Send Lette
Квазіправова система

Затримана за активність у соцмережах, звільнена без “вироку” суду

Понад три роки в окупованому Донецьку в ув’язненні провела волонтерка з Новоазовська Людмила Гусейнова. Її вдалося звільнити 17 жовтня 2022 року в рамках обміну 108 жінок.

Причиною затримання стала волонтерська діяльність, проукраїнська позиція (тривалий час над її будинком в Новоазовську висів синьо-жовтий прапор), а також активність у соцмеражах. За словами Людмили, в її “справі” фігурувало 50 епізодів зі сторінки в Facebook, де вона щось лайкала впродовж 2014-2019 років. За “законодавством” окупантів це підпадало під екстремізм, невизнання влади та шпіонаж.

Людмила була не єдина жінка, яку останнім часом утримували на окупованих територіях за користування соціальними мережами та схвалення дописів на підтримку України. З Гусейновою в камері перебувала Ольга, яку затримали навіть не через дописи, а лише через лайки. ЇЇ “справу” засекретили через те, що вона мала підписку на сторінку Станіслава Асєєва, журналіста, колишнього цивільного заручника.

Після окупації окремих районів Донецької області та рідного Новоазовська Людмила Гусейнова впродовж п’яти років опікувалася дітьми з інтернату, які фактично жили на лінії фронту. На підконтрольній Україні території вона збирали дитячий одяг і взуття, купували шкільне приладдя, вітаміни, цукерки, книги. Усі ці речі жінка разом із чоловіком Дмитром Пархоменком відвозили в сільську школу села Приморське Донецької області.

У день затримання, 9 жовтня, Людмила йшла на роботу – вона працювала інженером з техніки безпеки на птахофермі у Новоазовську. Перед нею пригальмувала машина, з якої вискочили озброєні люди у військовій формі, вирвали в неї з рук сумку та натягнули поліетиленовий пакет на голову. Представники так званого “міністерства державної безпеки” звинуватили Людмилу Гусейнову в шпигунстві та зраді батьківщин”. 

Після затримання чоловік намагався з’ясувати, що сталося, де перебуває його дружина, приходив у місцевий відділ «міліції», аби написати заяву про зникнення. “Спочатку ніяких заяв не приймала ані “міліція”, ані “прокуратура”. “Чого прийшли? Ви ж знаєте, що “мгб” забрало”, – ось так відповідали, розповідав раніше МІПЛ Дмитро Пархоменко.

Пізніше довідався, що жінку кинули до сумнозвісної катівні “Ізоляція” – колишній культурний центр у Донецьку, який після окупації переобладнали у в’язницю. Людмила дуже боялася, аби разом з нею не ув’язнили її рідних чи знайомих: “Там беруть сім’ями, так легше тиснути, вибивати зізнання”. Вільного доступу адвокат до неї не мав, вони могли зустрітися тільки у слідчого, коли той викликав на допит.

Про своє перебування в “Ізоляції” жінка згадує із жахом – всі камери перебували під відеонаглядом 24/7, цілодобово чути крики, як катували військовослужбовців і цивільних. Коли вивозили до слідчого – обов’язково одягали пакет на голову. Навіть на прогулянку ув’язнені виходили тільки з пакетом на голові та під постійне штовхання ногами з боку наглядачів, останні були тільки чоловіки. В “Ізоляції” деяких ув’язнених змушували працювати. Людмила пригадує, як у холодному листопаді людей вивезли на сільськогосподарське поле та наказали руками виривати моркву з ледь не мерзлої землі: “А нам в камеру закинули мішок із цією морквою, щоб ми її помили, почистили і натерли. Дали один тупий ніж і терку, в нас руки були до крові в цій моркві”. 

В “Ізоляції” Людмила Гусейнова пробула 50 днів. Весь цей час вона не мала жодного зв’язку з рідними. “Щось дізнаватися про неї почали, коли Людмилу перевели у СІЗО, але до неї доступа не було. Побачення заборонялись, адвокат із нею зустрічався, але з рідною сестрою бачитись не дозволяли”, – пригадує чоловік Гусейнової.

Коли Людмилу перевели в донецьке СІЗО, то її, політичну затриману, посадили зі справжніми злочинцями – жінками-рецидивістками. “Була в камері з 20 жінками, з яких вісім сиділи за вбивство, а 8 – за торгівлю наркотиками. Ситуації були різні: конфлікти, бійки”, – говорить Людмила Гусейнова після свого звільнення.

За три роки ув’язнення Людмилі Гусейновій місцеві “суди” так і не винесли так званий вирок. Колишня бранка говорить, що існує міф, що на обмін можуть піти тільки “засуджені” – тому деякі ладні за вимогою “адвокатів” платити кошти не за звільнення, а за закінчення “судового розгляду”. “Ми розуміємо, що це лише спроби отримати з затриманих гроші”, – додає вона.

