Send Lette
Насильницькі зникнення

З початку березня на окупованих територіях України затримали і засудили щонайменше 21 людину

Щонайменше семеро осіб із окупованих територій затримали і ще 14 засудили через політичні мотиви впродовж поточного місяця. Це випливає з повідомлень контрольованих із Москви місцевих видань. Четверо засуджених — військовополонені, яких росіяни, за їхнім твердженням, захопили в Курській області. Решта — цивільні.

Найбільше затриманих було в Криму, де продовжує діяти Телеграм-канал колаборанта Олександра Таліпова. Він спеціалізується на публікації доносів проти місцевих жителів, які виказують симпатії до України. Робить це у соціальних мережах чи приватних розмовах. Канал публікує особисті дані і фотографії “винних”, а також відео, на яких вони просять вибачення за свої вчинки.

Після вбивства в Одесі 14 березня активіста Дем’яна Ганула Таліпов неправдиво стверджував, що Ганул мав державну охорону, нібито після того, як “у відповідь на його погрози мені і моїй сім’ї” Таліпов опублікував його особисті дані “і пообіцяв зустріч із Фаріон і Бандерою”.

Більшість затриманих з початку цього місяця — Анну Федотову з Алушти, Ірину Кірєєву з Симферополя, Сергія Плужникова з Ялти і неназваного чоловіка з Макіївки — затримали за пости у соціальних мережах. Ще двох — неназваного 29-річного чоловіка з Керчі і неназвану 21-річну чи 22-річну дівчину з Херсонщини — за нібито передачу інформації українським спецслужбам. 40-річного чоловіка з Токмака затримали за нібито намір вчинити диверсію на залізниці у Запорізькій області.

Захоплених, як стверджували росіяни, у Курській області Миколу Тяжкороба, Олександра Плаксивого, Сергія Погромського і Володимира Одноочко засудили в Москві. Також росіяни і місцеві колаборанти повідомили про низку заочних процесів над військовослужбовцями, переважно іноземними добровольцями.

Засуджені в Москві Сергій Погромський, Олександр Плаксивий, Володимир Одноочко, Микола Тяжкороб

Кримінальне переслідування дозволяє росіянам подавати підозрюваних у міжнародний розшук. Так, наприклад, за їхнім поданням у серпні 2024-го двох добровольців із Колумбії арештували у Венесуелі, коли ті транзитом поверталися додому. Александра Анте і Хосе Арона Медіну передали російським слідчим оранам.

Як повідомляла МІПЛ, на окупованій Луганщині за нібито передачу інформації ВСУ цього місяця засудили двох колишніх українських посадовиць, Анастасію Байову і Наталію Джус.

Також у так званій луганській республіці засудили молоду жінку зі Старобельського району, яка нібито “здійснила щонайменше десять переказів” на карти учасників “Правого сектора” й “Азова”.

Ім’я жінки не названо, але документаторка МІПЛ Лідія Тараш змогла ідентифікувати її за опублікованою фотографією як 28-річну Катерину Коровіну. Російське незалежне видання “Медіазона” повідомило, що Коровіну, яка відкрито висловлювала проукраїнські настрої і відмовлялася приймати російське громадянство, засудили ще в середині лютого, але повідомлення про це з’явилися лише на початку березня.

За суджена на проукраїнську позицію Катерина Коровіна

Ще двох жінок засудили на Донеччині і Запоріжжі. Неназвана 35-річна працівниця місцевого “міністерства надзвичайних ситуацій” нібито передала СБУ інформацію про дислокацію підрозділу “міністерства” в Маріуполі. 56-річна Наталія Шульга нібито заклала вибуховий пристрій під електроопору в Енергодарі за завданням СБУ. Також, як повідомляла МІПЛ, у Ростові-на-Дону засудили колишню поліціянтку з Маріуполя, 29-річну Альону Голтвенко. 

Наталія Шульга, звинувачена у співпраці з СБУ, за ґратами

На Херсонщині засудили двох чоловіків. Обидвоє нібито передавали інформацію українським спецслужбам. Ім’я одного чоловіка, 1981 року народження, у повідомленнях місцевих медіа не вказане. Другий — це 23-річний Олег Ращупкін. У лютому на Херсонщині засудили його сестру Олену Даниленко, через яку хлопець нібито передавав інформацію про розташування російських військ і техніки.

Затриманий Олег Ращупкін

Засудили також двох неназваних кримчан. Один із них нібито готував теракт — підрив житлового будинку — у Севастополі за завданням ГУР. Інший, 46-річний мешаанець Ялти, нібито брав участь у замаху на зрадника України, колишнього депутата Верховної Ради Олега Царьова. Чоловік отримав найбільш суворий вирок із усіх, кого засудили в березні: 24 років ув’язнення.

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст необов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.

Авторка: Юлія Абібок, журналістка МІПЛ

1 Коментар
  • Такі публікації відлякують людей від співробітництва із спецслужбами України.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Насильницькі зникнення
З російського полону повернувся 70-річний цивільний Микола Медик з Донеччини

4 липня 2025 року в рамках домовленостей у Стамбулі відбувся черговий етап обміну полоненими між Україною та Росією. За повідомленням Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, в Україну повернулася група військовослужбовців ЗСУ, а також кілька цивільних, серед яких Микола Медик, пенсіонер із селища Володимирівка, що на Донеччині.

4 Липня 2025

Насильницькі зникнення
Активіст із Херсонщини перерізав собі вени після затримання, аби врятувати дружину від росіян

Активіст із Нової Каховки Олександр, прізвище якого ми не називаємо з міркувань безпеки, до повномасштабного вторгнення знімав на відео знос памʼятників Леніну на Херсонщині, а в окупації став мішенню для росіян. Його катували впродовж двох тижнів, щоб він здав інших громадських діячів міста, схиляли до “співпраці”.

25 Червня 2025

Насильницькі зникнення
Чотири роки тортур і колоній: на Луганщині викрали чоловіка, якого зрештою вивезли в тюрму в Росію

61-річний Костянтин Калінченко з Луганщини — один із тих цивільних, кого викрали на окупованій території ще до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Впродовж майже чотирьох років чоловіка тримали у приміщенні “міністерства національної безпеки” в Луганську і в колонії 19 у селищі Боково-Хрустальне (колишнє Вахрушеве). На початку березня 2025 його перевезли до колонії 26 у російській Самарській області.

20 Червня 2025

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
Україна має підтримати поправки про гармонізацію юрисдикції МКС щодо злочину агресії – заява правозахисників

Ми, представники організацій громадянського суспільства, об’єднань постраждалих, науковці та експерти, вважаємо, що Україна має допомогти подолати безкарність, через яку стала можлива російська агресія, як для нашої держави, так і для суспільств по всьому світу.

4 Липня 2025

Насильницькі зникнення
З російського полону повернувся 70-річний цивільний Микола Медик з Донеччини

4 липня 2025 року в рамках домовленостей у Стамбулі відбувся черговий етап обміну полоненими між Україною та Росією. За повідомленням Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, в Україну повернулася група військовослужбовців ЗСУ, а також кілька цивільних, серед яких Микола Медик, пенсіонер із селища Володимирівка, що на Донеччині.

4 Липня 2025

Війна і правосуддя
“Куратор” благодійного фонду вивіз із країни сотні чоловіків — тепер його судять

Відстежуємо найцікавіші судові справи України про злочини, скоєні в умовах війни. Наступного тижня таких буде понад 90. У доданих файлах є посилання на інформацію про кожну справу.

4 Липня 2025

Більше публікацій