово офіцера». Але він не дотримався свого слова».

Жінка говорить, що Сергій добре знається на інженерній складовій мобільного зв’язку в Херсонській області. Припускає, що в травні, коли він уже більше місяця перебував у полоні, його намагались схилити до співпраці, пов’язаної з налагодженням російського мобільного зв’язку на окупованій Херсонщині, але той відмовився. Через це, вважає Поліна, її чоловіка тримають у неволі. За її інформацією, Сергія утримують у СІЗО 1 окупованого росіянами Сімферополя, АР Крим.

—————

Матеріал підготовлено Медійною ініціативою за права людини у рамках проєкту «Hela Sverige Skramlar for Ukraina»

3 Коментарі
  • Мого чоловіка Паламарчука Ігоря Миколайовича 26.06.1970р забрали з дому воені р.ф. 16.08.22р. І нам досі ничего не відомо .Люди рідненькі підскажіть як шукати в Росії?!

  • Ториця Андрій Григорович 18.11.1985року народження був затриманий в Херсоні російськими військами ,10.08.2022 його викрали с дому ,на данний час відомо що знаходиться в Ростовській області місто Новошахтинск

  • Котов Сергій Анатолійович 21.08.1972р.н., м. Олешки, Херсонської обл., приїхали до нашого будинку машини і БТР з позначкою Z, увірвались військові РФ до будинку, робили обшук в забрали Сергія, це сталося 7.04.2022.
    За неофіційною інформацією знаходиться в СІЗО в Криму.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Інші воєнні злочини
В Україні задокументовано 342 випадки сексуального насильства, скоєні росіянами — міністр Сибіга

Міністр закордонних справ Андрій Сибіга заявляє, що станом на червень цього року в Україні зафіксували 342 випадки сексуального насильства, скоєні росіянами. Серед постраждалих — 236 чоловіків, 94 жінки, десять дівчат і двоє хлопців.

10 Грудня 2024

Інші воєнні злочини
“Охматдит був спланованою ціллю. Росіяни чекали зручного моменту для атаки”, — Ольга Решетилова на конференції United for Justice

Атаки росіян на систему охорони здоров’я та критичну інфраструктуру України мають системний характер і використовуються вищим військовим командуванням РФ у міжнародних конфліктах не вперше. Про це заявила Ольга Решетилова, голова Медійної ініціативи за права людини, під час конференції United for Justice у Києві. 

12 Вересня 2024

Інші воєнні злочини
Мобілізація цивільних, які були у полоні: колишні бранці вимагають справедливості

В оновленому законі про мобілізацію, який діє з 18 травня 2024 року, зазначено, що військові, які були у полоні, мають право звільнитися з військової служби і не бути мобілізованими. Водночас цивільних українців, які також були у російському незаконному увʼязненні, продовжують мобілізовувати. Цивільні, які пережили полон, вважають, що це несправедливо.

5 Вересня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Свідчення під катуваннями: як у Таганрозі вибивають зізнання у тероризмі

У Ростові-на-Дону закінчився суд над Олександром Максимчуком, військовополоненим азовцем. Чоловіку дали 20 років ув'язнення за “участь у терористичній організації”, але фактично — за захист України у складі сил безпеки й оборони. Максимчук — ледь не єдиний український полонений, який, перебуваючи за ґратами, публічно заявляє про катування.

21 Грудня 2024

Війна і правосуддя
В Україні почався суд над російським десантником Чаловим, якого звинувачують у розстрілі дітей і дорослих у Бучі

Микита Чалов — оператор бойової машини 104-го десантно-штурмового полку 76-ї десантно-штурмової дивізії, який у 2022 році окупував Бучу. Слідство заявляє, що Чалов розстріляв два цивільних авто, вбивши двох дорослих і двох дітей. Ще троє людей отримали важкі поранення. Чалова обвинувачують у воєнному злочині. Справу почали слухати в Ірпінському міськсуді.

20 Грудня 2024

Адвокація
Правозахисники закликають народних депутатів не ухвалювати законопроєкти № 11538 та № 11539

Представники правозахисних організацій, які тривалий час працюють задля забезпечення відповідальності за міжнародні злочини, вчинені в умовах збройної агресії проти України, вважають, що прийняття законопроєктів № 11538 та № 11539 не тільки не сприяє майбутнім розслідуванням, але й ставить під сумнів перспективу існуючих справ.

20 Грудня 2024

Більше публікацій