“Маємо типічну ситуації, коли створені окупаційною адміністрацією органи без законних підстав позбавляють цивільну особу свободи. Здається, вказані органи умисно позбавляють арештованих цивільних за політично мотивованими обвинуваченнями права на справедливий суд”, – говорить Андрій Яковлєв, адвокат АО “Амбрела” і аналітик МІПЛ.

Інакше важко виправдати тривале позбавлення свободи в нелюдських умовах і відсутність права на справедливий суд.

“Міжнародне гуманітарне право, зокрема  частина 3 статті 2 Додаткового протоколу (Протоколу І) до Женевських конвенцій зобовʼязують у короткий строк звільнити затриманих осіб, щойно обставини, які виправдовують арешт, стали недійсними. Ця норма була порушена, більш того, позбавлення Людмили Гусейнової свободи було зумовлено відсутністю ефективного права на захист, позаяк система правосуддя не надавала жодних гарантій на звільнення, – продовжує він. – Позбавлення права на справедливий і звичайний суд поряд із незаконним позбавленням свободи є грубими порушеннями Женевської конвенція ІV від 1949 року та Додаткового протоколу І до Женевських конвенцій, відповідно, є воєнними злочинами”.

За словами адвоката, Російська Федерація в порушення норм Міжнародного гуманітарного права позбавила Людмилу Гусейнову як свободи, так і права на справедливий суд, що має кваліфікуватися як вчинення воєнних злочинів.

———–—— 

Проєкт «Квазіправова система на окупованому Донбасі: боротьба з безкарністю правовими та адвокатськими інструментами» (“The quasi legal system in the occupied Donbas: combating impunity by legal and advocacy tools”) реалізується Медійною ініціативою за права людини за фінансової підтримки Посольства Королівства Нідерландів У Києві.

The project “The quasi legal system in the occupied Donbas: combating impunity by legal and advocacy tools” is implemented by the Media Initiative for Human Rights with the financial support of the Embassy of the Kingdom of the Netherlands in Kyiv.

0 Коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі публікації
Квазіправова система
Росіяни засудили до 6,5 років вʼязниці херсонського залізничника Олександра Керекешу

Керівника Херсонської дистанції колії № 15 Одеської залізниці звинуватили у диверсії. Перший рік він проведе у вʼязниці, решту 5,5 — у колонії суворого режиму. 

4 Липня 2024

Війна і правосуддя
Засуджені за вбивство “Мотороли”: що відомо про українців, яких Росія звинуватила у підриві командира батальйону проросійських сепаратистів

Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону виніс вирок чотирьом українцям, яких звинувачують у замаху на так званого главу “ДНР” Олександра Захарченка та вбивстві командира батальйону проросійських сепаратистів Арсена Павлова, відомого за позивним “Моторола”.

19 Червня 2024

Квазіправова система
“Накинули мішок на голову й повезли”. Як росіяни викрали та за що “судять” експоліцейського Олексія Кириченка із Запорізької області

Михайлівка — селище неподалік Запоріжжя. Росіяни окупували його в перші ж дні повномасштабного вторгнення в Україну. Як і в інших захоплених населених пунктах, вони почали незаконно обшукувати оселі і викрадати цивільних: декого згодом повертали додому, а дехто й досі перебуває в заручниках у росіян.

21 Березня 2024

Більше публікацій
Ми у соцмережах
Актуальні публікації
Більше публікацій
Адвокація
Родини полонених медиків вимагають посилити санкції проти російської медицини

Міжнародний комітет Червоного Хреста підтвердив утримання щонайменше 60 українських медиків у російському полоні. Натомість в обліку Медійної ініціативи за права людини наразі нараховується понад сто медиків, ув’язнених Росією. Загалом же правозахисники припускають, що таких бранців може бути понад 500. На цьому наголосили учасники пресконференції “Як визволити українських медиків з російського полону”.

26 Липня 2024

Війна і правосуддя
Російські паспорти, розстріл військовополоненого і херсонські депутати: 43 справи війни, за якими радимо стежити наступного тижня

Медійна ініціатива за права людини продовжує відстежувати судовий розгляд справ щодо війни. Щотижня ми публікуємо розклад найрезонансніших судових засідань, розповідаючи про те, де, коли, кого і за що судять.

26 Липня 2024

Військовополонені
Вихід із Азовсталі, теракт в Оленівці і одруження онлайн. Історія азовця Сергія Алєксєєвича

16 травня 2022 року азовець Сергій Алєксєєвич склав зброю, скинув амуніцію та разом із сотнею побратимів покинув територію Азовсталі, останнього оплоту захисників Маріуполя. У липні 2022 року в колонії, де утримували Маріупольський гарнізон, прогримів вибух. Пів сотні загиблих, понад сотня поранених — усі азовці. Сергій Алєксєєвич вижив, але отримав поранення і досі залишається у полоні. 

26 Липня 2024

Більше публікацій